Ako si spoľahlivo chrániť záhradu pred vonkajšími narušiteľmi?

21.07.2021, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Záhrada je priestor, kde môžeme popustiť uzdu svojej fantázii a kreativite, aby sme vytvorili ideálne miesto na relax. Môžeme ju síce využiť na pestovanie kvetov či zeleniny, no jej prvoradým významom je oddych.

Záhrada plná kvetín pohladí dušu a aj keď si vyžaduje množstvo starostlivosti, odplatí sa vám vytvorením unikátnej atmosféry. Vytvoriť ju stojí nemálo energie i peňazí, preto je potrebné ju aj chrániť. Ako ju ochrániť pred vonkajšími vplyvmi či zvieracími návštevami?


Plot – základ na ohraničenie záhrady

Základom na vytvorenie vášho unikátneho priestoru je jeho ohraničenie a vymedzenie. Pozoruhodnou voľbou môžu byť betónové ploty, ktoré sa dajú realizovať v rozličných dizajnových variantoch. Vďaka tomu si môžete vybrať rozmanité verzie panelov a stĺpikov, ba zvoliť si aj farbu podľa svojich predstáv. Výhodou je tiež odolnosť takýchto plotov a ich skvelé schopnosti dopriať vám vo vašej záhrade dávku súkromia.

Zahrada-ochrana-beton-1-X.jpg

 Výhodou betónových plotov je to, že sa dajú namontovať veľmi rýchlo, hoci aj za jeden víkend


 

Betónové ploty sú výhodné aj preto, že sa dajú namontovať ohromne rýchlo – pokojne aj za jeden víkend. Ich dizajn je mimoriadne nadčasový a moderný, vďaka čomu ide stávku na istotu. Odolnosť materiálu je zároveň symbolom trvácnosti a bezpečnosti. Montáž je jednoduchá a dá sa zvládnuť svojpomocne, prípadne si objednať špecializovanú firmu.


Ochrana pred zvieratami: podhrabové dosky

Podhrabové dosky slúžia na posilnenie ochrany pred nechcenými návštevami – predovšetkým zvieracími. Môžu byť ideálnou voľbou, ak bývate v blízkosti lesa alebo chováte zvieratá či pestujete poľnohospodárske plodiny. Rovnako však chránia aj pred hlodavcami, takže sa hodia i do bežných záhrad na lepšiu ochranu voči vonkajším vplyvom. V skratke: ide o dosky obdĺžnikového tvaru, ktoré majú premyslený jednoduchý, nadčasový dizajn. A takisto sa dajú kúpiť aj vo viacerých farebných vyhotoveniach.


Betónové striešky predĺžia životnosť plota

Betónové striešky sú znamenitým estetickým prvkom, ktorý dodáva plotu omnoho lepší vzhľad. Okrem estetickej funkcie má však aj praktický zmysel – chráni múr plota pred vlhkosťou. Takéto striešky sú vhodné na rozličné typy murovaných plotov či okrasných múrov. Vyberať sa dá z rozmanitých tvarov a veľkostí, aby sa presne hodili k vášmu múru a ochránili ho pred stratou pevnosti či iným poškodeniam. Rovnako si môžete vybrať dizajn a farbu, aby sa vám hodili k exteriéru aj k samotnému plotu.

Zahrada-ochrana-beton-2-X.jpg

 Betónové striešky sú znamenitým estetickým prvkom


 

Foto: JABEST

Podobné články

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.

 • Investícia do vŕtanej studne sa rodine môže vrátiť za šesť rokov

  Voda-studna-4-X.jpg

  So zdražovaním vodného a stočného, ako aj s problémami so suchom je vlastná studňa či vrt pre mnohých ideálnym zdrojom úžitkovej i pitnej vody. Na čo všetko treba myslieť pri zabezpečení studne a koľko to stojí? Zhrnuli sme to v piatich krokoch.

 • Jar je definitívne tu: pripravte na sezónu terasu aj záhradu

  Shutterstock_1131776192-zahrada-3-X.jpg

  S príchodom jari trávime viac času vonku, a teda aj v záhrade či na terase. Na novú sezónu treba pripraviť nielen záhradný nábytok, ale aj samotnú záhradu. Je teda čas vytiahnuť kultivátor, kosačku či motyku.