Čo by ste mali vedieť, keď si pri rodinnom dome budujete žumpu
Žumpa je podzemná, zberná nádrž na splašky a odpadovú vodu z domácich kanalizácií. Potrebná je vtedy, ak nie je možné pripojiť sa k mestskej či obecnej kanalizačnej sieti. Pred kúpou a montážou nádrže sa oplatí oboznámiť sa s typmi septikov a konštrukčnými podmienkami pre výstavbu na pozemku.
Druhy žúmp
Jedným typom žúmp sú plastové nádrže. Najčastejšie sa zhotovujú z polyetylénu s vysokou hustotou, ako aj z polyesterových živíc a zo sklenených vlákien. Výrobcovia určujú maximálnu hrúbku pôdy, ktorá môže byť nad nádržou. Na spevnenie pôdy nad septikom sa používa betónová nosná doska.
Druhým typom sú žumpy z betónu a zo železobetónu. Sú zostavené z hotových prefabrikovaných prvkov, občas sa kompletne budujú na stavenisku. Betónové nádrže sú veľmi ťažké, preto je najlepšie využiť služby firmy, ktorá ponúka dopravu, napríklad https://betonovezumpy-kamal.sk/betonove-zumpy/.
Betónové septiky vynikajú mimoriadnou pevnosťou, takže ich konštrukciu nemusíte dodatočne zosilňovať. Kontaktné spoje sú utesnené vodotesnou maltou, čo zabraňuje znečisteniu podzemných vôd.
Akú veľkosť by mala mať žumpa
Kapacita septika závisí od počtu členov domácnosti a množstva spotrebovanej vody. Pre rodinný dom a štyri osoby je optimálna kapacita žumpy osem až desať kubických metrov. Ak každá osoba vyprodukuje 180 litrov odpadových vôd denne a nádrž sa vyprázdňuje každé dva týždne, žumpa by mala mať objem 10,8 m³ (180 litrov x 4 x 14).
Mali by sme však vedieť, že v praxi sa využíva iba časť septika umiestnená pod kanalizačnou rúrou. Hovorí sa tomu úžitkový objem. Mal by byť väčšií alebo rovný vypočítanej približnej kapacite nádrže. Žumpu s objemom do 10 m³ možno postaviť na pozemku bez povolenia, len s oznámením o výstavbe na obecnom úrade.
Pri samostatnom umiestnení nádrže nezabudnite dodržať stanovené vzdialenosti od určených bodov na pozemku. Oficiálne nesmie byť vzdialenosť od okien a dverí budov, v ktorých bývajú ľudia, menšia ako päť metrov. Ak je na pozemku studňa s pitnou vodou, nádrž musí byť od nej vzdialená najmenej 15 m. Vzdialenosť od cesty alebo hranice pozemku musí byť ±2 m.
Vetranie žumpy a signalizácia naplnenia nádrže
Každá nádrž na nečistoty by mala mať vetrací systém. Ak jej bude chýbať, môže to spôsobiť nepríjemný zápach v kúpeľni či na toalete. Odvzdušnenie septika sa vykonáva pomocou rúry s vetracím otvorom s priemerom 110-160 milimetrov. Mala by siahať najmenej pol metra nad úrovňou zeme a od okien a dverí obytných budov byť vzdialená päť metrov.
Potrebná je tiež vysoká ventilácia. Aspoň jeden kanalizačný zvislý bod v domácnosti by mal vyčnievať nad úroveň strechy, ventilácia by mala byť ukončená vetracím otvorom. Správny systém nasáva vzduch cez vetrací otvor žumpy, prechádza domácou inštaláciou a vychádza von cez otvor nad strechou. Týmto spôsobom sa z nádrže odstraňuje oxid uhličitý a toxické plyny.
Treba takisto vedieť, že septik musí mať otvor s nadstavbou, ktorý siaha k povrchu terénu na pozemku. Cez tento otvor s klapkou sa žumpa vyprázdňuje a monitoruje sa hladina jej naplnenia.
Skvelým nápadom je nainštalovanie indikátora naplnenia odpadovej vody, ktorý zabráni preplneniu nádrže. Sú dva typy signalizačných zariadení: mechanický – plavák s ukazovateľom hladiny, a elektrický – senzor v nádrži a signalizátor inštalovaný na zvolenom mieste. Náklady na signalizačné zariadenie sú zhruba 200 eur.
Foto: Shutterstock, Kamal-Bet