Pleseň a nadmerné úniky tepla sú nepríjemné. Ako im predísť?
Úspora energií a tepelné straty sú stále témou dňa. Problematické sú najmä v chladnom období a počas vykurovacej sezóny. Okrem únikov tepla vzniká vlhkosť, ktorá je v kombinácii s teplom v interiéri ideálna na bujnenie plesní. A plesne zasa môžu viesť k alergiám či iným chorobám.
Straty tepla znamenajú aj zvýšené náklady na vykurovanie. Často ich spôsobujú tepelné mosty. Vyskytujú prakticky na každej stavbe, hoci výrobcovia neustále zvyšujú konštrukčný tepelný odpor fasád, zasklených plôch a okien. Na tepelnú vodivosť plášťa budov má vplyv i spojovací materiál.
Inak povedané, teplo uniká aj cez spojovacie skrutky, ktoré držia cez prítlačné lišty tabule skla na tesneniach. Tým, že spájajú časti, ktoré sú v exteriéri, s časťami v interiéri, tvoria množstvo malých tepelných mostov na jednotku plochy. Relevantne tak zhoršujú hodnotu Uf fasádnej konštrukcie. Skrátka, čím je skrutiek menej, tým sú straty tepla menšie.
Pre každú stavbu sú vyrátané tzv. projektové okrajové podmienky, ktoré okrem iného zohľadňujú parametre vonkajšej i vnútornej teploty a vlhkosť vzduchu. Pri realizácii stavby však vznikajú rozdiely oproti výpočtom. Bežné neduhy sú odlepovanie polyuretánovej peny od muriva a praskanie omietky či veľké špáry medzi oknom a ostením.
Nebezpečenstvo vzniku plesní
Nadmerné netesnosti pri otvorových výplniach, prebytok vlhkosti a teplo sú ideálnymi podmienkami na vznik a rozvíjanie plesní. Plesne, teda mikroskopické huby a ich spóry, sa najčastejšie vyskytujú na stenách, parapetách, v prasklinách a škárach alebo v okolí okien.
Môžu vyvolávať závažné zdravotné problémy, ako sú alergické reakcie, kašeľ, astma, zápal priedušiek, pľúcne mykózy a u citlivejších jedincov dokonca kožné alergie či ekzémy. Dlhodobé pôsobenie plesní a ich spór na človeka spôsobuje chronickú precitlivenosť, bolesti hlavy, migrény a problémy s dýchaním. Oslabený organizmus sa oveľa ľahšie nakazí aj inými chorobami.
• Hliníkový rám Schüco AWS 90.SI+ Green Line (naľavo) a Schüco AWS 90.SI+
Spoznajte teplotechnické parametre
"Jedným z kľúčových ukazovateľov kvality opláštenia budov je súčiniteľ prechodu tepla so symbolom U, udáva sa v jednotkách W/ m²K. Čím je táto hodnota menšia, tým má konštrukčný prvok lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. V praxi sa stretávame s koeficientom pre celé okno Uw a jeho súčasti, ako sú zasklenie Ug a rámová konštrukcia Uf. Napríklad hliníkové rámy Schüco AWS 90.SI+ majú hodnotu Uf = 1,0 W/ m²K, pri pohľadovej šírke profilov 117 mm a pre celé okno potom hodnotu Uw = 0,8 W/ m²K (pri Ug = 0,6 W/ m²K a plastových dištančných rámikoch). Odporúčame pri kúpe výrobkov sledovať, ktorú hodnotu dodávateľ uvádza, či ide o Ug, Uf alebo Uw," hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
"Predstavme si rodinný dom s úžitkovou plochou 143,8 m² a plochou okien 26,4 m², postavený zhruba v roku 1980. V prípade použitia okien Schüco AWS 90.SI+ vieme oproti pôvodným starým oknám s parametrom Uw = 2,8 W/ m²K, usporiť až 51 kWh/( m²a). Riešenie je preto vhodné pre zabudovanie do nízkoenergetických alebo pasívnych budov," dodáva P. Škvaril.
Foto: Schüco, Pixabay