Najčastejšie chyby pri poistení bytu sa zvyknú opakovať
Poistenie bytu má chrániť majetok a poskytnúť adekvátnu náhradu škody. Môže však dôjsť k situáciám, keď poisťovňa nebude plniť to, čo očakávame. Pozrime sa na päť najčastejších chýb poistenia bytu.
1. Čo je drahé, to je dobré
Ak si myslíte, že lacné poistenie sa ani neoplatí uzatvárať, nemáte pravdu. Ak si svoju nehnuteľnosť nepoistíte, bez ohľadu na dôvody, riskujete okrem straty svojho majetku, aj rozsiahle škody. Ide nielen o ujmy na vašej vlastnej nehnuteľnosti, ale aj tie, ktoré môžete spôsobiť susedom. Za takéto škody v plnej miere zodpovedáte. Kvalitné a dobre nastavené poistenie nemusí dnes byť drahé.
2. Zaplatené, vybavené
Za ďalšiu veľmi závažnú chybu považujem to, ak sa s poistením dlhodobo nepracuje. Klienti podpísanú poistnú zmluvu založia a dlhé roky iba platia poistné. Poistné produkty aj vaše potreby sa vyvíjajú, takže v súčasnosti už poistné nemusí kryť tie riziká, pred ktorými sa potrebujete ochrániť. Dôvodov je hneď niekoľko – podpoistenie, nízky rozsah krytia či chýbajúce poistenie zodpovednosti. Aby krytie plnilo všetky očakávania a potreby, mali by ste si každých päť rokov preveriť, či je zmluva stále rovnako vhodná.
3. Nehnuteľnosť = domácnosť
Pri poistení bývania je dôležitá komplexnosť. Ak nastane poistná udalosť (napríklad praskne vodovodné potrubie) a vznikne škoda na zariadení, prípadne aj na susedných nehnuteľnostiach vrátane spoločných priestorov, je dôležité, aby ste mali poistenie, ktoré vám vykryje všetky vzniknuté škody. To znamená, že by ste mali mať poistený byt, jeho zariadenie (toto poistenie nazývame poistenie domácnosti) a tiež poistenie zodpovednosti za škodu. Momentálne sú na trhu i poistenia, ktoré kryjú všetky spomínané riziká v jednom balíku.
4. Poznáte svoje výluky?
Netreba zabudnúť, že k bytom často patria doplnkové priestory ako pivničné kobky, sklady, garáže a pod. Vlastníci tu často skladujú aj hodnotnejší majetok, športové potreby, príslušenstvo k autám alebo motocyklom. Poisťovne však majú množstvo výluk týkajúcich sa poistenia majetku mimo bytu a zároveň sublimity na skupiny tohto majetku. Veľkou chybou je, ak sa s výlukami a so sublimitmi pred podpísaním zmluvy neoboznámite a zostanete v mylnej predstave, že majetok a bytové príslušenstvo máte poistené do plnej hodnoty. V poistných podmienkach sa napríklad dočítate to, ako by mala byť pivnica zabezpečená, aby v prípade krádeže poisťovňa vyplatila poistné, a veľa ďalších dôležitých informácií. Ak si chcete poistiť majetok, ktorý plánujete uskladniť vo vedľajších priestoroch bytového domu, odporúčam, aby ste s poisťovňou už pri podpísaní zmluvy dohodli krytie tohto majetku.
5. Neviete, čo hovoria malé písmenká
Priemerná zmluva obsahuje celkom slušný objem textu, ktorého predmetom sú ďalšie detaily poistných podmienok. Ruku na srdce, prečítali ste niekedy takúto zmluvu do konca alebo dokonca poistné podmienky zakotvené v zmluvách iných poisťovni? Ak na to nemáte chuť a čas, vôbec sa vám nečudujem. Odporúčam vám obrátiť sa na nezávislého poistného poradcu, ktorý podmienky pozná a priebežne sleduje. Zanalyzuje vašu situáciu a pripraví vám optimálne riešenie. Dobrého poradcu spoznáte napríklad podľa toho, že sleduje výhodnosť vašich zmlúv v čase, upozorňuje vás na novinky či zmeny a poradí vám aj pri riešení samotnej škodovej udalosti.
Ak máte podozrenie, že vaša zmluva nemusí byť tá najvýhodnejšia, kliknite na tento odkaz a dohodnite si so mnou bezplatnú konzultáciu. Rád vám pomôžem a poradím.
Foto: Shutterstock.com
Autor je poistným špecialistom vo firme Hypocentrum finančné služby, s.r.o.