Rosenie okien môže mať viacero príčin, dá sa to však vyriešiť

30.05.2014, Miroslava Brindová | Otázky a odpovede

Zarosené okná signalizujú, že čosi sa deje. Kondenzácia vlhkosti môže byť spôsobená viacerými dôvodmi. Niekedy stačí vhodné vetranie, inokedy sa bez výmeny starého okna za nové nezaobídeme.

Prečo sa mi v byte neustále rosia okná, aj keď sme ich pred časom menili za nové?
Peter K., Senica

Odpovedá Rastislav Svečula, vedúci obchodného útvaru Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo

 Rosenie okien môže súvisieť so zlým výberom rámu či sklenej výplne okna, no pri dnešných štandardoch a parametroch okenných profilov a skiel je to málo pravdepodobné. Problém sa objaví najčastejšie pri zlom vetraní. Fyzikálny jav kondenzácie nastane vždy, keď sa na to vytvoria podmienky. Ovplyvňuje to množstvo faktorov – od vlhkosti vzduchu, cez teplotu v miestnosti alebo tepelnoizolačné schopnosti materiálov.

Dôležité je sledovať, z ktorej strany sa nám okná rosia. Ak z vonkajšej, nie je dôvod na paniku. Je to znamenie, že okná majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Takýto typ kondenzácie je celkom prirodzený a nepovažuje sa za poruchu okna alebo skla. Vnútorná kondenzácia býva častejšia, pričom ju pozorujeme tak v starších domoch, ako aj v novostavbách.

V takýchto prípadoch sa odporúča dobre vetrať – otvoriť okno na pár minút dokorán, aby sme účinne a rýchlo vymenili teplý vzduch z interiéru za chladný zvonku. Opakujeme to niekoľkokrát denne a po pár týždňoch by malo nastať zlepšenie.

Horšie je, ak sa rosí priestor medzi jednotlivými sklami okna. Nastáva únik vzduchu do priestoru, ktorý by mal byť hermeticky uzavretý. Stojí za tým nekvalitné spojenie skiel, prípadné praskliny skla, nedokonalá tesnosť dištančného rámčeka. Vtedy sa odporúča vymeniť bežné sklo za nové, izolačné.

Tie sú dnes na trhu zastúpené viacerými typmi, optimálnym riešením je izolačné trojsklo Climatop Lux. Nielenže odstráni problém s kondenzovaním vlhkosti, no umožní aj šetriť energie, lebo prepúšťa zvonku dostatok solárneho tepla a naopak, teplo z vykurovania drží vo vnútri. V interiéri sa zvyšuje aj akustický komfort, keďže nechcený hluk dnu nepreniká.

Treba si tiež všímať, akými dištančnými rámčekmi sa sklá spájajú. V minulosti sa používali hliníkové rámčeky, čo nebolo práve najšťastnejšie. Dnes sú dištančné rámčeky – naprílad Swisspacer Ultimate, vyrobené z plastu a spojené dômyselnou technológiou, čím sa eliminuje miesto, kadiaľ by mohlo teplo unikať.

Foto: Nitrasklo

Podobné články