K dobrým susedským vzťahom vedie aj úprava vlastného pozemku

20.12.2021, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Nielen v meste, ale aj na vidieku sa medzi susedmi občas iskrí. Za nezhodami býva správanie vybočujúce z bežných noriem, nezriedka ich vyvolá aj porast zasahujúci na na vedľajší pozemok. Čo s tým, ak je úprava vysokého stromu nad vaše sily?

Shutterstock_719635486-strom-1-X.jpg

 

Požiadajte o bezproblémový orez profesionálov

Príroda je pre človeka v dnešných náročných časoch mimoriadne dôležitá. Kontakt s ňou si môžeme udržiavať nielen pravidelnými výletmi, ale aj pestovaním bujnej zelene vo vlastnej záhrade. Stáva sa však, že práve takéto, vopred nepremyslené vysadenie vegetácie môže naštrbiť dobré vzťahy, aké máte so susedmi.

Stromy časom vyrastú, vytvoria si svoj bohatý kmeň a korunu. To je síce krásne a príjemné, ale ak je drevina v blízkosti susedného pozemku, cesty či inej verejnej komunikácie, môže nastať problém. Nielen v dôsledku vetra dokáže veľký a ťažký konár nepríjemne zraniť človeka, ale aj poškodiť susedný pozemok a objekty, ktoré na ňom sú.

Ak si preto netrúfate na údržbu drevín, keďže vám rastú na nedostupnom teréne, môžete využiť služby profesionálov. Tí by nemali mať s výškami ani dôkladným orezom stromov najmenší problém.


Povinnosť, ktorú sa neoplatí podceňovať

Aby ste nepríjemným situáciám predišli, dobre si rozmiestnenie stromov na svojom pozemku zvážte. Poistiť sa môžete aj priebežnou údržbou, ktorá je vlastne vašou povinnosťou. Každý vlastník nehnuteľnosti je zo zákona povinný dbať na bezpečnosť pomerov na svojom pozemku tak, aby jeho charakterom nikoho neohrozoval.

V záujme spokojnosti všetkých by ste mali urobiť všetko pre to, aby stromy a nič iné nebolo hrozbou pre tretie osoby ani ich majetok. Ak to nie je z rôznych dôvodov vo vašich silách, profesionálni arboristi by mohli pomôcť. V opačnom prípade sa možno nevyhnete tomu, aby vám s riešením problému pomohol už len ten najlepší advokát vo Zvolene.

Foto: Thomas Soellner / Shutterstock.com

Podobné články

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.