Ako zvládnuť zimu v záhrade? Myslite na to už pri plánovaní domu

31.12.2017, Lenka Žofajová | Exteriéry, záhrada

Záhradná architektka Lucia Bullová radí, ako môžete využiť zimné mesiace a premyslieť si exteriér svojho domu. Veď práve záhrada a jej možnosti sú najčastejším dôvodom nového bývania.

lánujete stavať rodinný dom? Popri dizajne novej kuchyne či výbere kachličiek do kúpeľne netreba zabúdať ani na exteriér. Veď práve záhrada a jej možnosti sú najčastejším dôvodom pre nové bývanie. Mnohí majitelia domov sa pripravia najmä na slnečnú pohodu a letné grilovačky. Existuje pritom niekoľko "zimných" tém, o ktoré by ste sa mali zaujímať už pri plánovaní nového príbytku. O svoje skúsenosti sa podelila expertka na exteriér a záhradu Lucia Bullová (na snímke nižšie).

Zima-zahrada-1-X.jpg


Chodníky a terasy

Zima-zahrada-5-X.jpgOdporúčam, aby ste sa zamysleli predovšetkým nad riešením tých chodníkov, ktorými sa dostanete k najdôležitejším častiam pozemku – k bráne a bráničke, k parkovisku, do kôlne alebo k skladu krbového dreva. Dôležitý je aj prístup ku kompostu. Nie je to nič objavné, len si treba uvedomiť, že pri navrhovaní nového bývania treba skĺbiť dizajn s bezpečnou prevádzkou, najmä počas zimných mesiacov.

Dajte si záležať, aby tieto chodníky boli dostatočne široké, z nekĺzavého materiálu a s pomerne rovným povrchom. Myslite na to, že z hrboľatej dlažby ťažko odstránite sneh a námrazu. Odporúčam napríklad betónové dlaždice alebo zámkovú dlažbu.

Ak sa vám betónová dlažba zdá príliš robustná alebo sa nehodí k štýlu vášho domu, môžete použiť aj decentnejšiu keramickú dlažbu alebo gres. Radím však, aby ste si u dodávateľa preverili, či má dostatočnú protimrazovú a protišmykovú úpravu aj pre našu zemepisnú šírku. Najlepšie je použiť dlažbu určenú pre bazénové terasy. Je síce drahšia, ale bezpečnejšia.

Veľmi atraktívnym materiálom na chodníky a terasy je drevo. Či ide o pravé drevo alebo kompozitný materiál (zmes dreva a plastu), nevýhodou je, že počas zimy sa tieto plochy neuveriteľne šmýkajú. Preto ho odporúčame len na plochy s letnou prevádzkou – terasa pri bazéne, vyhliadkové mólo či lávka cez potok.

Ak si na hlavnú pobytovú terasu zvolíte drevo, tak len v tom prípade, že je zastrešená, teda chránená pred snehom, dažďom a námrazou.

 

Príjazdová cesta a miesto na parkovanie

Skúste si predstaviť, čo vás čaká, keď sa ráno prebudíte a vonku vás privíta biela snehová prikrývka alebo poľadovica. Ako sa dostanete k autu? Ako vycúvate z pozemku? Kam budete odhadzovať sneh?

Najväčší problém čaká majiteľov s obmedzeným priestorom na parkovanie alebo úzkymi príjazdovými cestami lemovanými hustými kríkmi. Najjednoduchším riešením je nahradiť kroviny štrkovým pásom. Budete mať kam hádzať sneh a navyše štrkový zásyp odvedie z pozemku vodu z roztopeného snehu. Ďalším riešením je vyhrievací elektrický rošt na príjazdovú cestu aj parkovisko, aby sa sneh roztopil. Elektrický rošt je skvelým pomocníkom aj pri ranných námrazách, najmä ak máte príjazdovú cestu vo svahu.

Zima-zahrada-3-X.jpg


Uskladnenie záhradného nábytku

Na zimné uskladnenie vecí v záhrade potrebujete priestor s rozlohou najmenej 10-12 m². Najlepšie s veľkorozmernými dverami, aby ste cez ne pohodlne preniesli aj veľký jedálenský stôl. Ak nemáte takýto priestor priamo v dome, dobré je uvažovať o väčšom záhradnom prístrešku s pevnou strechou. Ak sa obávate, že takáto stavba vám odkrojí vzácne metre z budúcej záhrady, pouvažujte nad tým, ako ju chcete naozaj využívať. Popremýšľajte, čo je pre vás najdôležitejšie – či pohľad na farebné a kvitnúce kríky, alebo to, že si ju chcete užívať s rodinou a priateľmi.

Záhradný prístrešok môžete vybaviť menším kuchynským pultom s vodou a elektrinou. Cez sezónu bude slúžiť na párty alebo rodinné grilovačky, v zime ako sklad. Môžete sem umiestniť nábytok z celej záhrady vrátane ležadiel a pingpongového stola. Nebude naň pršať ani snežiť.

Aby ste na pozemku nemali množstvo drobných stavieb, do prístrešku je vhodné zabudovať aj menší sklad, kde zazimujete kosačku, záhradné náradie či detský bazénik. Navyše, pod predĺženou strechou stavby môžete skladovať krbové drevo.

Sú však aj rozličné zimné "prikrývky" na exteriérový nábytok, ktorými ho na zimu zabalíte. Budete sa ale musieť uspokojiť s nie veľmi estetickým vzhľadom záhrady počas sychravých mesiacov.

Zima-zahrada-2-X.jpg


Miesto na krbové drevo

Ak túžite po romantike zimných večerov pri plápolajúcom krbe, mali by ste sa pripraviť na to, že 4-6 m³ krbového dreva, ktoré spálite počas zimy, zaberie dosť miesta. Navyše by malo zostať suché, takže potrebuje chránené miesto niekde pod strechou. Skladovať drevo priamo v dome alebo v garáži je nehospodárne a nepraktické. Treba teda nájsť miesto niekde vonku, v záhrade.

Možností je niekoľko:

  1. Dohodnite sa s architektom, aby strechu domu predĺžil nad chodníkom pri jednom z obvodových múrov. Využite stenu bez okien, najlepšie zo strany susedného domu. Vznikne tak prirodzený chránený priestor, kde môžete uskladniť drevo, a ešte sa k nemu aj pohodlne dostanete.
  2. Ak budete v záhrade uvažovať o stavbe, ako je sklad alebo prístrešok, spojte ju s priestorom na uskladnenie dreva. Použite rovnaký princíp. Za prístreškom vybudujte menšiu spevnenú plochu a strechu nad ňou predĺžte.
  3. Pokiaľ budete musieť v záhrade investovať do väčších oporných alebo pohľadových múrov, pouvažujte o tom, ako do nich zakomponovať aj priestor na uloženie dreva. Polienka do krbu sú dlhé 30 až 35 centimetrov, takže by to nemal byť problém.
  4. Prefabrikované kôlne – je to síce riešenie, ale zvyknem sa im vyhýbať, pretože len málokedy ladia s charakterom a dizajnom rodinného domu. Navyše pri nich pôsobia neproporčne a komicky.

Foto: Tilia Design

Podobné články