Čo by ste mali vedieť, keď si pri rodinnom dome budujete žumpu

14.07.2020, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Žumpa je podzemná, zberná nádrž na splašky a odpadovú vodu z domácich kanalizácií. Potrebná je vtedy, ak nie je možné pripojiť sa k mestskej či obecnej kanalizačnej sieti. Pred kúpou a montážou nádrže sa oplatí oboznámiť sa s typmi septikov a konštrukčnými podmienkami pre výstavbu na pozemku.

74b-shutterstock_1453355495-1-X.jpg


Druhy žúmp

Jedným typom žúmp sú plastové nádrže. Najčastejšie sa zhotovujú z polyetylénu s vysokou hustotou, ako aj z polyesterových živíc a zo sklenených vlákien. Výrobcovia určujú maximálnu hrúbku pôdy, ktorá môže byť nad nádržou. Na spevnenie pôdy nad septikom sa používa betónová nosná doska.

Druhým typom sú žumpy z betónu a zo železobetónu. Sú zostavené z hotových prefabrikovaných prvkov, občas sa kompletne budujú na stavenisku. Betónové nádrže sú veľmi ťažké, preto je najlepšie využiť služby firmy, ktorá ponúka dopravu, napríklad https://betonovezumpy-kamal.sk/betonove-zumpy/.

Betónové septiky vynikajú mimoriadnou pevnosťou, takže ich konštrukciu nemusíte dodatočne zosilňovať. Kontaktné spoje sú utesnené vodotesnou maltou, čo zabraňuje znečisteniu podzemných vôd.

Zumpa-1-X.jpg


Akú veľkosť by mala mať žumpa

Kapacita septika závisí od počtu členov domácnosti a množstva spotrebovanej vody. Pre rodinný dom a štyri osoby je optimálna kapacita žumpy osem až desať kubických metrov. Ak každá osoba vyprodukuje 180 litrov odpadových vôd denne a nádrž sa vyprázdňuje každé dva týždne, žumpa by mala mať objem 10,8 m³ (180 litrov x 4 x 14).

Mali by sme však vedieť, že v praxi sa využíva iba časť septika umiestnená pod kanalizačnou rúrou. Hovorí sa tomu úžitkový objem. Mal by byť väčšií alebo rovný vypočítanej približnej kapacite nádrže. Žumpu s objemom do 10 m³ možno postaviť na pozemku bez povolenia, len s oznámením o výstavbe na obecnom úrade.

Pri samostatnom umiestnení nádrže nezabudnite dodržať stanovené vzdialenosti od určených bodov na pozemku. Oficiálne nesmie byť vzdialenosť od okien a dverí budov, v ktorých bývajú ľudia, menšia ako päť metrov. Ak je na pozemku studňa s pitnou vodou, nádrž musí byť od nej vzdialená najmenej 15 m. Vzdialenosť od cesty alebo hranice pozemku musí byť ±2 m.

Zumpa-2-X.jpg


Vetranie žumpy a signalizácia naplnenia nádrže

Každá nádrž na nečistoty by mala mať vetrací systém. Ak jej bude chýbať, môže to spôsobiť nepríjemný zápach v kúpeľni či na toalete. Odvzdušnenie septika sa vykonáva pomocou rúry s vetracím otvorom s priemerom 110-160 milimetrov. Mala by siahať najmenej pol metra nad úrovňou zeme a od okien a dverí obytných budov byť vzdialená päť metrov.

Potrebná je tiež vysoká ventilácia. Aspoň jeden kanalizačný zvislý bod v domácnosti by mal vyčnievať nad úroveň strechy, ventilácia by mala byť ukončená vetracím otvorom. Správny systém nasáva vzduch cez vetrací otvor žumpy, prechádza domácou inštaláciou a vychádza von cez otvor nad strechou. Týmto spôsobom sa z nádrže odstraňuje oxid uhličitý a toxické plyny.

Treba takisto vedieť, že septik musí mať otvor s nadstavbou, ktorý siaha k povrchu terénu na pozemku. Cez tento otvor s klapkou sa žumpa vyprázdňuje a monitoruje sa hladina jej naplnenia.

Skvelým nápadom je nainštalovanie indikátora naplnenia odpadovej vody, ktorý zabráni preplneniu nádrže. Sú dva typy signalizačných zariadení: mechanický – plavák s ukazovateľom hladiny, a elektrický – senzor v nádrži a signalizátor inštalovaný na zvolenom mieste. Náklady na signalizačné zariadenie sú zhruba 200 eur.

Zumpa-3-X.jpg

Foto: Shutterstock, Kamal-Bet

Podobné články

 • Hornbach sa pýtal na to, či Slovákom záleží na životnom prostredí

  Hornbach-ekologia-8-X.jpg

  Provokatívna reklamná kampaň reťazca Hornbach upozornila na problematiku zdravej biodiverzity v záhrade. Druhová rozmanitosť hmyzu v záhradách má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Hornbach sa tiež zaujíma, aký postoj majú Slováci k ekológii a životnému prostrediu.

 • Záhradný domček si navrhnite sami a objednajte si ho cez internet

  Zahradny-domcek-3-X.jpg

  Nie všetko okolo domu sa dá odhadnúť dopredu. Možno aj vy ste len postupne zistili, že v záhrade nemáte dosť krytého úložného priestoru. Obávate sa však, že nie ste taký zručný majster, aby ste si záhradný domček postavili sami?

 • Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

  Jazierko-zahrada-9-X.jpg

  Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.