Hornbach sa pýtal na to, či Slovákom záleží na životnom prostredí

17.07.2020, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Provokatívna reklamná kampaň reťazca Hornbach upozornila na problematiku zdravej biodiverzity v záhrade. Druhová rozmanitosť hmyzu v záhradách má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Hornbach sa tiež zaujíma, aký postoj majú Slováci k ekológii a životnému prostrediu.

Deviati z desiatich Slovákov (91 percent) tvrdia, že sa zaujíma o ekológiu a životné prostredie, vyplýva z prieskumu spoločnosti Hornbach Slovensko. Prieskum si firma dala vypracovať v rámci kampane podporujúcej biodiverzitu, jej cieľom je upozorniť na ubúdanie rastlinných a živočíšnych druhov v záhradách.

Hornbach-ekologia-1-X.jpg

Podľa predstaviteľov Hornbachu treba podporovať kroky na ochranu biodiverzity v mestách. "Veríme, že zmenu dosiahneme len vtedy, ak budeme všetci ťahať za jeden povraz. V prvom rade je potrebné vzdelávať verejnosť o problémoch spojených so znižovaním biodiverzity v našom okolí. Rapídny úhyn hmyzu má negatívny účinok na výrobu potravín, liečiv aj ekonomiku. Našou filozofiou je zodpovedný prístup k prírode. Preto sa snažíme upozorňovať na dôležité témy a čo najviac rozširovať sortiment ekologických produktov," vysvetľuje David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach pre Slovensko.

Hornbach-ekologia-3-X.jpg


Znepokojujúce ubúdanie hmyzu

Reklamnou kampaňou, v ktorej hlavnú úlohu hrá šantiaci hmyz, Hornbach otvoril diskusiu o správnom fungovaní biotopov v záhrade. Poškodzovanie pôdy používaním pesticídov, chemických postrekov či nadmerným používaním priemyselných hnojív vedie k ohrozeniu života v nej. Trvalo udržateľný hospodársky cyklus musí byť vyvážený. Na to je nevyhnutné, aby sme boli schopní využívať prirodzené procesy pri pestovaní, ako opeľovanie hmyzom a inými živočíchmi.

Spoločnosť Hornbach zisťovala aj skúsenosť Slovákov s úbytkom hmyzu v prírode. Z prieskumu vyplynulo, že až 90 perc. Slovákov si všimlo znížené množstvo hmyzu. Takýto stav je alarmujúci a je nevyhnutná pohotová reakcia.

Hornbach-ekologia-9-X.jpg


Stop chémii v záhrade

Jeden z dvoch oslovených Slovákov v záhrade používa šetrné alternatívy postrekov a hnojív alebo do prírody vôbec nezasahuje chemickými prípravkami. Časť respondentov, ktorí vo svojich záhradách stále využíva chemické prípravky, tak robí z dôvodu nástupu rýchleho účinku alebo zo zvyku.

"Prieskum potvrdil, že naši zákazníci sa čoraz väčšmi zaujímajú o zloženie hnojiva a tiež jeho vplyv na životné prostredie. Používanie chemických postrekov je v posledných rokoch na ústupe. Už v roku 2016 sme zo sortimentu vylúčili všetky výrobky obsahujúce nebezpečný glyfosát a nahradili ich šetrnými prípravkami na biologickej báze," vysvetľuje Daniel Brychta odborník z oddelenia záhrad v predajniach Hornbachu.

Hornbach-ekologia-7-X.jpg

Hornbach-ekologia-6-X.jpg


Ako pomôžete svojej záhrade?

Ak sa o záhradu dobre staráte, životu v nej sa darí. Stačia jednoduché veci: vytvorenie prírodného útočiska formou kvetových lúk, využívanie dažďovej vody v domácnosti, kompostovanie, recyklácia odpadkov či nepoužívanie chemických hnojív.

Hornbach-ekologia-2-X.jpg

"Podporiť biodiverzitu môžete aj vytvorením tzv. urban záhradky. Čoraz viac sa stretávame so zákazníkmi, ktorí chcú mať kúsok prírody na balkóne. Mnoho odrôd byliniek, zeleniny či kvetov sa výborne hodí na výsadbu v hrantíkoch a nádobách. Hmyz má v mestách oveľa drsnejšie podmienky na prežitie, preto nás takýto záujem o návrat k prírode naozaj teší," poznamenáva D. Brychta.

Hornbach-ekologia-4-X.jpg


Slováci a ochrana životného prostredia

Zo zistení Hornbachu tiež vyplynulo, že ochrana životného prostredia nie je Slovákom ľahostajná a sami sa do nej zapájajú. Podľa prieskumu takmer 94 perc. Slovákov aktívne prispieva k ochrane životného prostredia triedením odpadu. Ďalšími aktivitami, ktorými Slováci prispievajú k zlepšeniu životného prostredia, sú: obmedzenie plastov v domácnosti a jednorazových produktov, obmedzovanie chemických postrekov či zvýšený záujem o kompostovanie.

Hornbach-ekologia-5-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Čo by ste mali vedieť, keď si pri rodinnom dome budujete žumpu

  74c-shutterstock_1453355495-2-X.jpg

  Žumpa je podzemná, zberná nádrž na splašky a odpadovú vodu z domácich kanalizácií. Potrebná je vtedy, ak nie je možné pripojiť sa k mestskej či obecnej kanalizačnej sieti. Pred kúpou a montážou nádrže sa oplatí oboznámiť sa s typmi septikov a konštrukčnými podmienkami pre výstavbu na pozemku.

 • Záhradný domček si navrhnite sami a objednajte si ho cez internet

  Zahradny-domcek-3-X.jpg

  Nie všetko okolo domu sa dá odhadnúť dopredu. Možno aj vy ste len postupne zistili, že v záhrade nemáte dosť krytého úložného priestoru. Obávate sa však, že nie ste taký zručný majster, aby ste si záhradný domček postavili sami?

 • Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

  Jazierko-zahrada-9-X.jpg

  Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.