Najčastejšie chyby pri výbere dlažby do záhrady a exteriéru

15.10.2015, Filip Piťo | Materiály, technológie, konštrukcie

Výber záhradnej dlažby je dôležitá súčasť stavby či rekonštrukcie domu. Majitelia často však dlažbe nevenujú dostatočnú pozornosť. Aj preto, lebo sa zvykne ukladať na záver výstavby, aby sa neznečistila počas prác.

Práce na dome zvyknú rodinné rozpočty tak vyčerpať, že úpravu exteriéru vlastníci nezriedka realizujú akoby len z nutnosti. Pritom okolie domu je to, čo upúta návštevníka aj okoloidúceho ako prvé. A ako si zvoliť dlažbu správne?

Nikdy si nevyberajte zámkovú dlažbu podľa najnižšej ceny. Nie ste predsa developer obrovského projektu, ktorý potrebuje ušetriť. Dlažba, akú si vyberiete, sa musí hodiť k fasáde aj architektúre domu a predovšetkým vydržať čo najdlhšie. Je to investícia ako každá iná a časom sa vám rozhodne vráti. Chyby, akých sa môžete najčastejšie dopustiť, sú zväčša technické a estetické.

Premac-1-X.jpg


Technické chyby

Betónové platne alebo dlažby definuje ich hrúbka a tvar. Tieto dva atribúty predurčujú použitie výrobku. Napríklad betónové platne so štandardnou hrúbkou 4 centimetre nie sú stavané na to, aby odolali hmotnosti auta. Ak ich uložíte na príjazdovú cestu, riskujete, že sa poškodia.

Platne sa používajú najmä na terasy alebo cestičky. Majú väčšiu plochu, vďaka čomu pôsobí povrch ucelenejším dojmom. Na príjazdové cesty či parkovacie plochy budete potrebovať o niečo hrubšiu dlažbu. Výrobcovia štandardne odporúčajú hrúbku 6 cm pre osobné autá a 8 cm pre nákladné autá. Hrúbka 10 cm je určená skôr pre logistické centrá alebo iné extrémne zaťažované plochy.

Nesprávna hrúbka je zriedka chybou projektanta, ktorý vie vďaka praxi presne odhadnúť odolnosť materiálu. Ľudia si často vyberajú tenšiu dlažbu, aby ušetrili. No takéto rozmýšľanie je veľmi krátkozraké.

Premac-3-X.jpg


Zámková alebo skladaná?

Rozdiel je v tvarovom spracovaní jednotlivých kusov. Zámkové dlažby sú zubaté, aby do seba zapadli. Výsledkom je, že kocky sa časom nerozchádzajú. Využívajú sa preto v zákrutách alebo na miestach, kde sa často brzdí. Ak hľadáte skôr vizuálne prvky a chcete sa pohrať s veľkým množstvom variantov, zvoľte si skladanú dlažbu. Ponúka viacero možností uloženia, pričom môžete vytvárať aj rozmanité obrazce.

Premac-4-X.jpg


Prehnané šetrenie a následné estetické chyby

Z viacerých dôvodov Slováci stále hľadajú tie najlacnejšie riešenia. Ak však chcete, aby vám dlažba vydržala, vyplatí sa hľadať kvalitu. V prvom rade ide o kvalitu betónu. Lacnejšie typy dlažby dokáže odliatím do formy zhotoviť hocikto. No nie je betón ako betón a kvalitná dlažba si vyžaduje aj ďalšie procesy, napríklad vibrolisovanie, ktoré kocku zhustí a betón skvalitní.

Estetické chyby môžu sčasti vyplývať aj z nevkusu majiteľa a neochote si nechať poradiť. Mnohí výrobcovia majú vlastné výstavné plochy a niektorí ponúkajú aj možnosť vizualizácie záhrady upravenej dizajnérom. Sú to všetko bezplatné služby a je škoda ich nevyužiť. Veľmi často sa nevkus môže kombinovať aj so snahou ušetriť za každú cenu.

"Ak si aj zákazník vyberá dlažbu od renomovaného výrobcu, často sa orientuje podľa ceny," hovorí Aneta Neuschelová zo spoločnosti Premac. Akoby si podľa nej vôbec neuvedomoval, že táto úprava bude najbližšie desaťročia dotvárať jeho najbližšie okolie.

Premac-6-X.jpg

Premac-7-X.jpg


Výrobca a referencie

Ľudia si zavše myslia, že je to len betón a ten je vždy rovnaký, ak sa v určitom pomere zmiešajú piesok, cement a voda. To však vonkoncom nie je pravda a aj preto musia mať firmy certifikáty kvality a vyhlásenia o parametroch. Tieto informácie o dodávateľovi si vyhľadajte ako prvé.

O kvalite výrobcu napovie aj šírka a stálosť sortimentu. Širší sortiment znamená vycibrený systém výroby a stálosť zasa vyžaduje neustálu kontrolu výrobných procesov. Dôkladne si preverte referencie, pýtajte sa známych, prebrázdite fóra na internete, raďte sa s predajcami. Prednosť dávajte vždy radšej slovenským výrobcom. Rátajte ale s tým, že kvalita môže byť o niečo drahšia.

Premac-5-X.jpg


Výber iba podľa fotky v katalógu

Ľudia si často vyberajú farbu podľa katalógu. Tam však môže byť skreslená a nemusí vždy verne zodpovedať realite. Vždy je preto lepšie prísť k predajcovi, porozprávať sa s ním, pozrieť si dlažbu naživo a siahnuť na ňu. Len tak nekúpite mačku vo vreci a so svojím výberom budete spokojní.

Premac-8-X.jpg


Dostupnosť materiálov

Ak chcete naozaj ušetriť, nakupujte od firiem vo vašom okolí. Betónová dlažba nie je práve najľahší stavebný materiál a kamiónová preprava tiež čo-to stojí. Čím ďalej je predajca od miesta stavby, tým drahšia bude pre vás aj dlažba. Ako prvých preto hľadajte výrobcov so širokou distribučnou sieťou, pretože len tak máte istotu, že produkt, ktorý si vyberiete, bude dostupný aj vo vašom okolí.

Premac-9-X.jpg

Premac-10-X.jpg

Foto: Premac

Podobné články