Ako často a prečo treba vykonávať revíziu bleskozvodov?

26.03.2019, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Búrka v osobnom živote a vzťahu nie je síce príjemná, ale vcelku sa dá zvládnuť. Horšie to môže byť v prípade poveternostnej smršte, ak sme sa na ňu slabo pripravili nedobrým stavom príslušných zariadení a zlou ochranou nehnuteľnosti.

Blesk nie je len krásny prírodný fenomén. Ide zároveň o nebezpečný úkaz, ktorý môže viesť k požiaru, poškodeniu elektrického vedenia a domácich spotrebičov. Ohrozenie bezpečia a zdravia je zrejmé, preto sa majitelia domov, bytových alebo nebytových priestorov musia pred obrovskou energiou blesku chrániť.

Bleskozvod-Pluska-1-X.jpg


Pravidelné revízie sú životne dôležité

Moderná technológia má na ochranu budovy pred bleskom veľa prostriedkov, ale aj tie nyjvýkonnejšie zariadenia a technika si vyžadujú pravidelnú kontrolu a údržbu. Nielen z tohto dôvodu je nutné vykonávať pravidelné revízie bleskozvodov, ktoré sa podľa zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov považujú za spoločné zariadenia domu.


Oslovte správcu budov

O všetky spoločné priestory, ktoré nie sú priamo vo vlastníctve jednotlivého majiteľa, sa treba pravidelne starať. To by malo byť v prvom rade predmetom záujmu každej dobrej správy budov a spoločenstva, ktoré si vytvoria vlastníci bytov a nebytových priestorov.

Dokonca aj vo fáze výstavby sa treba zamyslieť nad systémom bleskozvodu: ak inštalácia nie je správna, môže to ohroziť vaše bývanie a bezpečnosť. Vyberte si preto na kontrolu certifikovanú spoločnosť Safe Works, ktorá vám okrem dôslednej kontroly bleskozvodov zabezpečí aj montáž hrotov proti vtákom alebo vykoná iné výškové práce v menej dostupnom teréne.


Ako často by sa mali revízie robiť?

Blesk dokáže napáchať obrovské škody. Stačí si predstaviť jeho silu a teplotu, ktorá je zhruba 33 000 °C. Bleskozvod je preto unikátne zariadenie, ktoré chráni budovu, majetok a ľudí v nej pred týmto živlom.

Aby to však tak naozaj bolo, aj bleskozvod potrebuje pravidelnú kontrolu. Pred ňou by ste mali vedieť, že sa rozoznávajú aktívne a pasívne bleskozvody s úrovňou ochrany I až IV. Dôležité je vedieť aj to, že kontrola pri konkrétnom type bleskozvodu môže byť:

  • vizuálna
  • alebo vykonaná formou kompletnej revízie.

Pasívny bleskozvod je ten klasický, ktorý zvedie blesk do špeciálnej uzemňovacej sústavy. Tieto bleskozvody môžu byť vyrobené z rozličných materiálov, z pozinkovanej ocele, medi a rozmanitých zliatin.

Aktívny bleskozvod má v sebe navyše integrovaný senzor, pomocou ktorého dokáže zmeniť alebo ovplyvniť dráhu blesku, ba dalo by sa povedať, že mu aktívne vychádza v ústrety. Má tiež vyššiu úroveň bezpečnosti.

Podľa toho, či máte aktívny alebo pasívny bleskozvod, revízie a kontroly sa vykonávajú v určitom časovom horizonte, napríklad aktívny bleskozvod treba preveriť raz za tri roky. Postupuje sa podľa technickej normy STN EN 62305-3 (Ochrana pred bleskom) a kontrolu vykonáva, samozrejme, len oprávnená osoba, ktorou je revízny technik.


Dôležité je spoločné dobro

Ak vám niektorý zo susedov v bytovom dome spôsobuje vrásky na čele a ustavične vážne porušuje svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, môžete mu ako vlastník alebo celé spoločenstvo cez súd v krajnom prípade nariadiť aj predaj bytu. Alebo mu tým prinajmenšom pohroziť.

Teraz vám však bude jasné aj to, že revízia bleskozvodov a kontrola dôležitých častí bytovky je povinná a musí byť pod drobnohľadom. Kto to odmieta či nerešpektuje, ohrozuje nielen svoju, ale aj bezpečnosť všetkých spolubývajúcich a vlastníkov bytových a nebytových priestorov.

Foto: pluska.sk

Podobné články

  • Ako sa starať o WPC terasovú podlahu a čistiť ju? Tu je zopár rád

    Terasa-WPC-2-X.jpg

    WPC podlahy sú vďaka množstvu dizajnových variantov krásne, odolné aj praktické. Jednou z mnohých výhod kompozitných dosiek je tiež jednoduché a rýchle čistenie, ktoré nevyžaduje žiaden špeciálny postup ako pri drevenej podlahe.

  • Chcete vyhrať stavebný materiál? Wienerberger rozbehol súťaž

    Wienerberger-sutaz-5-X.jpg

    Chystáte stavať nový rodinný dom alebo plánujete rekonštrukciu? Spoločnosť Wienerberger spustila súťaž o stavebný materiál za 40-tisíc eur. Zapojte sa do nej a vyhrajte tehly, strešnú krytinu, keramické stropy, dlažbu či plastové potrubie. Súťaž potrvá do 15. novembra 2024.

  • Silno prší a vy potrebujete vyvetrať v podkroví domu. Čo teraz?

    Okno-dazd-4-X.jpg

    Silné dažde nás v posledných dňoch nútia venovať viac pozornosti našim domovom. Aby bolo podkrovie chránené aj v nepriaznivom počasí, všetky dnešné strešné okná Velux sú vybavené trojsklom.

  • Komfort, elegancia a funkčnosť, ktoré otvárajú každý priestor

    HS-portal-2-X.jpg

    Stavať dom či rekonštruovať byt je ako variť guláš. Aby bol výsledok taký akurát, potrebujete tie správne ingrediencie. V stavebníctve sú jednou z tých hlavných prísad okná. Avšak nie hocijaké, ale tie, ktoré predstavujú dokonalé spojenie tradičných materiálov s modernými technológiami.

  • EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

    EPS-zateplenie-6-X.jpg

    Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

  • Dajú sa staré okná ešte opraviť alebo je lepšie si zadovážiť nové?

    Okna-vymena-Incon-6-X.jpg

    Pri renovácii domu či bytu sa často vynára otázka, čo so starými oknami. Sú okná, ktoré roky slúžili, stále vhodné na opravu, alebo je lepšie ich vymeniť za nové? Rozhodnutie závisí od viacerých faktorov vrátane stavu a veku okien, nákladov na opravu, ako aj estetických a energetických aspektov.