Práce v záhrade sa rozbiehajú naplno, jar je neodvolateľne tu
Dni sa postupne predlžujú, je čas pustiť sa do prípravy záhrady na jar. Či už ste skúsený záhradkár alebo začínajúci nadšenec, venujte teraz pozornosť svojej záhrade a pripravíte si pôdu pre bohatú a krásnu sezónu.
Krok 1: Zhodnotenie a plánovanie
Kým sa dáte do práce, venujte pozornosť aktuálnemu stavu svojej záhrady. Prejdite sa po nej a zistite, na čo sa sústrediť najviac. Potom si urobte prvý zoznam úloh. "Začnite zhodnotením stavu záhrady. Pozrite sa na akékoľvek známky poškodenia, ako je napríklad mráz alebo polámané konáre, a podľa toho si stanovte priority," hovorí David Benda, odborník na záhrady z nákupného reťazca Hornbach.
Krok 2: Čistenie a upratovanie
Jarné upratovanie sa netýka len interiéru. Odstráňte všetky nečistoty, opadané lístie alebo odumreté rastliny, ktoré sa v záhrade nahromadili počas zimy. Pomôžete tak zabrániť šíreniu škodcov aj chorôb a zároveň umožníte rozvíjať sa novému rastlinstvu.
"Odstránenie nečistôt je kľúčové pre zdravie záhrady. Zníži počet úkrytov pre škodcov a umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo môže zabrániť rozmanitým chorobám," pokračuje D. Benda. Pri náročnejších úlohách, trebárs pri čistení chodníkov či odolných nečistôt, zvážte použitie vysokotlakového čističa. Tieto výkonné nástroje dokážu rýchlo odstrániť nahromadenú špinu bez potreby použitia chemikálií.
Krok 3: Príprava pôdy
Zdravá pôda je základom prosperujúcej záhrady. Venujte preto dostatok času jej príprave pridaním kompostu alebo organickej hmoty, aby ste doplnili živiny a zlepšili jej štruktúru. Veľmi dôležité je pôdu prevzdušniť, aby sa hlbšie vrstvy dostali na povrch a rozbili sa zhutnené miesta.
"V prípade rozsiahlych záhrad vyskúšajte benzínový kultivátor alebo rotavátor. Pre menšie až stredne veľké záhrady predstavuje elektrický kultivátor z hľadiska údržby zvládnuteľnejšiu alternatívu k jeho benzínovému variantu. Nezabudnite pred začatím práce skontrolovať radlice," spresňuje odborník.
Krok 4: Strihanie a orezávanie
Jar je ideálny čas na zastrihávanie stromov, kríkov a trvaliek. Odstráňte odumreté či poškodené konáre a vytvarujte prerastené línie. Prerezávanie stimuluje zdravý rast a zlepšuje celkový vzhľad záhrady. Dávajte však pozor, aby ste to so zastrihávaním nepreháňali, pretože to môže rastlinu oslabiť.
Nezabudnite tiež používať ostré a čisté nástroje, aby ste vykonali presné rezy a minimalizovali riziko poškodenia či ochorenia rastlín. Aby bolo strihanie kríkov a stromov jednoduchšie, použite akumulátorové nožnice. Oproti klasickým ručným ponúkajú konzistentný strihací výkon, čo zaručuje efektívne a spoľahlivé výsledky. Strihanie je rýchlejšie a menej namáhavé, čím sa znižuje únava rúk a zápästí.
Po mesiacoch vegetačného pokoja si aj váš trávnik zaslúži jarný "strih". Pravidelné kosenie pomáha stimulovať rast tým, že odstraňuje vrchnú vrstvu odumretej trávy, čím umožňuje prístup slnečného svetla do pôdy a podporuje rast nových stebiel. Na menšie trávniky s rovným terénom postačí ľahká a obratná elektrická či aku-kosačka. Na väčšie alebo nerovné trávniky sa hodí výkon a všestrannosť kosačky s benzínovým pohonom.
Krok 5: Výsadba
Po precíznej príprave je čas začať s výsadbou. Vyberte si rastliny, ktorým sa vo vašich klimatických a pôdnych podmienkach darí, a pouvažujte o pridaní pôvodných druhov na podporu miestnej fauny a flóry. „Pri sadení myslite na dlhodobé potreby svojej záhrady. Zvážte faktory, ako je slnečné žiarenie, nároky na vodu a veľkosť v dospelosti, aby ste zabezpečili optimálny rast," vysvetľuje D. Benda.
Novovysadené rastliny dôkladne zalievajte a pozorne sledujte vlhkosť pôdy, aby ste podporili ich rast počas celej sezóny. Veľkým pomocníkom pri zavlažovaní sú predovšetkým automatizované zavlažovacie systémy, ktoré sa postarajú o prísun správneho množstva vody v správnom čase. Nielenže zabezpečia komfort pri zavlažovaní, ale sú aj ekologické, pretože dokážu ušetriť až 70 percent vody spotrebovanej v záhrade.
Krok 6: Mulčovanie
Prípravu záhrady ukončite nanesením vrstvy mulča okolo rastlín. Mulčovanie pomáha zadržiavať vlhkosť, potláča rast buriny a reguluje teplotu pôdy, čím vytvára zdravé prostredie pre prosperitu rastlín. "Mulčovaním dáte záhrade príjemnú prikrývku. Chráni rastliny pred extrémnymi teplotami a šetrí vlhkosť, čím znižuje potrebu častého zalievania," dodáva odborník z Hornbachu.
Foto: Hornbach