Kompostovanie: čo všetko by mal o ňom vedieť každý záhradkár

22.06.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

"Založiť, či nezaložiť kompost?" takú otázku by si určite kládol aj Hamlet, keby prepadol záhradkárčeniu. Ak záhradkárčite vy sami a pýtate sa na to isté, správna odpoveď je: "Kompostovať."

Obavy z toho, že sa o kompost budete musieť komplikovane starať a že sa z neho zasa bude navôkol šíriť špecifický zápach, pokojne hoďte za hlavu. Táto predstava je iba pretrvávajúci mýtus.

Hornbach-kompost-1-X.jpg


Ako začať s kompostovaním?

V prvom rade vyberte pre kompost správne miesto. "Na kompostér by malo dopadať priame slnko a dážď, zo všetkých strán by naň mal prúdiť vzduch. Pri kompostovaní sú dôležité dážďovky a ostatný živý materiál, preto im umožnite prístup do kompostu. Napríklad kompostom bez dna alebo použitím podložky z priepustného materiálu," odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Hornbach-kompost-2-X.jpg


Výber správneho kompostéra

Ďalším krokom je vybrať správny kompostér. "Zamyslite sa a skúste odhadnúť, aké množstvo kompostu budete s najväčšou pravdepodobnosťou vytvárať. Podľa toho si vyberte menší model s objemom okolo 300 litrov alebo väčší, ktorý má objem až do 800 litrov," vysvetľuje D. Benda.

Pre stredne veľké až veľké záhrady je ideálny ľahko zmontovateľný, otvorený stavebnicový kompostér z dreva. Jeho montáž je veľmi jednoduchá vďaka zástrčkovému systému, ktorý v prípade potreby zaručuje veľmi jednoduchú a priestorovo nenáročnú prepravu. Bočné vetracie otvory zaručujú cirkuláciu vzduchu a vlhkosti.

Ďalším variantom sú kompostéry zo stabilného plastu. Sú odolné proti poveternostným vplyvom a vďaka dostatočnému množstvu vzduchových prieduchov a tmavej farbe, ktorá mimoriadne dobre pohlcuje teplo, dokážu na kompostovanie vytvoriť ideálne podmienky.

Hornbach-kompost-3-X.jpg   Hornbach-kompost-4-X.jpg


Ako kompostér naplniť

Ak ste si vybrali vhodné miesto a na ňom už čaká úplne nový kompostér, môžete sa pustiť do jeho napĺňania. Čím začať? "Na dno dajte malé vetvičky a slamu, kompost vám tak nebude zapáchať. Dobrý výsledok pri kompostovaní dosiahnete, keď budete dbať na to, aby sa suchý materiál dobre premiešal s mokrým. Tým sa vytvoria vhodné podmienky, ktoré kompost potrebuje, aby sa stal dobrým hnojivom," radí D. Benda.

"Prevzdušňovanie prostredníctvom malých vetvičiek a slamy je účinné, ale nedostačujúce. Rátajte s tým, že postupne sa nevyhnete kompletnému prekopaniu kompostu, takže jeho konštrukcia by tomu mala byť prispôsobená," pokračuje.

Hornbach-kompost-5-X.jpg   Hornbach-kompost-6-X.jpg


Čo dať do kompostu a čo nie

Niektorý biologický odpad do kompostu patrí, iný zasa nie. Ako jednoduchý návod môže poslúžiť táto tabuľka:

Hornbach-kompost-12-X.jpg

"Trávu a lístie vždy premiešajte so zeminou, pomôžete tak drobným živočíchom odvádzať v komposte dobrú prácu," hovorí odborník z Hornbachu.

Hornbach-kompost-7-X.jpg   Hornbach-kompost-8-X.jpg


Pozor na sucho a vlhkosť

Kompost by nemal byť príliš mokrý ani suchý. Nadbytok vody vedie k hnilobe a nepríjemnému zápachu. Ak je kompost príliš vlhký, zabráňte nadmernému zatekaniu vody do kompostu, napríklad vybudovaním ochrannej striešky. Do vlhkého kompostu pridávajte predovšetkým lístie, slamu a suchú zeminu. Vyhnite sa ovociu a zelenine, ktoré púšťajú vodu.

Naopak, kompostovacie procesy komplikuje sucho. "Kompost je príliš suchý, pokiaľ jeho povrch nadobudne sivý odtieň a takmer sa prestane rozkladať. V takom prípade je najlepšie pokropiť ho dažďovou vodou. Ďalšou možnosťou je prekopať ho a pridať doň vlhké komponenty," uvádza D. Benda.

Hornbach-kompost-9-X.jpg   Hornbach-kompost-10-X.jpg


Kedy začať hnojiť?

"Ak sa vášmu kompostu dobre darí, môžete sa tešiť na prvú úrodu približne po deviatich týždňoch kompostovania. Počítajte s tým, že vám kompost poslúži len na mulčovanie. Potrebnú zrelosť kompost dosiahne asi až po desiatich mesiacoch. To, že je zmes pripravená na hnojenie, spoznáte tak, že získa tmavohnedú farbu a príjemnú lesnú vôňu," dodáva odborník z Hornbachu.

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.

 • Zopár inšpirácií, ako si vyzdobiť záhradu jesennými dekoráciami

  Zahrada-dekoracie-5-X.jpg

  Leto sa skončilo, no to neznamená, že už nemáte nárok oddýchnuť si v jesennej záhradke. Je niekoľko možností, ako si ju zariadiť tak, aby vám aj počas sychravejších dní, zamračenej oblohy alebo nižších teplôt robila radosť a mohli ste si v nej vypiť horúci čaj alebo šálku chutnej kávy.

 • Ovocie v záhradách dozrieva, letný rez stromov sa už dá spraviť

  Strom-orezavanie-2-X.jpg

  Leto a prázdniny sú v plnom prúde. Slnečné počasie, grilovanie s rodinou či priateľmi, príjemné večery v záhrade, to všetko k tomu patrí. Aby ste podčiarkli krásu záhrady, nepotrebujete ihneď rady profesionálneho dizajnéra. Niekedy stačí pár osvedčených postupov, ktoré zvládnete aj sami.

 • Plánujete protislnečnú ochranu? Poradíme vám, čo je najlepšie

  Hornbach-tienenie-5-X.jpg

  Ani na tom najpohodlnejšom záhradnom nábytku si v lete neoddýchnete, ak na vás praží slnko. Vhodná protislnečná ochrana je kľúčom k dokonalému relaxu. Vyberte si dobrý spôsob tienenia a vychutnajte si leto.