Apríl je pre záhradu rozhodujúci mesiac, nepremeškajte ho

11.04.2018, Sabína Nagyová | Exteriéry, záhrada

Zábudlivosť sa v apríli nevypláca. Vedia to najmä záhradkári, pre ktorých je tento mesiac kľúčový. V hre je budúca úroda. Za starostlivosť, akú v apríli venujete svojej záhrade, sa vám rastliny neskôr odmenia.

Apríl je mesiac, ktorý rozhoduje o tom, aká bude záhrada počas celej sezóny. Je to ideálne obdobie na výstavbu skleníkov, parenísk, fóliovníkov a tiež na obstaranie vhodného záhradného náradia. Po odstránení posledných známok zimy je potrebné záhradu celkovo vyčistiť od starého lístia, odumretých rastlín, machu, čečiny aj ochranných fólií, ktoré rastliny chránili pred tuhou zimou. Pozornosť venujte i trávniku a okrasným drevinám.

Zahrada-kvety-1-X.jpg


Už v apríli čakajte prvé úspechy

V marci už musia byť vysadené sadenice, ako sú paradajky, papriky, cukety alebo uhorky. S príchodom apríla vysievajte mrkvu, petržlen, cesnak, cibuľu, reďkovky a listovú zeleninu. V nasadení nepoľavujte. Pozornosť sústreďte najmä na siatie, sadenie a okopávanie. Okrem zeleniny a ovocia sa postarajte aj o okrasnú záhradu.

Už v apríli sa môžete tešiť z prvých úspechov. Rozkvitajú cibuľoviny, medzi nimi napríklad narcisy, hyacinty či tulipány. Ak však chcete mať záhradu zdobenú kvitnúcimi kvetinami aj od júna do začiatku prvých mrazov, využite apríl na vysadenie ďalších trvaliek.

Ide o rozličné cibuľoviny, hľuzovité rastliny alebo letničky. Koncom mesiaca k nim pridajte mečíky, ľalie, georgíny. Tešiť sa môžete z rozkvitnutého zlatého dažďa, voňavých magnólií a zo sakury. Nemali by ste zabúdať, že rastliny v tomto období potrebujú dostatok vlahy a pre lepší vývin i pravidelné hnojenie.


Čo treba mať poruke

Nemusí to byť celý arzenál, ale správny záhradkár by mal byť vyzbrojený vhodným náradím, po ktorom v prípade potreby môže kedykoľvek siahnuť. Keďže pomerne veľká časť záhradných prác si bude žiadať nožnice, radíme vám dbať na kvalitu náčinia.

"Pri orezávaní ovocných stromov či okrasných drevín je presný a hladký rez dôležitý. Tieto rany sa na stromoch hoja podstatne rýchlejšie ako tie, ktoré vykonáte tupým náradím, po ktorom sú konáre roztrieštené," vysvetľuje odborník na dielňu a záhradu Martin Foltýn z internetového obchodu Hej.sk. Rovnaké podmienky platia aj v prípade pílky či nožíka. Prvoradá je však bezpečnosť a pri záhradných prácach preto používajte ochranné rukavice.

Ak si chcete uľahčiť upratovanie, zaobstarajte si drvič odpadu. "Veľká časť elektrických drvičov, ktoré sú na trhu, si už poradí aj so silnými konármi s väčším priemerom. Nielenže si uľahčíte prácu, no svojpomocne si vyrobíte drť, ktorú môžete v záhrade šikovne využiť," poznamenáva M. Foltýn.

Zahrada-kosacka-1-X.jpg


Cesta k peknému trávniku

Ak túžite po sýtozelenom trávniku, nezabudnite ho na začiatku sezóny prevzdušniť. Pomôcť si môžete vertikutačnými hrabľami a pri rozsiahlom trávniku vertikutátorom. Pýta si to síce väčšiu investíciu, ale odmenou bude zdravý, hustý a zelený trávnik. Ten treba pravidelne kosiť, preto si zadovážte kvalitnú kosačku. Výber prispôsobte veľkosti trávnikovej plochy a jej členitosti.

"Pri kúpe kosačky dbajte na to, aby sa vám s ňou jednoducho narábalo a manipulovalo. Isteže, vyberajte podľa výkonu, dôležitá je tiež funkcia nastavenia výšky rezu," radí M. Foltýn. Trávnik s dlhšími steblami lepšie odoláva suchému počasiu a záťaži. V horúcich mesiacoch je preto dobré trávnik kosiť na výšku sedem až desať centimetrov. To vám však neumožní akákoľvek kosačka, a tak sa pri kúpe ubezpečte, či typ, ktorý sa vám pozdáva, spĺňa aj tento parameter.

Foto: Hej.sk

Podobné články