Miniškola investovania: peniaze vložené do realít sa zhodnocujú

08.02.2013, Romana Otočková | Bývanie, ceny, financovanie

Investovať do nehnuteľností je jedným z najlepších spôsobov, ako bezpečne zhodnotiť svoje peniaze. V roku 2008, keď ceny realít boli na vrchole, veľké peniaze zarobil ten, kto predával.

Hodnota nehnuteľností odvtedy postupne klesá a trh sa začína stabilizovať. V čase poklesu cien sa oplatí kupovať reality v očakávaní, že v budúcnosti nehnuteľnosti zdražejú. Pri investovaní do realít treba zvážiť nielen vývoj cien, ale aj ďalšie faktory, ktoré raz môžu hodnotu investície výrazne ovplyvniť.

Na investíciu do nehnuteľností je potrebné sa pozerať z dlhodobého hľadiska, pretože ich ceny sústavne rastú. Peniaze uložené v realitách sa teda postupne zhodnocujú, a to aj napriek krátkodobým výkyvom. Investor, ktorý chce na kúpe zarobiť, by mal zvážiť všetky výhody aj nevýhody tak, akoby kupoval nehnuteľnosť pre vlastnú potrebu.

"Investor musí získať všetky dostupné informácie o kvalite, parametroch a vlastnostiach nehnuteľnosti, ako aj o lokalite, kde leží. Od týchto faktorov potom závisí aj dopyt po prenájme alebo predaji domu či bytu v budúcnosti," vysvetľuje Filip Žoldák z firmy Herrys, ktorá poskytuje služby pri sprostredkovaní predaja a prenájmu nehnuteľností na bývanie.

Základom správneho rozhodnutia je:
Maximum informácií o nehnuteľnosti, kvalitná lokalita a výhodná poloha
• Analýza vlastnosti nehnuteľnosti a vývoja trhu
• Vízia do budúcnosti – účel a čas investície do nehnuteľnosti
• Finančná analýza – predpokladané výnosy a návratnosť
 

V čase poklesu cien sa oplatí kúpiť

V súčasnosti sa oplatí investovať do realít pre nízke ceny a výhodné úvery. Dopyt zároveň prevyšuje ponuku, ktorá je limitovaná, čo môže spôsobiť vzostup cien. Výhody investovania do nehnuteľností:
• Hmatateľná investícia – investor vie, do čoho dáva peniaze
• Zhodnocovanie v čase pri prenájme alebo predaji nehnuteľnosti v priaznivejšom období na základe vývoja trhu. Investor tak môže zarobiť dvakrát – na prenájme nehnuteľnosti a potom na jej predaji.
• Ochrana peňazí pred infláciou
• Investícia do nehnuteľnosti v rámci rozloženia rizika investovania

Investovanie do realít má, pravdaže, i svoje nevýhody a riziká. Napokon, platí to aj pre ostatné typy investícií. Nevýhody:
• Náklady na rekonštrukciu – v prípade zlého stavu nehnuteľnosti alebo skrytých chýb
• Riziko obdobia bez nájomcu
• Prírodné katastrofy, nepredvídateľné udalosti
 

Byt, dom alebo pozemok?

Všeobecne platí, že vhodná investícia je taká, čo spĺňa ekonomické parametre z ročného výnosu v porovnaní s inými formami investovania. Výnosy z každej investície do určitej miery ovplyvňuje inflácia. Stáva sa, že úroky z investovaných peňazí v banke nedosahujú úroveň inflácie. Na druhej strane, trh s nehnuteľnosťami inflácia až tak neovplyvňuje.

Z hľadiska očakávaného výnosu na trhu realít je podľa analytikov najlepšou voľbou investovať do bytu. V prípade dlhodobej investície je vhodné investovať skôr do menších bytov. Hoci sa neočakáva výraznejší rast cien týchto nehnuteľností, výnosy z prenájmu za meter štvorcový menších bytov patria medzi najvyššie. Ak však investor chce kapitál investovať v konzervatívnejšej forme, je lepšia investícia do pozemku.
 

Rastie dopyt najmä po vilách a priestranných bytoch

Ceny nehnuteľností po útlme od roku 2008 zaznamenali koncom vlaňajška mierny medzikvartálny rast. Výrazné oživenie trhu vzhľadom na zložitú situáciu v eurozóne, ktorá ovplyvňuje aj slovenskú ekonomiku, sa však nepredpokladá.

Zaujímavo sa ale vyvíjajú ceny 5-izbových a väčších bytov, ako aj rozľahlých víl. Po roku 2008 neklesajú tak výrazne ako ostatné typy bytov a rodinných domov. Najmä ceny víl sa držia blízko svojej rekordnej úrovne. O tomto trende svedčí aj záujem bohatších investorov ukladať svoje peniaze do nadštandardných nehnuteľností.
 

Investovať do nehnuteľnosti, alebo vyčkávať?

Priemerné ceny domov rástli koncom roku 2012 už štvrtý kvartál po sebe, hlási Národná banka Slovenska (NBS). Výraznejšie sa pritom zvýšili priemerné ceny priestrannejších víl ako priemerné ceny štandardných domov. Vzostup priemerných cien v poslednom štvrťroku 2012 zaznamenali prakticky všetky typy bytov, pričom výraznejšie rástli priemerné ceny priestrannejších bytov.

"V najbližšom období bude pravdepodobne pokračovať aj trend poklesu priemerných cien predražených bytov v novostavbách a ustálenia priemerných cien rodinných domov," poznamenáva NBS. Zaujímavosťou je, že v prípade jednoizbových bytov sa strieda medzikvartálne zvyšovanie a znižovanie ich priemerných cien už od polovice roku 2010.

Pri investovaní do nehnuteľností podľa F. Žoldáka prevažujú výhody nad nevýhodami. Vzhľadom na pokles cien sa dnes oplatí investovať do realít najmä tomu, kto má voľnú hotovosť. Takáto investícia by mala ochrániť peniaze investorov pred infláciou.

Podľa analytikov by investícia do nehnuteľnosti mala byť povinnou súčasťou investičného portfólia v rámci diverzifikácie (rozloženia) rizika. Tí, čo uvažujú nad investovaním do budúcnosti prostredníctvom hypotéky, mali by si zvážiť návratnosť investície a výnosy z nehnuteľnosti aj vzhľadom na úroky z poskytnutého úveru.

Foto: promiprojekt.sk