Ako po zime sprevádzkovať čerpadlo a domácu vodáreň?

26.03.2023, Barbora Bašovská | Exteriéry, záhrada

Jar je už tu, vodu odstavenú na zimu môžeme znovu pustiť. Je preto ideálny čas na niekoľko užitočných rád pred spustením domácej vodárne alebo čerpadla na vašej chalupe, chate či v záhradke.

Ak ste čerpadlo pred zimou demontovali a uložili do tepla, nie je vylúčené, že je teraz stuhnuté. Preto ho treba pred namontovaním a spustením pretočiť. "Odporúčam zložiť kryt ventilátora, hasákom uchopiť hriadeľ a čerpadlo pretočiť. Je to jednoduchý úkon, ale predídete starostiam," hovorí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, a.s., ktorá sa predaju, servisu a montáži čerpadiel, čerpacích systémov, vodární a nádrží venuje od roku 1991.

Cerpadlo-1-X.jpg


Kontrola sania a zavodnenia čerpadla

Následne je potrebné skontrolovať sanie a čerpadlo dôkladne pripojiť, aby nikde nemohlo nasávať vzduch. Pokiaľ vzduch prisáva, znamená to, že nečerpá, a teda nie je funkčné. V takom prípade nastáva fáza zavodnenia čerpadla a sania, pri ktorej je nutné nechať zo systému "vybublať" nahromadený vzduch. Pomocou týchto jednoduchých krokov čerpadlo alebo vodáreň pripravíme na spustenie.

"Často sa tiež stáva, že ak sa čerpadlo dlhšie nepoužíva, dôjde k prilepeniu klapky sacieho koša. Tu existuje jednoduché riešenie: čerpadlo spustíme a ľahko poklepeme sanie zariadenia umiestneného v studni. Kôš sa zväčša odlepí a čerpadlo začne normálne fungovať," vysvetľuje M. Křapa.


Ako sa spúšťa domáca vodáreň

Ak spúšťate domácu vodáreň, je ešte jedna vec, ktorú treba skontrolovať – tlak vzduchu v nádobe. „Pri nenatlakovanom systéme by mal tlak v nádobe predstavovať 90 percent zapínacieho tlaku tlakového spínača. Pokiaľ vašu vodáreň ovláda frekvenčný menič, ide o 70 perc. nastaveného tlaku na meniči," spresňuje M. Křapa.

Cerpadlo-2-X.jpg


Ponorné čerpadlá

Až doteraz sme sa venovali spusteniu povrchových čerpadiel so saním. Mnohí chalupári a záhradkári však používajú ponorné čerpadlá v studniach či vrtoch. Tie sa na zimu nevyťahujú, lepšie im je v prostredí, kde ustavične pracujú. Podmienky, v ktorých fungujú, sa však rôznia, čo je zapríčinené rozličnou tvrdosťou a kvalitou vody. Môže sa teda stať, že čerpadlá zatuhnú, resp. zarastú.

"V takom prípade odporúčam niekoľkokrát po sebe na dve až tri sekundy čerpadlo zapnúť a vypnúť. Ak sa neroztočí, treba ho vybrať ho zo studne či vrtu a zájsť s ním do odborného servisu. Tam ho rozoberú, vyčistia a vyskúšajú. Vy to však sami nerobte. Súčasťou čerpadla je aj motor, teda elektrické zariadenie, a tak osoba bez príslušného oprávnenia by s ním nemala manipulovať," upozorňuje M. Křapa.


Ako funguje domáca vodáreň

Na čerpanie vody zo studne z hĺbky do ôsmich metrov možno použiť kompletnú domácu vodáreň. V studni je v tomto prípade umiestnený sací kôš so spätnou klapkou (1,2) a prípadne aj ochrana pred behom nasucho. Domáca vodáreň pozostáva z čerpadla (3) a tlakovej nádoby s manometrom a tlakovým spínačom nainštalovaným na tzv. päťcestnej armatúre. Pri poklese tlaku v sústave (napr. otvorením kohútika) pod nastavený zapínací tlak tlakový spínač automaticky zapne čerpadlo a vypne ho až pri dosiahnutí nastaveného vypínacieho tlaku.

Cerpadlo-3-X.jpg

Ak máme v studni nainštalovanú ochranu pred behom nasucho, pri nedostatku vody spínacie zariadenie čerpadlo vypne a ochráni ho tak pred poškodením. Spínacie zariadenie ochrany pred behom nasucho potom čerpadlo nedovolí zapnúť skôr, ako bude opätovne dostatočné množstvo vody v studni. Ako ochranu pred chodom nasucho môžeme použiť buď ponorné sondy, alebo plavákový spínač.

Na bezproblémové fungovanie systému je vždy nutné dodržať správne nastavenie tlaku vzduchu v expanznej nádobe, ktorý má byť o 0,2 baru nižší ako zapínací (spodný) tlak na tlakovom spínači. Tento tlak treba nastaviť v suchom stave nádoby, teda ešte pred montážou do systému.

Foto: Pumpa

Podobné články