Ako sa zbaviť hlodavcov a škodcov, čo vám šarapatia v záhrade?
Okrem buriny vám môžu úrodu v záhrade ničiť škodcovia a hlodavce. Viete, ako sa pred nimi brániť? Azda vám pomôže zopár tipov, ktoré vám predstavíme, ako aj účinné chemické prípravky.
Škodcovia či hlodavce môžu v záhrade narobiť nepríjemnosti aj v tomto zimnom čase. Vytvárajú si rozličné skrýše, kde sa usídlia a zazimujú, a ich odhalenie tak môže byť ešte komplikovanejšie. Existuje však riešenie, ako sa ich môžeme vcelku rýchlo zbaviť aj počas zimy.
Najúčinnejším spôsobom, ako vystrnadiť votrelcov zo záhrady či príbytku, je použiť známe prípravky proti škodcom, ktoré si dokážu s nimi poradiť raz-dva. Najskôr však treba zistiť, o akých nechcených nájomníkov ide, a podľa toho vybrať vhodný prostriedok. Medzi prípravky na hubenie škodcov patria rozmanité insekticídy a akaricídy, ktoré slúžia ako efektívne postreky proti voškám či žravému hmyzu.
Do záhrady sa nasťahovali hlodavce
Čo robiť, ak sa vám do záhrady nasťahovali hlodavce? A hrozí, že si nájdu cestu aj do domu? Aj tu pomôžu postreky a prípravky proti hlodavcom. Ak si takýto prostriedok vyberáte, dbajte na to, aby neublížil deťom ani štvornohým miláčikom.
Medzi najvyhľadávanejšie prípravky patria deratizačné staničky pre myši alebo klasické návnady na hraboše. Stretnúť sa môžete aj s odpudzovačom krtkov či s akustickými plašičmi.
Na škodcov neplatí len chémia
Hoci prípravky proti škodcom alebo hlodavcom patria medzi najefektívnejšie riešenia, ako sa ich dá zbaviť, týchto narušiteľov vášho dvora môžete často odstrániť aj bez použitia chémie.
Hlodavce s obľubou snoria po potrave v podobe rastlinných semien. Ideálnou kombináciou je pre nich aj vtáčie krmivo, ktoré sa v zime môže z kŕmidla trúsiť na zem. Je preto dôležité nájsť vtáčatám taký domček na kŕmenie, odkiaľ sa zob nebude sypať von, a vďaka tomu škodcovia nebudú mať snahu sa tam vracať.
Pomôžu aj bylinky, ktoré odpudzujú hlodavce svojou arómou. Medzi najúčinnejšie patrí bazalka, echinacea, tymián alebo cesnak. Pestovanie týchto rastlín na viacerých miestach v záhrade je účinným spôsobom, ako zabrániť hlodavcom priblížiť sa.
Ako zatočiť s hmyzom
Okrem hlodavcov vás môže potrápiť aj kadejaký hmyz, čo si rád pochutná na úrode alebo rastlinách. Pomôcť vám môžu práve vypestované plody. Napríklad zasadením cesnaku dokážete v jeho blízkosti predchádzať výskytu roztočov. Bazalka pred niektorými škodcami ochráni paradajky a nechtík zas uhorky.
Nie všetky druhy hmyzu však rastlinám škodia. Lienky, modlivky a taktiež pestrice sa živia rôznymi škodcami, sú teda prírodným spôsobom ochrany. Nalákať ich do záhrady môžete napríklad kvetmi alebo určitými rastlinami.
Základom je prevencia
Predpokladom úspechu v ťažení proti nežiaducim votrelcom je prevencia. Tou najprirodzenejšou sú ich prírodní predátori, trebárs sovy, kuny či dravé vtáky. Škodcovia či hlodavce sú nočnou morou každého záhradkára, ktorý sa o svoj kútik pravidelne stará, no napokon mu jeho snahu môžu prekaziť práve títo nepozvaní návštevníci.
Rady v tomto článku vám zaiste pomôžu s votrelcami skoncovať. Aby ste poľahky našli ich skrýše, vyskúšajte aj vonkajšie svietidlá, ktoré môžete umiestniť do svojej záhrady. Okrem krásneho osvetlenia pozemku získate aj vcelku jasný prehľad, kadiaľ vedú cestičky škodcov či hlodavcov vo vašej záhrade.
Foto: bojangles / shutterstock.com, tahirsphotography / shutterstock.com