Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť
Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.
Ak ste fanúšikmi projektov typu urob si sám, môžete si postaviť altánok od nuly a prispôsobiť jeho dizajn svojim požiadavkám. Ak však nie ste majstrom stolárom, môžete si kúpiť altánok hotový, čo výrazne urýchli dianie.
Tip: Ak sa rozhodnete vydať sa jednoduchšou cestou, široký výber altánkov rozličných veľkostí sme našli napríklad TU.
Ako postaviť záhradný altánok
Nech sa už rozhodnete akokoľvek, montáž je rovnaká – a hoci to nie je komplikovaný postup, iste sa vám zíde niekoľko tipov, ako zabezpečiť hladký chod prác.
Čo budete potrebovať?
- Konštrukciu altánka
- Rýľ
- Cement, štrk
- Skrutky, vŕtačku, vrtáky
- Prípravok na ochranu dreva – ak sa použije drevo
- Popínavé rastliny – clematis alebo ruže vyniknú na altánkoch osobitne dobre
- Asistenta – či už staviate od nuly alebo pracujete s kúpeným altánkom, pomocníka je dobré mať, keďže altánok je dosť veľký a počas inštalácie aj zrejme trochu zložitý na manévrovanie.
Pred vyhĺbením jám pre stĺpy treba presunúť altánok na jeho konečné miesto a starostlivo označiť, kde sa má kopať. Je prakticky nemožné držať altánok vo zvislej polohe a zároveň si vyznačiť miesto. Ak vám niekto pomôže, inštalácia bude jednoduchšia a precíznejšia. A môže vás to ochrániť pred prípadným úrazom, keď pokúsite presúvať altánok sami.
Začíname
Len čo ste si vybrali miesto pre konštrukciu, vyčistite plochu od všetkých burín a veľkých kameňov, bez toho, aby ste príliš narušili pôdu. Ubezpečte sa, že pôda je pevná, rovná a nemá sklon. Altánky sa najlepšie stavajú na betón, dlažbu alebo terasu. Môžu byť tiež umiestnené na pevnú zem so štrkovým podkladom alebo okrasnými štiepkami, aby sa potlačilo množstvo prerážajúcej buriny. Ak plánujete altánok pokryť popínavými rastlinami, mal by ležať na pôde, hoci mnohé popínavé rastliny sa cítia dobre aj vo veľkých kvetináčoch.
Nezabudnite si vybrať dostatočne široký a vysoký altánok, aby ste ním ľahko prešli, aj keď je pokrytý rastlinami. Okolo konštrukcie nechajte dosť priestoru na ďalšiu manipuláciu. Drevené konštrukcie musia každých pár rokov dostať čerstvý konzervačný náter.
Pridajte drevo na vystuženie
Ak ste na rozhodli pre kupovaný altánok, jeho stĺpy či nohy sú pravdepodobne duté. Hoci altán bude stáť, ak ho nainštalujete tak, ako je, nemusí odolať silnému vetru. V záujme stability konštrukcie by ste mohli ako dodatočnú podporu použiť drevené hranoly. Odrežte ich tak, aby sa vošli do dutých nôh a približne šesť-sedem centimetrov trčalo z nich von pre zapustenie do zeme. Na upevnenie nôh a dreva použite skrutky. S pridanou podporou by mal byť záhradný altánok dostatočne silný, aby odolal poveternostným aj iným vplyvom.
Použite betónové tvárnice
Aby altánok stál v zemi pevne, treba pred jeho umiestnením naliať betón do jám na stĺpiky. Aj keď to nie je náročný krok, môžete sa stretnúť s tým, že sa betón šíri mimo jamu alebo vysychá skôr, ako máte šancu postaviť altánok na miesto. Ak chcete takýmto starostiam predísť, je vhodné použiť v jamách na stĺpiky debnenie. Môžete si vytvoriť vlastné z dreva, no to vás oberie o čas. Skúste zájsť do najbližšej predajne so stavebninami a kúpte si prefabrikované betónové tvárnice. Sú v rozličných veľkostiach a nemusia sa z jám odstraňovať, pretože sa časom rozpadajú.
Venujte pozornosť rastlinám v blízkosti
Ak inštalujete záhradný altánok na mieste s existujúcimi rastlinami, venujte osobitnú pozornosť tomu, aby ste ich nepoškodili. Vyhĺbením jám pre stĺpy riskujete poškodenie koreňov rastlín, čo môže ohroziť ich zdravie, takže je dôležité dať altánok tam, kde to nebude mať vplyv na korene. Čím je hlbšia a širšia veľkosť jám pre stĺpy, tým väčšia je pravdepodobnosť, že by ste mohli rastliny poškodiť. Odhadnúť veľkosť koreňového systému rastliny môžete zmeraním priemeru jej lístia. Koreňová guľa je zväčša aspoň taká široká ako priemer lístia.
Osvetlenie altánku
Altánok pokrytý popínavým viničom a kvitnúcimi rastlinami ponúka očarujúci, romantický pohľad. Ak si ho však chcete vychutnať aj po západe slnka, nezabudnite na osvetlenie. V závislosti od toho, aký vzhľad uprednostňujete, a od celkového dizajnu záhrady máte možnosť výberu. Rozhodujúcim faktorom bude to, aký (a či vôbec) máte zdroj energie v blízkosti altánku.
Bodové reflektory
Ak chcete len zvýrazniť konštrukciu po zotmení, budú dobre fungovať bodové reflektory. Sú zvyčajne vsadené do zeme a svietia smerom hore. Umiestnenie osvetlenia na úroveň zeme umožní vyniknúť popínavým rastlinám a kvetom. Bodové svietidlá sú rozmanité, ale nastaviteľné sú zvyčajne tou najlepšou voľbou, pretože pohybom ich hlavy jednoducho nastaviť správny uhol. K dispozícii sú aj solárne lampy, takže sa nemusíte trápiť káblami pod nohami. V závislosti od veľkosti altánka budete zrejme potrebovať dva aj viac reflektorov, aby sa konštrukcia správne osvetlila.
Svetelné reťaze
Ak uprednostňujete jemnejšie osvetlenie, môžu sa hodiť svetelné reťaze. Pozostávajú z drobných LED svetielok zapuzdrených v plastových hadičkách. Pretože hadička je pružná, môžete pomocou osvetlenia načrtnúť tvar altánku. Svetlá v reťazci sú zvyčajne malé, takže ich žiara je jemná.
Ak hľadáte jednoduché a cenovo dostupné osvetlenie, svetelné reťaze sú neporaziteľné. Bývajú v rozličných odtieňoch vrátane zábavných viacfarebných prameňov, ale biele sú elegantné a dobre poslúžia aj ako celoročné osvetlenie. Vyberte si výrobky napájané z batérie alebo zo solárnych článkov, aby ste sa nemuseli starať o ich zapojenie.
Tip: Našli sme zaujímavý článok. Je venovaný špeciálne osvetleniu pre altánky a zaručene vám poskytne množstvo užitočných informácií, ktoré sa viažu k tejto téme. Nájdete ho na tomto odkaze.
Solárne svietidlá a laterny
Počas príjemného posedenia s priateľmi a pri špeciálnych príležitostiach môžu solárne svietidlá dať vášmu altánku slávnostný vzhľad. Sú v mnohých farbách, tvaroch a veľkostiach, takže je ľahké prispôsobiť vzhľad altánku zvyšku exteriéru. Pretože sú napájané solárnou energiou, nebudete mať trampoty s káblami.
Na vytvorenie atmosféry zvážte použitie laterien. Táto prenosná alternatíva, ponúkaná v atraktívnej škále odtieňov, štýlov a materiálov, môže stáť alebo visieť a vytvárať svetelné efekty v rozličných výškach pre maximálny dojem. Vyberať môžete zo solárnych a batériových lampášov alebo sa rozhodnite úplne jednoducho pre sviečky. Inteligentný dizajn svietidla chráni plameň sviečky pred akýmkoľvek vetrom.
Foto: Shutterstock