Na zateplenie obytného podkrovia sú striekané izolácie ideálne

20.11.2015, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Staviate či rekonštruujete obytné podkrovie a neviete, akú tepelnú izoláciu si vybrať? Dôležitých je niekoľko faktorov, ktoré značne ovplyvnia výsledný efekt a to, ako sa v podkroví budete cítiť.

Obytné podkrovie je citlivým miestom stavby, preto si vyžaduje osobitný prístup pri riešení jednotlivých konštrukcií a voľbe tepelnej izolácie. Materiál, na báze ktorého je tepelná izolácia vyrobená, si treba vybrať nanajvýš starostlivo. Ak použijete striekané izolácie z polyuretánovej peny, známej ako pur pena, urobíte veľmi dobre.

Podkrovie-izolacia-1-X.jpg

Výhodou striekaných izolácií je rýchla aplikácia a dokonalá priľnavosť, čím sa vyrovnajú všetky nerovnosti podkladu a utesnia medzery, ktoré by mohli spôsobovať nepríjemnosti spojené s únikom tepla. Pri použití izolačných dosiek alebo izolácií balených v rolkách, najčastejšie na báze minerálnej vlny či sklenej vlny, vzniká veľa odpadu, keďže podkrovia sú svojím tvarom zložité priestory. Zaplatiť pritom treba aj tento odpad a materiál, čo sa nepoužije, čomu sa každý určite rád vyhne. Striekané izolácie sa aplikujú len v takom množstve, aké potrebujete, a tak môžete výrazne ušetriť.


Alfa a omega tepelnej izolácie

Najdôležitejšou vlastnosťou tepelnej izolácie je jej schopnosť udržať teplo v interiéri a neprepúšťať ho do exteriéru. Ide o eliminovanie tepelných mostov, o čom vypovedá súčiniteľ prestupu tepla.

Významnú úlohu v prípade obytných podkroví zohráva aj objemová hmotnosť izolácie, pretože pri kotvení do roštu a následne na krokvy môže predstavovať veľké zaťaženie. Pri použití pur peny sa tohto faktora netreba obávať. Jej objemová hmotnosť sa pohybuje v intervale 7 až 8 kg/m³.

Podkrovie-izolacia-2-X.jpg


Vlhkosť v podkroví

V podkroví chceme, pravdaže, aj eliminovať vlhkosť a tým predísť vzniku plesní. Podkrovia tvoria akúsi bariéru medzi interiérom a exteriérom a sú vystavené veľkým teplotným a vlhkostným rozdielom. Z tohto dôvodu sa vzniku vodnej pary v podkroví nevyhneme. Otázkou je, ako odvedieme túto vodnú paru. Odpoveďou môže byť i samotná štruktúra izolantu. Striekané izolácie majú otvorenú alebo uzavretú bunkovú štruktúru, ktorá vlhkosť prirodzene odvádza sama.

VONDENBERG Slovakia, s.r.o.
Zámocká 30
811 01 Bratislava

Bezplatná infolinka:
0850 850 464

Kontakt:
info@vondenberg.sk

Foto: nastrikovaizolace.cz, Vondenberg

Podobné články

  • Chcete vyhrať stavebný materiál? Wienerberger rozbehol súťaž

    Wienerberger-sutaz-5-X.jpg

    Chystáte stavať nový rodinný dom alebo plánujete rekonštrukciu? Spoločnosť Wienerberger spustila súťaž o stavebný materiál za 40-tisíc eur. Zapojte sa do nej a vyhrajte tehly, strešnú krytinu, keramické stropy, dlažbu či plastové potrubie. Súťaž potrvá do 15. novembra 2024.

  • Strešné okná sa dajú bez problémov vymeniť kedykoľvek počas roku

    Stresne-okno-4-X.jpg

    Pri starostlivosti o domácnosť si treba stanoviť jasné priority. Kým niektoré predmety, ako staré rádio či historický nábytok, môžu mať pre nás veľkú nostalgickú hodnotu, pozornosť treba venovať i modernizácii a údržbe stavebných prvkov ovplyvňujúcich kvalitu bývania.

  • Silno prší a vy potrebujete vyvetrať v podkroví domu. Čo teraz?

    Okno-dazd-4-X.jpg

    Silné dažde nás v posledných dňoch nútia venovať viac pozornosti našim domovom. Aby bolo podkrovie chránené aj v nepriaznivom počasí, všetky dnešné strešné okná Velux sú vybavené trojsklom.

  • Komfort, elegancia a funkčnosť, ktoré otvárajú každý priestor

    HS-portal-2-X.jpg

    Stavať dom či rekonštruovať byt je ako variť guláš. Aby bol výsledok taký akurát, potrebujete tie správne ingrediencie. V stavebníctve sú jednou z tých hlavných prísad okná. Avšak nie hocijaké, ale tie, ktoré predstavujú dokonalé spojenie tradičných materiálov s modernými technológiami.

  • EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

    EPS-zateplenie-6-X.jpg

    Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

  • Dajú sa staré okná ešte opraviť alebo je lepšie si zadovážiť nové?

    Okna-vymena-Incon-6-X.jpg

    Pri renovácii domu či bytu sa často vynára otázka, čo so starými oknami. Sú okná, ktoré roky slúžili, stále vhodné na opravu, alebo je lepšie ich vymeniť za nové? Rozhodnutie závisí od viacerých faktorov vrátane stavu a veku okien, nákladov na opravu, ako aj estetických a energetických aspektov.