Nadkrokvová izolácia bráni úniku tepla cez šikmú strechu

21.12.2018, Katarína Dudáková | Materiály, technológie, konštrukcie

Únik energií cez strechu môže predstavovať až 40 percent celkových tepelných strát budovy. Namiesto vloženia tepelnej izolácie iba pod krokvy a medzi krokvy sa obľube čoraz viac teší moderné riešenie v podobe nadkrokvovej izolácie.

Zateplenie nadkrokvovou tepelnou izoláciou prinesie úspory energií a vysoký komfort bývania pod strechou. Pri tomto type tepelnej izolácie sa na rozdiel od tepelnej izolácie medzi krokvami vytvorí úplne homogénna hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy na celej strešnej ploche. To prináša istotu rovnomerného zateplenia bez kritických tepelných mostov.

Austrotherm-izolacia-5-X.jpg

 GrEPS Manzard z expandovaného penového polystyrénu s prímesou grafitu – nadkrokvová izolácia šikmej strechy


 

Efektívne riešenie zateplenia

S efektívnym riešením zateplenia šikmých striech prichádza rakúsky výrobca polystyrénu Austrotherm: ide o nadkrokvovú tepelnú izoláciu z exteriéru Austrotherm EPS Manzard z bieleho expandovaného penového polystyrénu a GrEPS Manzard z expandovaného penového polystyrénu s prímesou grafitu.

"Na správne určenie hrúbky tepelnej izolácie šikmej strechy treba zohľadniť množstvo aspektov, preto by sa mal toho ujať projektant. Ten musí zosúladiť viac faktorov, a to: konkrétny stav stavebných konštrukcií, pôdorysný tvar šikmej strechy, účel miestností a teplotnú oblasť, v ktorej objekt leží," hovorí Roman Pindeš, produktový manažér v spoločnosti Austrotherm.

Významnú úlohu v procese návrhu zohráva aj to, že požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti budov vrátane strešných konštrukcií sa budú v blízkej budúcnosti ešte viac sprísňovať. V prípade požiadavky na menšiu hrúbku pri zachovaní tepelnoizolačných vlastností je vhodnou voľbou sivý polystyrén. V porovnaní s bielym umožňuje sivý polystyrén dosiahnuť až o 20 percent lepšie tepelnoizolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke materiálu.

Austrotherm-izolacia-1-X.jpg

Austrotherm-izolacia-3-X.jpg


Pre originálny interiér

Zásadnou výhodou zateplenia z exteriéru je dosiahnutie vzdušnosti priestoru. Na splnenie súčasných tepelnoizolačných požiadaviek treba šikmú strechu zatepliť izoláciou s hrúbkou okolo 30 centimetrov. Tepelná izolácia nad krokvami neuberie ani centimeter svetlej výšky v interiéri. "Ďalšou výhodou je možnosť realizovať originálne architektonické zámery v interiéri. Toto riešenie umožňuje priznať krov a nechá vyniknúť drevený podhľad, ktorý netreba skrývať pod sadrokartón," dopĺňa R. Pindeš.

Aplikácia nadkrokvovej izolácie je jednoduchá a rýchla aj pri rekonštrukciách, keď je podkrovie obývané. Tepelnoizolačné dosky sa inštalujú bez potreby zásahu do krovu aj bez toho, aby sa realizovali stavebné práce z interiéru.

Austrotherm-izolacia-4-X.jpg

Foto: Austrotherm

Podobné články

  • Strešné okná sa dajú bez problémov vymeniť kedykoľvek počas roku

    Stresne-okno-4-X.jpg

    Pri starostlivosti o domácnosť si treba stanoviť jasné priority. Kým niektoré predmety, ako staré rádio či historický nábytok, môžu mať pre nás veľkú nostalgickú hodnotu, pozornosť treba venovať i modernizácii a údržbe stavebných prvkov ovplyvňujúcich kvalitu bývania.

  • Silno prší a vy potrebujete vyvetrať v podkroví domu. Čo teraz?

    Okno-dazd-4-X.jpg

    Silné dažde nás v posledných dňoch nútia venovať viac pozornosti našim domovom. Aby bolo podkrovie chránené aj v nepriaznivom počasí, všetky dnešné strešné okná Velux sú vybavené trojsklom.

  • Komfort, elegancia a funkčnosť, ktoré otvárajú každý priestor

    HS-portal-2-X.jpg

    Stavať dom či rekonštruovať byt je ako variť guláš. Aby bol výsledok taký akurát, potrebujete tie správne ingrediencie. V stavebníctve sú jednou z tých hlavných prísad okná. Avšak nie hocijaké, ale tie, ktoré predstavujú dokonalé spojenie tradičných materiálov s modernými technológiami.

  • EPS ako zatepľovací materiál: akým fámam nesmiete veriť

    EPS-zateplenie-6-X.jpg

    Zateplenie domu prináša majiteľom nehnuteľnosti viacero výhod, najmä úsporu energií a zvýšený komfort bývania. Medzi osobitne obľúbené tepelnoizolačné materiály patrí expandovaný polystyrén. O polystyréne však stále koluje veľa nepravdivých fám. Je načase ich uviesť na pravú mieru.

  • Najlepšia ochrana strechy pred počasím a vonkajšími vplyvmi

    Strecha-2-X.jpg

    Tak našu pleť, ako aj fasádu domu a jeho strechu treba dobre chrániť pred čoraz viac nevyspytateľným a premenlivým počasím alebo inými vonkajšími vplyvmi. Poškodenie strechy môže mať veľa podôb. Najhoršie je, že aj ten najmenší problém, ak sa podcení, máva často vážne následky.

  • Aj plastové okná treba po čase vymeniť. Kým nebude neskoro

    Plastove-okna-vymena-5-X.jpg

    Máte doma plastové okná už vyše 15 či 20 rokov? Zvážte ich výmenu. Ich životnosť je obmedzená a postupne sa aj na nich začnú objavovať rozličné problémy. Nižšie účty za energie sú len jedným z dôvodov, prečo staršie plastové okná treba vymeniť.