Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

27.06.2020, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

Záhradné jazierko je skvelá dekorácia krajinného dizajnu, ktorá pri pravidelnej údržbe na svojej kráse určite nestráca. Na jeho čistenie je ale potrebný čas a množstvo dôležitých doplnkov. V našom článku sa preto dôkladne zameriame na to, ako vyčistiť tento doplnok vlastnými rukami a udržiavať ho v bezchybnom stave bez veľkej námahy.

Jazierko-zahrada-1-X.jpg


Prečo je údržba jazierka taká dôležitá

Záhradné jazierko je nepretekajúca umelá štruktúra, v ktorej sa postupne rodí prírodný ekosystém. Ten pozostáva z vodných rastlín, mikroorganizmov a živočíchov, ktoré vo vzájomnej symbióze vytvárajú v tomto ekosystéme rovnováhu.

Jazierko-zahrada-6-X.jpg

Kvalita a stav jazierka sa pod vplyvom okolitých podmienok v exteriéri rýchlo mení. Môže sa stať, že v dôsledku kolísania vonkajšej teploty, odpadu z rastlín a zo živočíchov, zvýšeného odparovania a straty kyslíka je zloženie vody nevyhovujúce.

Jazierko-zahrada-2-X.jpg

Tieto zmeny vedú k priaznivým podmienkam na rýchlejší vývoj niektorých rastlín a mikroorganizmov na úkor ostatných "obyvateľov" nádrže. Výsledkom je, že jazierko začína "zarastať", rýchlo sa stáva plytkým a mení sa na močiar plný problémových zelených rias. Dá sa to však veľmi jednoducho zmeniť.

Jazierko-zahrada-3-X.jpg


Ako vyčistiť záhradné jazierko

Aby sa zachoval atraktívny vzhľad tohto krajinného objektu, musia majitelia pravidelne zasahovať do "prirodzeného" ekosystému a korigovať negatívne zmeny. Čistenie tejto nádrže sa vykonáva zväčša s úplným vypustením vody.

Jazierko-zahrada-7-X.jpg

Je to náročná úkon a vážny zásah, pri ktorom navyše nie je vylúčená strata vodných živočíchov a vegetácie. Aj preto by ste si mali jednotlivé kroky vopred najskôr premyslieť. A možno vám, naopak, na celý proces čistenia postačí jednoduchý a výkonný filter do jazierka. Metód čistenia je viac, delia sa na niekoľko kategórií.

Jazierko-zahrada-8-X.jpg


Efektívne a najlepšie metódy čistenia

Metódy na ochránenie záhradného jazierka pred znečistením možno rozdeliť do štyroch kategórií:

 • mechanický spôsob čistenia,
 • chemické čistenie,
 • biologická metóda,
 • čistenie pomocou ultrafialového žiarenia.

To, čo si kto vyberie, závisí od stupňa kontaminácie jazierka, jeho veľkosti, prítomnosti okrasných rastlín a ďalších individuálnych parametrov.

Jazierko-zahrada-4-X.jpg

Na jar a v lete, keď sa voda v záhradnom jazierku už pomaly zohrieva a znižuje kvalitu vodnej hladiny, netreba hneď vyťahovať zložité mechanické alebo iné systémy. Pomôcť môžu aj univerzálne štartovacie baktérie do jazierka, vďaka ktorým bude voda čistá a pre život rastlín a živočíchov bezpečná a plne vyhovujúca.

Aj dobre postavené, vybavené a udržiadavané záhradné jazierko sa dokáže zaobísť bez častého namáhavého čistenia a nevyžaduje si použitie drahých spotrebičov a prípravkov. Treba si však na jeho založenie nájsť odborníka, ktorý sa veciam rozumie, o jazierko sa postará s profesionálnou vášňou a nepotrebuje vás vyžmýkať za každú ďalšiu radu navyše.

Jazierko-zahrada-5-X.jpg

Foto: Hornbach, Petr Zikmund

Podobné články

 • Záhradný domček si navrhnite sami a objednajte si ho cez internet

  Zahradny-domcek-3-X.jpg

  Nie všetko okolo domu sa dá odhadnúť dopredu. Možno aj vy ste len postupne zistili, že v záhrade nemáte dosť krytého úložného priestoru. Obávate sa však, že nie ste taký zručný majster, aby ste si záhradný domček postavili sami?

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.

 • Zopár inšpirácií, ako si vyzdobiť záhradu jesennými dekoráciami

  Zahrada-dekoracie-5-X.jpg

  Leto sa skončilo, no to neznamená, že už nemáte nárok oddýchnuť si v jesennej záhradke. Je niekoľko možností, ako si ju zariadiť tak, aby vám aj počas sychravejších dní, zamračenej oblohy alebo nižších teplôt robila radosť a mohli ste si v nej vypiť horúci čaj alebo šálku chutnej kávy.

 • Ovocie v záhradách dozrieva, letný rez stromov sa už dá spraviť

  Strom-orezavanie-2-X.jpg

  Leto a prázdniny sú v plnom prúde. Slnečné počasie, grilovanie s rodinou či priateľmi, príjemné večery v záhrade, to všetko k tomu patrí. Aby ste podčiarkli krásu záhrady, nepotrebujete ihneď rady profesionálneho dizajnéra. Niekedy stačí pár osvedčených postupov, ktoré zvládnete aj sami.