Osem vecí, na ktoré by ste mali myslieť pri navrhovaní fasády
Fasáda každej budovy je jej dôležitým prvkom, preto by mal byť výber povrchovej úpravy priečelia dobre premysleným rozhodnutím. Fasáda musí byť praktická, odolná a esteticky zapadať do okolia.
Pri fasáde sa dôraz kladie väčšinou na riešenie zateplenia vonkajších stien, na omietky či dekoratívne povrchové úpravy, ale fasáda je viac ako len stvárnenie priečelia budovy a povrchu. Moderné technológie a stavebné materiály podporené trochou fantázie môžu vyústiť do krásneho a originálneho stavebného projektu.
1. Symetria a jednoduchosť
Symetria a jednoduchosť sú základnými prvkami, ktoré architekti a dizajnéri používajú, pretože prispievajú k stavaniu budov príjemných na pohľad. Pravidelnosť fasády môže prirodzene nasledovať štruktúru plášťa budovy, lebo prvky ako okná, dvere a balkóny majú spravidla rovnomerné alebo aspoň systematické usporiadanie. Ak je váš štýl asymetria, zvážte použitie jednoduchých, čistých čiar, aby ste predišli príliš prekombinovanému dizajnu.
2. Jednotnosť
Kombinácia viacerých nevhodných štýlov je riskantná a v konečnom dôsledku môže pôsobiť rozptyľujúco. Doplnkové témy a jednotný štýl sú overenou klasikou, ktorá vám stále umožní využiť aj svoju kreativitu. Dominantný štýl fasády by mal zohľadňovať hlavný účel budovy, lež myslieť by ste mali aj na prvý dojem, aký vhodne realizovaná fasáda dokáže umocniť.
3. Všímajte si okolie
Berte na vedomie aj okolie a architektúru susedných domov. Aký štýl fasády bude vyzerať najlepšie a vhodne zapadať do okolitej architektúry? Nebojte sa odvážnejších riešení a odchýlenia sa od normy, ak tým budete sledovať napríklad socioekonomické smerovanie obce alebo mestskej časti, kde budova stojí. Keď sa tradične priemyselná zóna transformuje na obchodnú, architektúra to môže reflektovať. Zároveň by ste však nemali obísť ani urbanistické a architektonické zásady vytýčené v územnom pláne obce.
4. Prostredie
Okrem okolitej architektúry je dôležité brať do úvahy aj prostredie, v ktorom leží váš dom. Budova obklopená stromami bude mať úplne inú atmosféru ako rovnaká stavba bez prítomnosti zelene. Zvážte začlenenie rastlín a stromov do svojho návrhu, lebo ich bezprostredná blízkosť bude vplývať na celkovú súhru farieb pri pohľade na budovu, na presvitanie a odraz svetla či na prípadné znečistenie biologickým opadom od hmyzu a vtáctva, ktoré porast priláka. Pri premyslenej výsadbe a pravidelnej údržbe však budú stromy pre fasádu ideálnym partnerom na vytvorenie harmonickej rovnováhy medzi prírodnou a človekom vytvorenou krásou.
5. Materiály
Niekedy je ťažké si vybrať najlepší materiál pre svoju stavbu, keď je v ponuke toľko rozmanitých druhov a možností vyhotovenia fasády. Zvolíte si kameň, tehlu alebo omietku? Materiál by mal byť dostatočne odolný voči počasiu a zároveň predstavovať štýl, aký hľadáte. Budete dokonale ladiť s okolitou architektúrou alebo stavíte skôr na kontrast? Dobré by bolo nechať si vyhotoviť viaceré realistické vizualizácie a urobiť si čas na ich posúdenie. Názor odborníka môže prísť takisto vhod.
6. Farba a náter
Niečo také jednoduché ako farba náteru môže mať obrovský vplyv na vzhľad domu. Je dôležité vziať do úvahy celkovú architektúru stavby. Niektoré domy môžu vyzerať skvele aj v odvážnejších farbách, no iným sa tento štýl vonkoncom nemusí hodiť. Široká paleta dostupných fasádnych farieb namiešaných prakticky na mieru môže zvádzať k hľadaniu unikátneho odtieňa, ale istá dávka striedmosti je v tomto ohľade vždy namieste. Farby sa tiež môžu javiť inak na ponukovej karte v obchode a inak, keď sú namiešané vo vedre či nanesené na fasádu.
7. Záhrada a záhradná architektúra
Zamyslite sa nad záhradou ako nad neoddeliteľnou súčasťou domu. Tmavozelená záhrada plná hustých stromov môže dobre vyzerať s tmavšími farbami, kým svetlozelená záhrada vynikne pri bielej fasáde. Ak chcete, aby vynikol najmä váš dom, sústreďte sa na menšie kríky a iné rastliny. Dôležitým faktorom sú aj premeny spôsobené zmenou ročných období – jarné kvety, zelené listy v lete, jesenné tóny žltej a červenej i holé konáre v zime budú budovu ukazovať na mierne odlišnom pozadí. Návrh fasády by mal počítať so všetkými z nich.
8. Zastrešenie
Počasie a bezpečnosť majú značný vplyv na výber strešnej krytiny, stále je tu však možnosť spestriť tento dizajn. S materiálmi, ako sú hlina, bridlica a hliník, existujú nekonečné variácie štýlu. Dalo by sa dokonca uvažovať o zelenej streche! Súlad farby a textúry materiálu strešnej krytiny s charakterom budovy dotvára, podobne ako fasáda, celkový vizuálny dojem a mal by sa preto riadiť rovnakými princípmi. Vek, účel a umiestnenie stavby výrečne hovoria o tom, ako by mala strecha vyzerať.
Foto: Canva