Jar je definitívne tu: pripravte na sezónu terasu aj záhradu
S príchodom jari trávime viac času vonku, a teda aj v záhrade či na terase. Na novú sezónu treba pripraviť nielen záhradný nábytok, ale aj samotnú záhradu. Je teda čas vytiahnuť kultivátor, kosačku či motyku.
Príprava pôdy na jar a vysádzanie
Čo všetko treba spraviť v úžitkovej aj v okrasnej záhrade? Pre toho, kto si chce v záhrade pestovať vlastnú zeleninu, sa práce začínajú prípravou záhonov, resp. plochy na sadenie. Najčastejšie sa pôda prekypruje buď rýľovaním alebo kultivátorom. Pri tejto príležitosti môžete použiť aj hnojivo alebo kompost.
Nie každý je fanúšikom rýľovania, pretože najúrodnejšia vrstva pôdy je práve na povrchu a rýľovaním sa dostane na povrch tá menej úrodná. Toto je však téma, na ktorej sa ani skúsení záhradkári nevedia celkom zhodnúť, takže je na vás, čo sa vám v záhrade osvedčilo a čoho sa budete držať. Vyskúšať môžete aj kultivátor.
Kedy začať so sadením?
Keď je pôda pripravená, môžete začať so sadením. Medzi prvé zasadené plodiny patrí šalát, paprika či cibuľa z predpestovaných sadeníc. V marci je čas na paradajky, mrkvu či reďkovky, apríl už praje všetkým druhom zeleniny a v máji môžete sadiť uhorky a cukety.
Ak vás lákajú skôr kvety a okrasná záhrada, už vo februári sa dajú sadiť begónie či petúnie, v marci aksamietnice, astry a trvalky kvitnúce počas leta. Neskôr, teda v máji, príde čas aj na muškáty. Samozrejme, treba sa riadiť nielen dátumom, ale aj počasím, ktoré je v posledných rokoch nie celkom predvídateľné.
Čo potrebuje trávnik na jar?
Trávnik sa po zime potrebuje trochu spamätať, takže kým príde na rad kosačka, mali by ste mu venovať trochu pozornosti a starostlivosti. S prácami môžete začať už po roztopení posledného snehu. Skontrolujte, či trávnik nenapadli choroby ako plesne či hniloba. Čím skôr chorobu objavíte, tým skôr ju môžete začať riešiť.
Na začiatku jari tráva potrebuje aj hnojivo. Po roztopení snehu použite dusíkaté prípeavky, v priebehu marca zasa siahajte po hnojive s horčíkom, so železom, s fosforom a draslíkom. Ak zistíte, že trávnik cez zimu zredol alebo sa na ňom objavili prázdne miesta, je čas na nový výsev.
Veľmi dôležitá je aj vertikutácia, ktorá trávnik prevzdušní. Mala by sa však robiť až období, keď je dlhšie sucho a teploty sa držia nad 8 °C. Jar je tiež vhodný čas na zakladanie nového trávnika, vo vašej výbave by preto určite nemala chýbať aj kvalitná kosačka.
Ako vybrať kosačku?
Veľa závisí od plochy trávnika. Ak nemáte viac ako niekoľko desiatok metrov štvorcových, bude vám stačiť menšia elektrická kosačka. Plochy nad 600 m² už sú skôr pre benzínové kosačky. Podstatným parametrom je aj šírka záberu, ktorá sa pohybuje zhruba od 30 cm do 50 cm. Elektrické kosačky sú ľahké, tiché a ich údržba je nenáročná. Benzínové sú zasa výkonnejšie a nevyžadujú si zdroj elektrickej energie.
Akýmsi kompromisom sú akumulátorové kosačky, ktoré nepotrebujú ani benzín, ani elektrinu, ale pravdaže, treba im dobíjať batériu. Sú však ľahké a nebude vám prekážať kábel ako pri elektrickej kosačke. Asi najmodernejším riešením je robotická kosačka, ktorá si vašu súčinnosť ani nevyžaduje. Problém sú však pre ňu rozličné prekážky a potrebuje sa nabíjať.
Vychutnajte si relax v záhrade
Keď už máte záhradu pripravenú, je čas myslieť aj na seba a svoje pohodlie. S prvými slnečnými lúčmi príde aj záhradný nábytok, gril a relax na terase. Zima po sebe vždy zanechá určité stopy, takže balkón, terasu alebo altánok treba upratať, vyčistiť či spraviť na nich aj drobné opravy.
Vyčistiť by ste mali aj samotný nábytok a skontrolovať spoje, prípadne posúdiť, či ho netreba prelakovať alebo ošetriť prípravkom na drevo a podobne. Potom už ho stačí iba uložiť na terasu a užívať si jarnú pohodu.
Foto: HQuality/Shutterstock.com, Julia Zavalishina / Shutterstock.com