Sú čoraz populárnejšie: všetko o podomietkových inštaláciách
Kúpeľňa je priestor, ktorý by nemal byť iba pekný, ale najmä funkčný. Práve preto vznikli kompletné podomietkové riešenia, ktoré sa ľahko inštalujú a zlepšujú aj dizajn, aj funkčnosť kúpeľní.
Výhody podomietkových inštalácií
Podomietkové inštalácie, známe tiež ako moduly, sú moderné systémy, ktoré sú zabudované v stene. Vonkajšie komponenty batérií či toaliet (rúrky, nádržky, ovládacie jednotky atď.) sú elegantne ukryté za stenou, čo dáva kúpeľni uhladený dizajn. Podomietkové inštalácie ponúkajú viacero výhod. Medzi najväčšie patrí jednoznačne úspora priestoru a používateľský komfort.
"Podomietkové inštalácie uľahčujú hru s priestorom a funkčne posúvajú kúpeľňu do 21. storočia. Aj preto sú medzi interiérovými dizajnérmi mimoriadne obľúbené. Najbežnejšie je predovšetkým podomietkovo inštalované WC, pri ktorom uvítate predovšetkým jednoduchšiu údržbu oproti štandardnému kombi WC," hovorí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní a sanity v predajniach Hornbach.
Podľa nej sa môžete pohrať aj s dizajnom kúpeľne: sú tu zaujímavé ovládacie tlačidlá, LED osvetlenie, integrované odsávače pachov či flexibilná stavebná výška. Je to len niekoľko príkladov, ktoré podomietkové inštalácie umožňujú.
Kde všade ich nájdeme
• Závesné WC
Závesné toalety sú elegantné a čoraz obľúbenejšie. Pokiaľ ide o montáž splachovacej nádržky pri WC systémoch, sú dve možnosti: kombifix alebo jadrofix. Systém kombifix je určený na zamurovanie do nosnej steny. Jadrofix je vybavený kovovým rámom, ktorý sa zafixuje do podlahy alebo bočných stien. Tento systém sa hodí najmä na montáž v panelových domoch. Pri podomietkových inštaláciách treba mať na pamäti aj rozmery modulov.
"Napríklad podomietkové sprchové či vaňové batérie väčšinou nedostanete do priečok, ktoré majú hrúbku menej ako desať centimetrov. Pri montáži kombifixu je tiež dôležité podmurovanie, aby nedochádzalo k následnému uvoľneniu," upozorňuje odborníčka.
• Sprchové a vaňové batérie
Druhým najbežnejším artiklom podomietkových inštalácií sú zabudované kúpeľňové batérie, a to buď vaňové, alebo sprchové. Okrem zrejmých výhod z hľadiska estetiky majú zapustené batérie aj niekoľko ďalších predností, ktoré stoja za zváženie. Úspora priestoru tu platí dvojnásobne. "Podomietkovou batériou v sprche alebo pri vani ušetríte dobrých päť centimetrov. Výhodou je tiež možnosť inštalácie integrovanej hlavovej sprchy či bočných trysiek," pokračuje M. Bínová.
• Umývadlové batérie
Nástenná umývadlová batéria je akousi samostatnou kapitolou podomietkových inštalácií, hoci nie je ešte veľmi zaužívaným systémom v domácnostiach. Jednou z hlavných výhod nástenných umývadlových batérií je to, že umožňujú získať viac miesta v okolí umývadla.
Vďaka tomu, že celé pripojenie je vo vnútri steny, máte k dispozícii celú plochu sanitárnej keramiky, ktorá slúži ako podpera pre vaše kúpeľňové predmety. Okrem toho, jednoduchšia je aj samostatná údržba, pretože sa vyhnete odstraňovaniu vodného kameňa z batérie.
"Medzi nevýhody nástenných armatúr patrí, že sa inštalujú do steny, preto si vyžadujú náročnejšie stavebné a inštalatérske práce. To má za následok zložitejšiu údržbu v prípade porúch, keďže je potrebné pracovať aj na murive," upozorňuje odborníčka na sanitu.
Na čo si treba dávať pozor
Pri výbere sprchovej alebo vaňovej podomietkovej batérie je dôležité vedieť, koľko odberných miest bude batéria obsluhovať. "V prípade inštalácie viacerých odberných miest podomietkovej batérie treba potom dbať na odporúčania výrobcov ohľadne dimenzovania prívodných rúrok (zvyčajne ½" alebo ¾") a požadovaných tlakov (zvyčajne min. 1 atm). Pri nedodržaní odporúčaní by sa mohlo stať, že požadovaný výsledok sa nedostaví," vysvetľuje M. Bínová.
Pozor si podľa nej treba dať aj pri inštalácii stenových či podlahových odpadov. Tieto podomietkové prvky majú svoju stavebnú výšku, s ktorou je potrebné kalkulovať pri plánovaní kúpeľne. "Pamätajte, že voda tečie z kopca. Pri inštalácii odpadov zvyčajne postačí 1-percentný spád," dodáva odborníčka na sanitu.
Foto: Hornbach