Nestihli ste pri dome dokončiť dlažbu? Kľúčové sú terénne úpravy
Nová dlažba na terase či pri dome exteriér oživí aj sfunkční. Kto sa rozhodne nechať jej uloženie na odborníkov, má po starostiach. Lebo už výber toho najlepšieho druhu, formátu a odtieňa je fuška.
Stavebné práce na dome sú konečne hotové, je čas na ďalší krok, uloženie exteriérovej betónovej dlažby. Ideálnym obdobím na túto prácu sú mesiace, keď nemrzne, menej prší a je predpoklad teplých slnečných dní. Sucho je dôležité najmä v prvej a podstatnej fáze kladenia dlažby – pri terénnych úpravách a spevňovaní podložia. Nechali ste si uloženie dlažby až na jesenné mesiace? Potom postupujte opatrne.
Posledná šanca
Ak ste úpravy terénu nestihli počas horúcich letných dní, možno máte poslednú šancu, lebo počas tejto fázy stavania terasy či chodníka je osobitne dôležité, aby nepršalo, tobôž mrzlo. Roboty je dosť, treba vyznačiť plochu, kde bude dlažba položená, vykopať základy, osadiť obrubníky. Chcelo by to oddych a pauzu. Ale čo ak začne pršať?
Naozaj sa to môže stať. Na jeseň nič nevídané. Čo potom s nedokončenou terasou? "Ak je to možné, priestor treba prekryť plachtou alebo fóliou, aby sa zabránilo rozmočeniu pôdy a podkladu. Ak sa to nedá, s ďalšími prácami treba počkať, kým plocha úplne vyschne," radí Marko Szőcs, odborník na exteriérové dlažby z Austria Beton Werk.
Rýchlejší vyhráva
Ak ste mali šťastie a všetko mokré stihlo uschnúť, ste tesne pred finále, uložením samotnej dlažby. Tu treba postupovať podľa návodu od výrobcu.
Zohráva v tejto fáze úlohu počasie? "Samotné ukladanie je možné pri každej teplote, počasie je prekážkou najmä počas úpravy terénu, prípadne betónovaní. Počas týchto prác by nemalo mrznúť ani pršať, teplota by mala byť od 5 °C do 25 °C. V prípade nízkych teplôt môže dôjsť k nesprávnemu vytvrdnutiu betónu, následkom čoho nebude dostatočne pevný. To isté platí aj pri vysokých teplotách, vtedy môže betón takzvane zhorieť a následne sa rozpadne," vysvetľuje M. Szőcs.
Škrt cez rozpočet
Človek mieni, život mení. Ukladanie dlažby treba prerušiť, pretože sa (opäť) zbláznilo počasie, vyskytla sa nepredvídaná rodinná okolnosť a podobne. Čo teraz? "Prerušiť výstavbu alebo ukladanie dlažby nikdy nie je dobré riešenie, ale ak sa to stane, je dôležité, aby bol podklad už dostatočne spevnený. Inak v daždivom a zimnom období hrozí zosun pôdy, prípadne prepadnutie nespevnených plôch," upozorňuje odborník.
Ak sú práce vo finále a chýba už len položenie dlažby, situácia nie je ideálna, ale ani taká zlá. "Dlažba, betón a makadam sú prvky určené najmä do exteriéru, takže počasie ich neovplyvní a nepoškodí, ak sa výstavba preruší. Hoci, ak sa dá, odporúčal by som dielo dokončiť, pretože celok, teda hotová terasa či chodník, je potom omnoho odolnejší voči poveternostným vplyvom," odporúča M. Szőcs.
Foto: Austria Beton Werk