Dažďová voda je príliš vzácna, aby sme ju nechali bez úžitku odtekať

21.12.2017, Ivo Nittmann | Exteriéry, záhrada

Voda je to najcennejšie, čo záhrada pri dome má. Trávnik si rastie sám, rastliny sa vždy vzchopia a o všetko ostatné sa postará šikovný záhradkár. Bez dostatku vody má však záhrada problém.

Na Slovensku prší síce dosť, no aj tak je škoda dovoliť dažďovej vode bez úžitku odtekať. Voda z verejných vodovodov nie je lacný špás a ak máte na pozemku svoju studňu, pitnú vodu z nej je lepšie využiť v domácnosti.

Jednou z možností, ako zachytiť dažďovú vodu, je nechať ju stiecť do suda či sudov zo strechy a z ríms. Prv to bolo bežné. Nie je to však estetické ani zdravé. Za teplého počasia sa v zachytenej vode množia mikroorganizmy a obsah suda po čase nepekne zapácha. Elegantnejším a praktickejším riešením je ukryť zachytenú vodu do nádrže v zemi, kde je konštatne nízka teplota a premnoženie baktérií tu nehrozí.

Chalupa-bazen-1-X.jpg

 Viaceré firmy popri nádrži na dažďovú vodu ponúkajú v jednom balíku aj septik. Ten je uložený takisto v zemi a celkom inde ako nádrž na vodu. Na obrázku sú poklopy zakrývajúce "komíny" troch sekcií septika, v ktorých sa odpadová voda z domu postupne prečisťuje.


 

Nádrže na dažďovú vodu sa vyrábajú v rozmanitých podobách a záleží len na tom, akému riešeniu kto dá prednosť. Sú výrobcovia, ktorí popri nádrži na vodu ponúkajú v jednom balíku aj septik. Ten je uložený takisto v zemi a pravdaže, celkom inde ako nádrž na vodu. Septik na obrázku k tomuto článku je napojený na kanalizáciu z domu a má tri sekcie, kde sa odpadová voda postupne prečisťuje. Pravda, samotný septik nevidno, keďže je ukrytý hlboko v zemi. Na obrázku sú poklopy zakrývajúce "komíny" troch sekcií, šikovná gazdiná ich určite skrášli kvetmi.

No a svoj priestor dostane v záhrade aj šikovný domáci majster. Ak vyrieši problém s dažďovou vodou, môže sa plne venovať iným domácim úlohám v záhrade. V horúcom lete sa tam znamenite zíde chládok pod pergolami obrastenými popínavými kvetmi. Záhrada sa aj takto zmení na raj pre celú rodinu.

No nielen rodina ocení, že v tomto raji je príjemne. Potvrdením, že záhrada je tým pravým miestom na život, je prítomnosť vtáčeniec. Posedúvajú na stromoch a kríkoch, štebocú, neúnavne od skorého rána lovia hmyz a starajú sa o potomstvo, ak je práve čas liahnutia mláďat. Ak sa teda do záhrady nasťahujú vtáčatá, je to sviatok. Nie ako v meste, kde si ľudia pomáhajú ochranou proti holubom, ktoré príjemnými spoločníkmi veru nie sú.

Vevericka-na-orechu-X.jpg

 Na orechu v našej záhrade sa dobre cíti aj veverička


 

A keď sa v záhrade začne ozývať štebot detí, stáva sa tým, čím má naozaj byť – rajom pre celú rodinu a príjemným miestom pre všetkých. Čo na tom, že pod stromami sa občas potkneme na porozťahovaných hračkách, odrážadlách pre deti a iných dôležitých pracovných nástrojoch. Aj to predsa patrí k raju, kde sa skvele cítia všetci.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články