Čo vás čaká na jeseň v záhrade, aby ste ju dobre pripravili na zimu

27.09.2020, Miroslava Liptáková | Exteriéry, záhrada

Teplé dni sa končia, jeseň potvrdzuje, že teraz vládne už ona. V záhradách zbierame úrodu, tešíme sa z každého plodu a chystáme sa na koniec sezóny. Čo treba urobiť v záhrade na jeseň?

Zväčša každá záhrada má trávnik. Či už sa využíva ako okrasný alebo slúži deťom na hry a dospelým na oddych, po lete sú na ňom často miesta a ostrovčeky so žltnúcou trávou. V tieto dni je preto vhodné poškodené časti očistiť od zvyškov trávy či buriny a pôdu skypriť. V prípade poškodenia väčšej plochy je dobré pôdu ošetriť vertikulátorom. Do ťažšej pôdy zapracujte piesok, do piesočnej zasa pridajte bentonit. A potom môžete na poškodené miesta znovu vysiať trávu. Je vhodné používať stále rovnaké trávové semeno.

Zahrada-fukar-1-X.jpg


Čistenie rýchlosťou Formuly 1

Súčasťou starostlivosti o trávnik na jeseň je aj pravidelné odstraňovanie odpadového materiálu, napríklad napadaného lístia. Najľahšie ho odstránite hrabľami na lístie alebo pomocou fukárov či vysávačov lístia. Aký je medzi nimi rozdiel?

Do hrablí sa treba oprieť ľudskou silou, fukáre lístia a vysávače idú na elektrinu alebo batériový pohon, čo nám šetrí čas a energiu. Fukáre slúžia len na fúkanie, vysávač iba na vysávanie. Existujú však aj vysávače s fukárom: tie majú funkciu spätného pohybu, preto ich možno použiť aj ako vysávač, aj ako fukár, v závislosti od potreby.

"Batériová verzia uľahčí prácu v záhrade, jednoducho vyfúka, vysaje a poseká aj mokrý zelený odpad a to všetko prúdom vzduchu s rýchlosťou až 240 km/h. Teda sťaby Formuly 1. Plusom je, že nemusíte riešiť kábel a ľahko odstránite lístie aj z chodníka či príjazdovej cesty," hovorí Gabriel Tkáč zo spoločnosti Kärcher.

Zahrada-2-X.jpg   Zahrada-1-X.jpg


Kým príde mráz

Ovocné stromy a kríky pestujeme najmä pre potenciálnu úrodu, preto je dôležité postarať sa o ne, kým udrie prvý mráz. Z ovocných stromov odstránime mumifikované plody, aby sa z nich na jar neuvolňovali choroboplodné zárodky a tým nepoškodili nové výhonky a kvety. Zo stromov ostriháme suché a choré vetvy. Netýka sa to slivkovitých, tie orežeme až na jar.

Ak máte v záhrade celoročne plodiace jahodovisko, je potrebné odstrániť starú slamu a nové šľahúne, ktoré môžeme použiť na vyplnenie medzier medzi rastlinami. Výplň poslúži ako ochrana pred mrazom. Nezabudnite ani na bobuľoviny, tesne pri pôde vystrihajte výhonky, ktoré tento rok mali plody.

Zahrada-hruska-X.jpg

 Je čas zbierania a oberania úrody v záhrade. Z ovocných stromov je napokon potrebné odstrániť vysušené, mumifikované plody, aby sa z nich na jar neuvolňovali choroboplodné zárodky a tým nepoškodili nové výhonky a kvety.


 

Dreviny a ihličnaté stromy pripravíme na zimu, v prípade suchšej jesene zálievkou v septembri-októbri a podľa počasia aj v novembri. Nové výsadby treba tiež ochrániť pred intenzívnym zimným slnkom. Obal by mal byť vzdušný, z materiálu, čo nepodlieha rýchlemu rozkladu, poskytuje tieň a čiastočne aj ochranu pred mrazmi. Dôležité je takisto jeho upevnenie (najlepšie nehrdzavejúcim drôtom alebo umelým úväzkom), aby ho prudký vietor z dreviny neodfúkol.


Záhradné jazierko a príprava na zimu

Tak ako aj po iné ročné obdobia aj na jeseň treba určité práce vykonať i v záhradnom jazierku. Ak ho máte. Počasie je viac-menej nevyspytateľné, preto rastliny, ryby či technológiu musíte pripraviť na príchod zimy.

Hlavnou úlohou jesene je ustrážiť, prípadne čo najviac zlepšiť kvalitu vody. Voda s vysokým obsahom nitritov, nitrátov, fosfátov a živín je veľmi nebezpečná, čo sa prejaví najmä na zdravotnom stave rýb. V zime sa ryby v nekvalitnej vode trápia, z čoho pramenia ich choroby, čo sa dostavia na jar.

Zahrada-jazierko-1-X.jpg

Vodu preto treba čo najviac zbaviť rias aj kalu a zabrániť prísunu iných organických látok. Netreba však zabudnúť, že ak jazierko nemá hĺbku aspoň 80 centimetrov, je potrebné predovšetkým exotickejšie druhy rýb na zimu vytiahnuť. To isté platí aj o teplomilných rastlinách. Vodné prvky spolu s čerpadlami a filtrami z jazierka vyberte ešte pred príchodom zimy a odložte k ostatnému záhradnému náradiu.

Nezabudnite, že ak ryby v jazierku zostanú aj v zime a počas mrazov, potrebujú dýchať. Musíte sa postarať, aby jazierko nezamrzlo po celom obvode. Praktickým riešením je plavák z polystyrénu a s malým čerpadlom, ktoré na povrch neustále pumpuje teplejšiu vodu z dna jazierka. Takto sa vytvorí kruh, ktorý v zime nezamrzne ani počas silných mrazov, vďaka čomu výmenné procesy medzi vodou a vzduchom môžu pokračovať.

Foto: Kärcher, ABC-bývanie.sk

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.