Chcete doma kúsok Stredomoria? Poradíme vám, ako na to

22.07.2021, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi v podstate len na dovolenke? Už nemusíte, rastlinám z južných krajín sa darí dobre aj v kvetináčoch a prinesú atmosféru juhu aj do vašej záhrady.

Stredomorské rastliny možno rozdeliť do troch skupín: úžitkové rastliny, kvitnúce rastliny a palmy. "Tieto rastliny sú však o niečo citlivejšie ako tie pestované doma, preto by ste ich mali si na vonkajšej teploty nechať zvyknúť postupne," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad obchodného reťazca Hornbach, a dodáva: "Až do polovice mája je potrebná obozretnosť, potom je nebezpečenstvo mrazov už zažehnané."

Kvety-Stredomorie-2-X.jpg


Úžitkové rastliny

Stredomorské úžitkové rastliny sa delia na bylinky (napríklad tymián a rozmarín) a ovocné stromy. Stredomorské bylinky sú nenáročné na údržbu, majú aromatickú vôňu a dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými rastlinami. Ovocné stromy, napríklad olivovníky a citrusy, poskytujú lahodné plody a kvitnúce rastliny prinášajú záplavu kvetov.

Kvety-Stredomorie-4-X.jpg

Pôvod stredomorských úžitkových rastlín poskytuje informácie o tom, čo majú rady a čo pri ich starostlivosti treba zohľadniť. "Subtropické podnebie v ich domove sa vyznačuje teplým letom a miernou zimou, mráz sa tam vyskytuje len zriedka. V subtropickom podnebnom pásme tiež väčšinou prší menej ako v miernom podnebnom pásme. Preto by ste sa mali dôkladne zoznámiť s vlastnosťami a potrebami týchto rastlín," upozorňuje D. Benda.

Kvety-Stredomorie-3-X.jpg


Kvitnúce rastliny

Záplavu kvetov v stredomorskom štýle podľa odborníka z Hornbachu ponúknu margarétky, levanduľa či dipladénia. "Možností je, pravdaže, viac, je však potrebné myslieť na to, že najmä vždy zelené rastliny potrebujú dostatok vody a živín aj v zime. Aby vám dlho slúžili, je potrebné, aby nevyschol ich koreňový obal. Ak je to len trochu možné, starostlivosť o tieto rastliny vám uľahčí zalievanie vlažnou vodou pri miernom počasí," pokračuje D. Benda.

Kvety-Stredomorie-1-X.jpg


Palmy

Stelesnenie leta a južanského spôsobu života – palmy, k správnej stredomorskej atmosfére jednoducho patria. "Keď sa špičky palmových listov sfarbia dohneda, musíte začať konať. Hnojte, ale pozor na prehnojenie, najmä v zime. Možno sú špičky listov hnedé práve preto, že sa do substrátu dostalo príliš veľké množstvo hnojiva. Zalievajte, ale nie zhora cez listy. Dbajte na to, aby ste palmu nezalievali príliš často. Príliš veľa slniečka tiež nie je dobré, palmám sa páči skôr polotieň. Ak sú listy dlhé a tenké, značí to nedostatok svetla," uzatvára D. Benda.

Kvety-Stredomorie-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.