Ako si vybrať bezpečnostné dvere a aké druhy sa predávajú
Bezpečnostné dvere sa používajú všade tam, kde treba zabezpečiť špeciálnu ochranu interiérov. Inštaláciu takýchto dverí často vyžaduje aj legislatíva a bezpečnostné stavebné predpisy.
Vlastnosti bezpečnostných dverí sú garantované certifikátmi, ktoré v oblasti bezpečnosti ručia za ich 100-percentnú funkčnosť. Pri výbere je dobré oboznámiť sa aspoň so základnými informáciami o parametroch jednotlivých typov bezpečnostných dverí. Na trhu je viacero typov bezpečnostných interiérových dverí – tri triedy protipožiarnych dverí, dymotesné a tiež hlukotesné dvere.
Protipožiarne dvere
Interiérové protipožiarne dvere dokážu v prípade požiaru zabrániť šíreniu ohňa. Sú určené do miestností s kotlom na pevné palivo, no možno ich využiť aj ako vchodové dvere. Keď na ne nainštalujete zámku s tzv. panikovou funkciou, ktorá umožňuje otvorenie zvnútra bez kľúča, výrazne tým zvýšite bezpečnosť bytu či domu. Protipožiarne dvere sa vyrábajú buď s požiarnou odolnosťou 30 minút, alebo s odolnosťou 45 minút.
Interiérové dvere s bezpečnostnou triedou 2 sa inštalujú na miesta, kde normy požadujú protipožiarny uzáver. Tieto vnútorné vchodové dvere oveľa lepšie chránia byt či dom pred nebezpečenstvom vďaka použitiu päťbodovej bezpečnostnej zámky a inštalácii pántov s ochrannými tŕňmi proti vysadeniu. Tento typ dverí je zároveň ochranou pred vniknutím cuzích osôb do objektu. Dverí v bezpečnostnej triede 2 odolávajú požiaru 30 minút.
Dvere s bezpečnostnou triedou 3 sa používajú v interiéroch, kde sa podľa noriem požaduje protipožiarny uzáver. Navyše sa tu kladie zvýšený dôraz na zabránenie vniknutia cudzích osôb do objektu. Tieto vnútorné vchodové dvere tak oveľa lepšie chránia objekt pred nebezpečenstvom. Dvere majú päťbodovú bezpečnostnú zámku a tŕne proti vysadeniu na strane pántov. Požiarna odolnosť týchto dverí je 30 minút.
Požiaruodolné dvere v bezpečnostnej triede 3 sa od triedy 2 líšia použitím spevneného rámu, hrúbkou dverí 44 milimetrov, inštaláciou 3-dielnych pántov s integrovaným tŕňom proti vysadeniu a inštaláciou do špeciálnej kovovej zárubne, ktorá je pri montáži vyliata betónom.
Dymotesné dvere
Interiérové dymotesné dvere sú určené do priestorov, kde hrozí nebezpečenstvo požiaru, ich účelom je zabrániť vniknutiu jedovatého dymu do miestnosti v prípade ohňa. Dymotesné dvere sa umiestňujú medzi dom a kotolňu alebo ako vstupné dvere z garáže do domu, prípadne aj ako vchodové dvere do bytu. Dymotesné dvere zabránia prenikaniu dymu až do teploty 200 °C.
Sú to požiaruodolné dvere kombinované s protipožiarnou zárubňou alebo kovovou zárubňou s tesnením. Na rozdiel od požiaruodolných dverí majú vysúvací prah a dvojkrídlové dvere majú klapačku s tesnením Ellenflex K. Dymotesné dvere môžu byť iba plné a zároveň nemôžu byť protihlukové.
Protihlukové dvere
Interiérové protihlukové dvere (zvukovo nepriezvučné) sú vybavené špeciálnym systémom, ktorý dokáže pohltiť nežiaduci hluk. Inštalujú sa všade tam, kde sa kladú väčšie nároky na súkromie či ticho, alebo tam, kde hrozí riziko, že sa hluk môže šíriť z miestnosti von a obťažovať ľudí v priestore za dverami. Sú teda ideálne ako dvere do detskej izby a spálne, prípadne aj do dielne, ordinácie, hudobnej skúšobne alebo nahrávacieho štúdia.
Interiérové protihlukové dvere majú rozličné výplne, podľa toho, aká je úroveň ich ochrany proti hluku. Tá sa udáva v decibeloch (dB). Na ochranu proti hluku v úrovni 27 dB sa používa papierová voština, pre 33 dB sa používa výplň z dierovanej DTD, dvere vyplnené doskou Linex sa používajú bez tesnenia pre ochranu na úrovni 32 dB a 35 dB s tesnením. Dvere s protihlukovou ochranou na úrovni 38 dB sú vyplnené drevotrieskovou doskou, prerušenou vrstvou korku s tesnením.
Foto: Solodoor