Za predsedníčku ÚVO zvolila Národná rada SR Zitu Táborskú
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) bude viesť Zita Táborská. Do funkcie predsedníčky ÚVO ju 87 hlasmi dnes zvolila Národná rada SR, takže za ňu hlasovalo aj niekoľko opozičných poslancov.
Predsednícky post v ÚVO premiér Robert Fico sprvu prisľúbil opozícii, straníckeho kandidáta KDH však odmietol. Vláda teda do funkcie navrhla Z. Táborskú, ktorá sa uchádzala o toto miesto už v lete 2011, keď predošlá premiérka Iveta Radičová organizovala výberové konanie.
Z. Táborská sa potom dostala vo finále do užšej trojice spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Bývalá vláda výber kandidáta na šéfa ÚVO neskôr zastavila, keď stratila dôveru v parlamente.
Nová šéfka ÚVO má s obstarávaním 15-ročné skúsenosti
Z. Táborská je odborníčkou na verejné obstarávanie s 15-ročnou praxou. Je vyštudovaná stavebná inžinierka, absolvovala Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej (dnes Slovenskej technickej univerzity) v Bratislave v roku 1988.
Získala aj oprávnenie na vzdelávanie a skúšky odbornej spôsobilosti pre stavebný dozor, špecializované vzdelávanie znalcov v stavebníctve a tiež na školiteľku ÚVO pre diaľkové štúdium lektorov verejného obstarávania. Nie je členkou žiadnej strany.
"Situácia vo verejnom obstarávaní sa stále zhoršuje. Potreba riešiť ju a prispieť k lepšiemu fungovaniu ÚVO, a tým aj k efektívnemu a transparentnému obstarávaniu, je dnes ešte aktuálnejšia ako v čase, keď som projekt podávala do výberového konania. Je načase aby bol úrad vybudovaný na moderný fungujúci subjekt," zdôvodnila Z. Táborská, prečo prijala ponuku R. Fica na obsadenie uvoľneného postu na čele úradu.
Kvalita obstarávateľského prostredia je nedostatočná
Úrad podľa jej vlaňajšieho projektu potrebuje novú víziu a strategické smerovanie na najbližšie obdobie. "Existujúce prostredie s množstvom nekvalitne a účelovo vyhlásených súťaží a s obrovským množstvom námietok neprispieva k dôvere odbornej a všeobecnej verejnosti k verejnému obstarávaniu. ÚVO by mal preto proaktívne prispievať k zlepšeniu kvality obstarávateľského prostredia," tvrdí Z. Táborská. Základnú víziu fungovania úradu a verejného obstarávania chce premietnuť do podrobného akčného plánu.
Proces verejného obstarávania navrhuje čo najviac štandardizovať pre jeho zjednodušenie. Úrad podľa nej bude veľmi aktívny pri príprave nového zákona o verejnom obstarávaní a bude sa snažiť posilniť svoje odborné kapacity. V rámci prípravy nového zákona navrhuje zriadiť Radu ÚVO ako druhostupňový rozhodovací orgán z odborníkov na verejné obstarávanie z verejného, zo súkromného a z tretieho sektora.
"ÚVO bude aktívne prispievať k odstráneniu neprimeranej byrokracie v oblasti verejného obstarávania. Bude ašpirovať na to, aby sa stal lídrom v tejto sfére, ktorý bude určovať hlavné trendy a smerovanie súťaženia o verejné zákazky," uviedla Z. Táborská v projekte.
Za potrebnú označila podporu najmä elektronického verejného obstarávania vrátane elektronických aukcií aj pri zákazkách nedosahujúcich finančné limity pre nadlimitné a podlimitné zákazky. Je tiež za podporu spoločného verejného obstarávania všade tam, kde je to primerané.
Z. Táborská v ÚVO už pôsobila
Teoretické vedomosti o verejnom obstarávaní získala Z. Táborská v ÚVO, kde pôsobila v rokoch 2000 až 2004 ako hlavný radca. V úrade mala na starosti napríklad poskytovanie metodických usmernení vo verejnom obstarávaní a účasť na príprave podkladov pre návrhy právnych predpisov v oblasti verejného obstarávania a zabezpečenie ich súladu so smernicami Európskej únie.
Bola napríklad členkou poradného tímu pri obstarávaní diaľničných PPP projektov, podieľala sa na príprave súťaží na výstavbu nového terminálu letiska v Bratislave. Zároveň bola školiteľkou a predsedníčkou skúšobných komisií na získanie odbornej spôsobilosti vo verejnom obstarávaní.
Praktické skúsenosti vo verejnom obstarávaní nadobudla šéfka ÚVO v rozličných firmách. "Pripravovala som aj ponuky v súťažiach, keď som zastupovala uchádzačov," pokračovala Z. Táborská. V Slovenských elektrárňach, a.s., bola v rokoch 2004-2006 vedúcou sekcie nákupu hlavných služieb. Potom bola vyše roka obchodnou manažérkou v Elektrovode Holding, a.s.
Neskôr začala Z. Táborská podnikať v oblasti verejného obstarávania, stavebníctva a eurofondov. Je konateľkou v dvoch rodinných firmách v Bratislave – Juping Consult, s.r.o., a JupE JT, s.r.o. "Po zvolení do funkcie si všetky svoje aktivity usporiadam," dodala Z. Táborská.