Hornbach sa pýtal na to, či Slovákom záleží na životnom prostredí

17.07.2020, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Provokatívna reklamná kampaň reťazca Hornbach upozornila na problematiku zdravej biodiverzity v záhrade. Druhová rozmanitosť hmyzu v záhradách má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Hornbach sa tiež zaujíma, aký postoj majú Slováci k ekológii a životnému prostrediu.

Deviati z desiatich Slovákov (91 percent) tvrdia, že sa zaujíma o ekológiu a životné prostredie, vyplýva z prieskumu spoločnosti Hornbach Slovensko. Prieskum si firma dala vypracovať v rámci kampane podporujúcej biodiverzitu, jej cieľom je upozorniť na ubúdanie rastlinných a živočíšnych druhov v záhradách.

Hornbach-ekologia-1-X.jpg

Podľa predstaviteľov Hornbachu treba podporovať kroky na ochranu biodiverzity v mestách. "Veríme, že zmenu dosiahneme len vtedy, ak budeme všetci ťahať za jeden povraz. V prvom rade je potrebné vzdelávať verejnosť o problémoch spojených so znižovaním biodiverzity v našom okolí. Rapídny úhyn hmyzu má negatívny účinok na výrobu potravín, liečiv aj ekonomiku. Našou filozofiou je zodpovedný prístup k prírode. Preto sa snažíme upozorňovať na dôležité témy a čo najviac rozširovať sortiment ekologických produktov," vysvetľuje David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach pre Slovensko.

Hornbach-ekologia-3-X.jpg


Znepokojujúce ubúdanie hmyzu

Reklamnou kampaňou, v ktorej hlavnú úlohu hrá šantiaci hmyz, Hornbach otvoril diskusiu o správnom fungovaní biotopov v záhrade. Poškodzovanie pôdy používaním pesticídov, chemických postrekov či nadmerným používaním priemyselných hnojív vedie k ohrozeniu života v nej. Trvalo udržateľný hospodársky cyklus musí byť vyvážený. Na to je nevyhnutné, aby sme boli schopní využívať prirodzené procesy pri pestovaní, ako opeľovanie hmyzom a inými živočíchmi.

Spoločnosť Hornbach zisťovala aj skúsenosť Slovákov s úbytkom hmyzu v prírode. Z prieskumu vyplynulo, že až 90 perc. Slovákov si všimlo znížené množstvo hmyzu. Takýto stav je alarmujúci a je nevyhnutná pohotová reakcia.

Hornbach-ekologia-9-X.jpg


Stop chémii v záhrade

Jeden z dvoch oslovených Slovákov v záhrade používa šetrné alternatívy postrekov a hnojív alebo do prírody vôbec nezasahuje chemickými prípravkami. Časť respondentov, ktorí vo svojich záhradách stále využíva chemické prípravky, tak robí z dôvodu nástupu rýchleho účinku alebo zo zvyku.

"Prieskum potvrdil, že naši zákazníci sa čoraz väčšmi zaujímajú o zloženie hnojiva a tiež jeho vplyv na životné prostredie. Používanie chemických postrekov je v posledných rokoch na ústupe. Už v roku 2016 sme zo sortimentu vylúčili všetky výrobky obsahujúce nebezpečný glyfosát a nahradili ich šetrnými prípravkami na biologickej báze," vysvetľuje Daniel Brychta odborník z oddelenia záhrad v predajniach Hornbachu.

Hornbach-ekologia-7-X.jpg

Hornbach-ekologia-6-X.jpg


Ako pomôžete svojej záhrade?

Ak sa o záhradu dobre staráte, životu v nej sa darí. Stačia jednoduché veci: vytvorenie prírodného útočiska formou kvetových lúk, využívanie dažďovej vody v domácnosti, kompostovanie, recyklácia odpadkov či nepoužívanie chemických hnojív.

Hornbach-ekologia-2-X.jpg

"Podporiť biodiverzitu môžete aj vytvorením tzv. urban záhradky. Čoraz viac sa stretávame so zákazníkmi, ktorí chcú mať kúsok prírody na balkóne. Mnoho odrôd byliniek, zeleniny či kvetov sa výborne hodí na výsadbu v hrantíkoch a nádobách. Hmyz má v mestách oveľa drsnejšie podmienky na prežitie, preto nás takýto záujem o návrat k prírode naozaj teší," poznamenáva D. Brychta.

Hornbach-ekologia-4-X.jpg


Slováci a ochrana životného prostredia

Zo zistení Hornbachu tiež vyplynulo, že ochrana životného prostredia nie je Slovákom ľahostajná a sami sa do nej zapájajú. Podľa prieskumu takmer 94 perc. Slovákov aktívne prispieva k ochrane životného prostredia triedením odpadu. Ďalšími aktivitami, ktorými Slováci prispievajú k zlepšeniu životného prostredia, sú: obmedzenie plastov v domácnosti a jednorazových produktov, obmedzovanie chemických postrekov či zvýšený záujem o kompostovanie.

Hornbach-ekologia-5-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.