Leto sa blíži: viete, aké sú aktuálne trendy v záhradnom nábytku?

27.04.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Aký záhradný nábytok bude vaším novým spoločníkom na terase, balkóne alebo v záhrade? Drevený, plastový či kovový? Alebo rovno hit tohto leta v podobe umelého ratanu? Výber je ohromne široký.

Záhradný nábytok by mal ladiť s prostredím. Podľa spôsobu využitia ho delíme na jedálenský alebo relaxačný. Ak plánujete rekonštrukciu alebo inováciu, je dôležité premyslieť si, akému typu záhradného nábytku dáte prednosť.

Hornbach-zahrada-nabytok-4-X.jpg

"Pri výbere nových kusov môžete staviť na rokmi overenú, ale vynovenú klasiku v podobe jedálenskej zostavy alebo modernú záhradnú obývačku s pohodlnou sedačkou, kreslami, taburetom aj so stolíkom. Ak preferujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, môžete si vybrať zo širokej ponuky záhradných zostáv, ktoré sa líšia veľkosťou aj materiálom," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Hornbach-zahrada-nabytok-5-X.jpg

Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú nielen stôl, stoličky, kreslá a ležadlá, ale jednotlivé zostavy dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité na mieru deťom. V pestrej škále sa zhotovujú aj zásteny a paravány, ktoré vás ochránia pred zvedavými pohľadmi.

Hornbach-zahrada-nabytok-11-X.jpg

"Čalúnené časti, ako napríklad sedáky, operadlá a vankúše, treba pred sezónou naimpregnovať špeciálnymi prípravkami. Z praxe vieme, že naozaj odpudzujú vodu a pomáhajú vonkajšiemu textilu predĺžiť farebnosť aj životnosť," radí odborník. Pri nákupe myslite aj na ochranu nábytku a zabezpečte mu ochranný obal. Predáva sa vo viacerých variantoch, takže prikryje akýkoľvek model nábytku.


Záhradnému nábytku kraľuje umelý ratan

Trendom v záhradnom nábytku sú kúsky z umelého ratanu s pohodlným čalúnením a vonkajšou úpravou. "Tento materiál vyniká odolnosťou voči UV žiareniu a nepriaznivému počasiu. Je ľahký, pevný a bez nutnosti pravidelnej údržby. Medzi jeho najväčšie výhody patrí dlhá životnosť. Svoju farebnosť si zachováva aj v prípade meniacich sa poveternostných podmienok," opisuje D. Benda.

Hornbach-zahrada-nabytok-7-X.jpg

Nábytok je vyrobený z hliníkovej konštrukcie, ktorá je obtiahnutá umelým ratanom. Nevyhnutným doplnkom sú ľahko vyberateľné podušky s vonkajšou úpravou, ktoré farebne ladia s celkovým dizajnom. Jedálenské stoly či konferenčné stolíky z umelého ratanu sú vybavené sklenenou doskou, ktorá ho spoľahlivo ochráni pred počasím aj drobnými nehodami.

Hornbach-zahrada-nabytok-8-X.jpg

Nábytok z prírodného ratanu pristane viac zimným záhradám, kde je celoročne chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Ak je vaším favoritom aj do exteriéru, treba ho schovávať, ak sa počasie pokazí.

Hornbach-zahrada-nabytok-2-X.jpg


Kov je stále v kurze

Trendom ostáva aj kovový nábytok. Je zhotovený z odľahčených materiálov a v prípade zlého počasia ho dokážete jednoducho odložiť. Kovové výrobky sú vďaka povrchovej úprave veľmi odolné. Nevyžadujú si väčšiu údržbu, stačí ich sem-tam utrieť vlhkou handrou.

Hornbach-zahrada-nabytok-1-X.jpg


Takmer nezničiteľný plastový nábytok

Plastový nábytok môže stáť na terase celý rok a na jar sa do prevádzky uvedie iba tým, že ho poutierate od nečistôt a prachu. "Najchýrnejšou zástupkyňou tejto skupiny je biela plastová stolička, ktorá sa rozšírila po celom svete a stala sa ikonou záhradného nábytku. Dnes sú dostupné veľmi elegantné kolekcie z plastu, ktorý evokuje prírodné materiály. Modernému dizajnu svedčí matné vyhotovenie, ktoré sa dobre kombinuje napríklad so záhradnou úpravou," vysvetľuje D. Benda.


Drevo z módy nevyjde

Do záhrad s klasickým dizajnom sa hodí drevený nábytok. Kusy sú vyrobené zväčša z rozličných druhov tropického dreva rozmanitých farieb aj vlastností a potrebujú iba ľahkú údržbu v podobe náteru konzervačným olejom. "Drevený nábytok stačí raz ročne ľahko prebrúsiť, čo zvládnete pomocou hrubšej kefy. Vzápätí ho natriete olejom na drevo," radí odborník z Hornbachu.

Hornbach-zahrada-nabytok-9-X.jpg

V prípade dlhodobo nepriaznivého počasia je lepšie drevený nábytok prikryť na mieru šitými obalmi. Nie je to však absolútne nevyhnutné, keďže tropické drevo je dostatočne odolné aj voči stredoeurópskej klíme. Môže len ľahko zmeniť farbu a chytiť nádych patiny.

Hornbach-zahrada-nabytok-12-X.jpg


Modulové zostavy do exteriéru

Hitom na tohtoročné leto sú vonkajšie modulové sedacie zostavy, či už z umelého ratanu alebo z iného moderného materiálu. Vynikajú luxusným spracovaním a značnou modularitou kolekcie. Mnohé modelové rady sú doplnené sériou oporných vankúšov, samozrejmosťou je unikátne riešenie opierok s možnosťou nastavenia sklonu. Takéto výrobky oceníte nielen v záhrade, ale aj na terase pri bazéne, kde budú ozdobou každého večierka.

Hornbach-zahrada-nabytok-13-X.jpg   Hornbach-zahrada-nabytok-14-X.jpg

Hornbach-zahrada-nabytok-10-X.jpg

Hornbach-zahrada-nabytok-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články