EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

12.08.2024, Erika Skálová | Materiály, technológie, konštrukcie

Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

Expandovaný polystyrén (EPS) patrí medzi najvhodnejšie tepelnoizolačné materiály. Mnohých ľudí od zateplenia s jeho použitím však odrádzajú dávno vyvrátené tvrdenia, napríklad že EPS bráni domu "dýchať", spôsobuje vznik plesní či rokmi degraduje.

EPS-zateplenie-1-X.jpg

Pozrime sa preto na to, čo sa o polystyréne hovorí a aká je skutočnosť. Súvislosti vysvetlia odborníci zo Združenia EPS SR, ktoré je dobrovoľným a nezávislým zoskupením subjektov, ktoré pôsobia v sektore výroby, spracovania a používania expandovaného polystyrénu na Slovensku.


Fáma 1: Po zateplení s využitím EPS dom "nedýcha"

Pojem "dýchanie domu" je fyzikálny nezmysel. Schopnosť obvodovej steny prepúšťať vodnú paru – "dýchať", vyjadruje veličina difúzny odpor. Čím je difúzny odpor steny väčší, tým menej vodnej pary stena prepustí a tým menej teda "dýcha".

Paropriepustnosť obvodovej steny závisí v prvom rade od materiálu, z ktorého je postavená. Aj po zateplení vnútorná konštrukcia, samozrejme, naďalej reaguje na zmeny vlhkosti vnútorného vzduchu – dom "dýcha".

Pre lepšiu predstavu uvádzame nasledujúci príklad: difúzny odpor vrstvy prírodného materiálu – dreva – je trojnásobne vyšší, ako má rovnaká hrúbka EPS. Bežný dom, bez ohľadu na stavebný materiál, odvedie cez obvodové steny maximálne 3 percentá vlhkosti. Omnoho dôležitejšie je dbať na výber kvalitného zatepľovacieho materiálu a pravidelné vetranie.

EPS-zateplenie-3-X.jpg


Fáma 2: Použitie EPS na zateplenie vedie k vzniku plesní

Práve naopak! Vonkajšie zateplenie výrazne znižuje riziko kondenzácie vodnej pary vo vnútri konštrukcie. K vlhnutiu muriva dochádza v dôsledku rozdielu teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

EPS-zateplenie-5-X.jpg

Ak je vzduch v interiéri príliš teplý a teplota stien je pre chladný vonkajší vzduch nízka, tvorí sa v murive vodná para. Na miestach, kde teplota povrchu klesne pod kritickú hodnotu (teplotu rosného bodu), dochádza ku kondenzácii.

Pri použití dostatočnej hrúbky EPS sa rosný bod presunie z povrchu konštrukcie v interiéri do jej vnútra, čím sa zvýši vnútorná povrchová teplota obvodovej steny. "Základom je odborný návrh a kvalitná realizácia zateplenia. Dostatočná hrúbka EPS zabráni zvýšeniu vlhkosti v obvodových stenách a následnému vzniku plesní," hovorí Juraj Urban, výkonný riaditeľ Združenia EPS SR.


Fáma 3: Zateplenie je dobré len na zimu

Väčšina vlastníkov domov sa domnieva, že zateplenie funguje len ako teplý zimný kabát a chráni stavbu pred únikmi tepla. Pravdou však je, že kvalitné zateplenie funguje ako termoska, ktorá v interiéri udržiava stabilnú teplotu po celý rok. V zime uchováva teplo, v letných mesiacoch udržiava v dome príjemnú klímu. Nie je nutné využívať toľko klimatizáciu a v zime zasa stačí menej kúriť. To sa priaznivo prejaví aj na účtoch za energie.

EPS-zateplenie-4-X.jpg


Fáma 4: Polystyrén je horľavý

Na stavebné účely sa dnes používa výhradne samozhášavý expandovaný polystyrén s ekologickým retardérom horenia, ktorý sa vždy aplikuje pod ochrannými krycími vrstvami tepelnoizolačného systému ETICS.

Správne inštalované výrobky z EPS nepredstavujú žiadne požiarne riziko a nevedú ani k zvýšenému riziku vzniku hustého dymu. Väčšina tepelnoizolačných systémov z EPS bola zaradená do triedy B, teda neľahko horľavý.

Tvrdenie, že expandovaný polystyrén je horľavý, nie je pravdivé. Podľa výsledkov skúšok a správania sa vzoriek pri skúškach možno tvrdiť, že EPS neprispieva k rozvoju požiaru a že požiar sa ani po, ani v systéme ETICS s použitím EPS nešíri. Viac informácií nájdete v článku od špecialistu na požiarnu ochranu Jozefa Cinculu.


Fáma 5: EPS časom degraduje a stráca sa

Polystyrén v konštrukciách ani po čase nemizne. Ide o ďalšiu fámu, ktorá sa rozšírila v začiatkoch jeho používania, keď sa na zatepľovanie používali lepidlá s organickými rozpúšťadlami. Tie mohli s tepelnoizolačným materiálom reagovať a rozpustiť ho.

Pri správnom aplikovaní je však polystyrén vysoko stabilný materiál s preukázanou životnosťou vyše 50 rokov. Prvé budovy sa pomocou EPS zatepľovali už v 50. rokoch minulého storočia a dodnes plnia svoj účel. Ide o ľahký, no veľmi pevný a odolný materiál s dlhou životnosťou.

EPS-zateplenie-2-X.jpg


Fáma 6: Polystyrén je nebezpečný a neekologický

Medzi fámy patrí aj tvrdenie, že EPS je neekologický a má negatívny vplyv na zdravie človeka či prírodu. Naopak, expandovaný polystyrén je bezpečný a udržateľný materiál.

Za dlhé roky používania sa nepreukázali žiadne negatívne účinky na ľudské zdravie. Neobsahuje freóny či iné látky, ktoré by sa uvoľňovali do ovzdušia. Nie je rozpustný vo vode, a tak z neho neunikajú látky, ktoré by mohli kontaminovať podzemné vody. Na zateplenie stavieb sa používa už iba polystyrén s ekologickým retardérom horenia, ktorý je bezpečný.

"Expandovaný polystyrén je 100-percentne recyklovateľný materiál. Z 98 perc. ho tvorí vzduch, preto je jeho výroba i prípadná likvidácia jednoduchá a nezaťažuje životné prostredie nebezpečnými splodinami," dopĺňa J. Urban.

O zdravotnej bezpečnosti EPS hovorí aj jeho široké využitie v potravinárskom či obalovom priemysle, ako i to, že pri zatepľovaní nie sú potrebné žiadne ochranné odevné prvky navyše, na rozdiel od iných tepelnoizolačných materiálov.

Foto: Združenie EPS SR

Podobné články