Výber hlavného architekta medzi prvými úlohami Nitry v novom roku

03.01.2019, SITA | Mestá, obce, regióny

K prvým úlohám mesta Nitra v novom roku bude patriť výber hlavného architekta. Mesto nemá hlavného architekta už roky, tento post zastáva len poverená pracovníčka. Nový primátor Marek Hattas pokladá obsadenie tejto funkcie kvalifikovaným odborníkom za jednu zo svojich priorít.

Mestské zastupiteľstvo vlani v decembri schválilo na návrh poslanca Štefana Štefeka uznesenie, ktorým odporučilo primátorovi vyhlásiť výberové konanie na túto funkciu do 28. februára 2019. "Myslím si, že je fajn, že sme si dali takýto termín, hoci sme si na seba trochu uplietli bič," hovorí M. Hattas.

Predseda mestskej komisie architektúry Peter Mezei poznamenáva, že je momentálne v kontakte s komorou architektov a ďalšími odborníkmi zo Slovenska aj z Čiech. Zorganizovať chce konferenciu k téme hlavného architekta a jeho kompetencií, ako ho hľadať a či je lepšie mať útvar hlavného architekta pod mestským úradom alebo ako samostatnú organizáciu. Ako dopĺňa viceprimátor Daniel Balko, cieľom je nájsť funkčný model, ktorý bude nielen na štvorročné volebné obdobie, ale bude fungovať dlhodobo.

Neobsadený post hlavného architekta mesta bol jednou z tém predvolebnej kampane M. Hattasa, ale aj niektorých ďalších kandidátov na post primátora Nitry. V meste je veľký stavebný boom, ktorý súvisí aj s príchodom veľkého investora – automobilky Jaguar Land Rover. Kandidáti poukazovali na nekontrolované bujnenie mesta a chýbajúcu urbanisticko-architektonickú koncepciu.

Podobné články