Uvažujete o fotovoltike? Čo by ste mali vedieť o uhloch a orientácii

18.02.2024, ABC-bývanie.sk | Úsporné bývanie, energie

Fotovoltika je unikátny moderný systém, ktorým sa domácnosti, firmy alebo iné objekty môžu zbaviť závislosti od verejných zdrojov drahej elektrickej energie. Dobré je však vedieť aj to, že pod efektívnosť zariadenia sa podpisuje tak počet panelov a ich kvalita, ako aj spôsob inštalácie, presnejšie orientácia a uhol.

Východ a západ slnka nie je jediné kritérium, ktoré by sa malo v tejto súvislosti zohľadniť, pretože spôsob jeho pohybu počas dňa, ktorý musia panely čo najviac využiť, je o niečo komplikovanejší. Naša planéta má svoj prirodzený sklon a obežnú dráhu okolo Slnka a hoci sa nám môže javiť, že každý jeden deň sa správa rovnako a vykonáva rovnomerný pohyb, nie je to tak.

V závislosti od lokality môže byť dopad slnečných lúčov na konkrétne miesto vždy iný. Ak preto túžite po skutočne efektívnych solárnych paneloch, mali by ste, ideálne za pomoci odborníkov, pochopiť detaily pohybu Slnka a vzťah jeho dráhy k vašej a konkrétnej polohe fotovoltického systému.

Fotovoltika-1-X.jpg


Prečo a aká orientácia panelov je dôležitá?

Aby ste vedeli, prečo a ktorá orientácia panelov je lepšia, treba vedieť, čo sa pod týmto pojmom rozumie. V podstate a laicky povedané, ide o smer, ktorým je panel natočený voči svetovým stranám, a to buď na sever, juh, východ, alebo západ.

A ak chceme hovoriť o ideálnej orientácii, treba si tiež zadefinovať geografickú polohu miesta v závislosti od polohy rovníka. Teória i prax sú však vo všeobecnosti oveľa komplikovanejšie, preto je lepšie správnu inštaláciu fotovoltiky nechať na odborníkov, ktorí sú v tom doma.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre montáž systému svojpomocne, treba vedieť, kde v závislosti od rovníka konkrétna nehnuteľnosť leží a ako jej poloha určuje špecifické umiestnenie panelov, ktorými sa zabezpečí optimálna expozícia Slnka a maximálna produkcia elektrickej energie.


Rozhodujúca je poloha strechy

Umiestnenie solárnych panelov do veľkej miery závisí od aktuálneho ročného obdobia a podmienok. Netreba však podceňovať ani efektívnosť konkrétneho modelu, ktorá sa môže líšiť v závislosti od výrobcu. V prípade spoločnosti ECOLOGIC vám na pokrytie priemernej ročnej spotreby elektrickej energie jedným obyvateľom stačí len 8 m² panelov, čo je celkom dobrá správa.

Najväčší význam má však stále konkrétna svetová strana. Vo všeobecnosti platí, že domy so solárnymi panelmi orientovanými priamo na východ vyprodukujú približne o 20 percent menej energie, keďže nie sú schopné využiť plné slnečné svetlo počas dňa.

Južná a najmä západná strana strechy domu čelia, naopak, slabšiemu dažďu, búrkam či krupobitiu a sú vystavované vyššej dennej priemernej teplote, takže v tomto prípade možno očakávať aj vyšší výkon panelov.


Aký by mal byť uhol fotovoltického panela?

Aj v tomto prípade, okrem iných faktorov, zohráva dôležitú úlohu najmä ročné obdobie, ktoré treba správne využiť. Ideálne to letné, keď na zemský povrch dopadá najviac najsilnejších lúčov. Fotovoltické panely dokážu fungovať po celý rok, čomu treba prispôsobiť nielen ich typ a orientáciu, ale aj uhol, resp. sklon.

Pri šikmých strechách so špecifickým sklonom je problém vyriešený. Takéto uhly sú pre fotovoltiku ideálne: systém treba umiestniť bližšie k hrebeňu strechy, aby ste v prípade potreby mali možnosť rozšírenia počtu panelov a tiež strechu nezaťažovali ťažkým topiacim sa snehom. Nemali by ste podceniť ani prítomnosť komína, ktorého tieň môže účinnosť systému znižovať.

Ak je strecha rovná, ideálny sklon pre našu krajinu je od 15° do 50°. Zlatá stredná cesta predstavuje 35°. Ak sa panely na plochej streche v danom sklone budú inštalovať vo viacerých radoch, treba dať pozor na to, aby jeden z nich netienil tomu druhému.


Čo je dôležitejšie?

Pri rozhodovaní medzi uhlom a orientáciou solárnych panelov je dôležité si uvedomiť, že práve orientácia je kľúčovým faktorom. Napriek všetkým rozličným premenným súvisiacim s určením vhodného uhla solárnych panelov orientácia pri inštalácii fotovoltiky zostáva tým hlavným aspektom.

Nesprávna orientácia znamená, že vaše panely nebudú dostatočne ožiarené slnečným svitom, čo môže viesť k zásadnému poklesu výkonu. A naopak, aj pri nie práve ideálnom uhle môžu solárne panely so správnou orientáciou vyprodukovať (v porovnaní so správnym uhlom pri nesprávnej orientácii) viac energie.

V praxi to znamená, že pri úvahách o ideálnom nastavení solárnych panelov je dôležité venovať väčšiu pozornosť ich správnej orientácii, ktorou sa maximalizuje zber slnečnej energie a optimalizuje výkon systému.

Foto: mmphoto/AdobeStock.com

Podobné články