Čo treba urobiť, aby sa záhrada po zime znovu dostala do formy?
Hoci je vonku stále ešte zima, vaša záhrada už vyžaduje zvýšenú pozornosť. Ak sa o ňu začnete svedomito starať ešte pred nástupom jari, odvďačí sa vám svojimi plodmi a úrodou po celý rok.
Ideálnymi mesiacmi na začiatok záhradkárskych prác sú február a marec. Pôdu, ktorá cez zimu bojovala s prízemnými mrazmi, je pred nástupom sezóny vhodné skultivovať a prevzdušniť. A aké konkrétne práce vás čakajú? Venovať by ste sa mali vertikutácii, prerezávaniu stromov a živého plota, úprave záhonov a taktiež vysádzaniu prvých trvaliek a zeleniny. Preto nestrácajte čas a s chuťou sa pustite do práce.
• Dlho to už nepotrvá a záhrada sa zazelená naplno
Starostlivosť o zmrznutý trávnik
Dôležité je vyčkať, až sa sneh úplne roztopí a zároveň teploty budú už trvale nad nulou, aby bola pôda dostatočne suchá. Dovtedy po trávniku príliš nechoďte. Zbytočne by ste ho zaťažovali. Kým sa pustíte do práce, povrch vyčistite od lístia, vetvičiek a suchej trávy.
Pokiaľ máte prípravné úkony za sebou, je načase začať s vertikutáciou. Tá slúži na prevzdušnenie silnej vrstvy machu, pliev a zvyškov posekanej trávy, ktorá vznikla počas zimného obdobia a bráni tomu, aby vzduch a voda prenikli do pôdy. Keby sa trávnik neprevzdušnil, hrozilo by mu, že sa "udus".
Najlepším spôsobom, ako pôdu skultivovať a prevzdušniť, je urobiť to pomocou elektrického vertikutátora. Jakub Kircher zo spoločnosti Gardena tvrdí, že kvalitný vertikutátor vyvinie veľkú prieťažnú silu na intenzívnu prácu, vďaka čomu dôkladne prečistí celý trávnik. Vertikutáciu trávnika treba opakovať vždy na jar a jeseň.
• Najlepším spôsobom, ako pôdu prevzdušniť, je urobiť to pomocou elektrického vertikutátora
Postarajte sa o náradie
Poriadok je základ dobrej organizácie práce. Správny kutil vždy vie, kde má čo uložené. Kým sa v záhrade nedá pracovať, spravte si poriadok v miestnosti, kde máte uložené náradie. Elegantným riešením sú vešiaky na náradie či závesné lišty, na ktoré pohodlne môžete uložiť všetko, čo treba. Tiež sa vám zídu aj poličky, kam si môžete odložiť náčinie a stroje, čo sa na háky zavesiť nedajú.
Ak náradie počas zimy začalo hrdzavieť, použite na odstránenie korózie oceľovú vlnu a očistite ňou poškodené časti. Tomáš Nevečeřal z firmy Husqvarna odporúča skontrolovať aj ostrosť čepelí a v prípade potreby ich nechať nabrúsiť. Pri všetkých rezných nástrojoch, mechanických, elektrických alebo pri nožniciach na trávu a kríky, treba použiť čistiaci sprej na čistenie nožov.
Kosačku dobre vyčistite a skontrolujte, či sú nože ostré a spoje namazané. Elektrickú kosačku zapojte do prúdu a skontrolujte jej funkčnosť. Ak by boli problémy, nechajte ju skontrolovať, prípadne opraviť pred začiatkom sezóny v autorizovanom servise.
Pri benzínových kosačkách sa kontrolujte hladina oleja, čistí sa vzduchový filter a sviečka. Ak však benzínová kosačka dostala vlani zabrať, olej je najlepšie vymeniť. Nezabudnite vymeniť i palivový filter. Oveľa pohodlnejšie je ale kosačku zveriť odborníkom v servise. Tí vám rovno aj nabrúsia nože a sezóna sa môže začať.
• Poriadok je základ dobrej organizácie práce a každý správny domáci majster vždy vie, kde má čo uložené
Rezanie stromov a živého plota
Vo februári bolo obdobie rezania stromov, ktoré následne po celý rok ovplyvňuje ich zdravie a kvalitu úrody. Vďaka tomu získa strom dostatok svetla, skôr vykvitne a na jeseň sa tým zaručí bohatá úroda. S úpravou sa začína v čase, keď sa skončia najväčšie mrazy. Spravidla to býva január a február, čo je obdobie vegetačného pokoja.
Najprv sa prestrihajú odrody, ktoré sú odolnejšie voči mrazom. Pri samotnom rezaní sa treba zbaviť predovšetkým vetví, ktoré nadmerne zahusťujú korunu, navzájom sa dotýkajú a odierajú si kôru. Samozrejmosťou je tiež odstrániť choré a poškodené konáre, ktoré strom zbytočne zaťažujú.
Živý plot je po zime v období vegetačného pokoja vhodné zbaviť vyrastených častí. Začnite pomocou mechanických nožníc či ručnej záhradnej pílky a strihajte silné vetvy. Potom využite plotostrih, s ktorého pomocou upravíte živý plot na požadovanú výšku. Na prípadné estetické dolaďovanie tvarov živého plota možno použiť buď mechanické nožnice na živý plot, alebo ich elektrický, resp. akumulátorový variant.
• Stromy sa odporúča šetrne prerezávať pílkou alebo silnými nožnicami
• Ovocinári to síce vidia neradi, ale pri odstraňovaní hrubších konárov stromu si občas bez motorovej píly nepomôžeme
Dajte zbohom burine
Či už máte z miernej zimy radosť alebo nie, burina si ju nemôže vynachváliť. Pre záhradkára je to však pozitívna správa. Môžete sa jej zbaviť ešte skôr, ako sa pustíte do sadenia nových rastlín. Pokiaľ sa chcete pri likvidácii plevela vyvarovať chemických prípravkov, možno ho odstrániť manuálne pomocou šikovných nástrojov. Na výber máte klasické vyrývače korienkov, motyčky aj moderné vytrhávače buriny, vďaka ktorým sa pri úprave trávnika nebudete musieť hrbiť a zohýbať.
Ak chcete, aby vám rastliny zakvitli ešte tento rok, pustite sa do sadenia skoro na jar. Pravidlo platí pre rýchlorastúce trvalky, záhonové rastliny vyznačujúce sa dlhým časom klíčenia aj niektoré druhy zeleniny. Zazimované trvalky treba s prichádzajúcou jarou, naopak, pohnojiť. Potom vám už nič nebráni mať krásnu a plodnú záhradu po celú rok.
• Úprava živého plota je práca na celý rok
Foto: Gardena, Husqvarna