Práce v záhrade sa rozbiehajú naplno, jar je neodvolateľne tu

24.03.2024, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Dni sa postupne predlžujú, je čas pustiť sa do prípravy záhrady na jar. Či už ste skúsený záhradkár alebo začínajúci nadšenec, venujte teraz pozornosť svojej záhrade a pripravíte si pôdu pre bohatú a krásnu sezónu.

Zahrada-jar-1-X.jpg


Krok 1: Zhodnotenie a plánovanie

Kým sa dáte do práce, venujte pozornosť aktuálnemu stavu svojej záhrady. Prejdite sa po nej a zistite, na čo sa sústrediť najviac. Potom si urobte prvý zoznam úloh. "Začnite zhodnotením stavu záhrady. Pozrite sa na akékoľvek známky poškodenia, ako je napríklad mráz alebo polámané konáre, a podľa toho si stanovte priority," hovorí David Benda, odborník na záhrady z nákupného reťazca Hornbach.


Krok 2: Čistenie a upratovanie

Jarné upratovanie sa netýka len interiéru. Odstráňte všetky nečistoty, opadané lístie alebo odumreté rastliny, ktoré sa v záhrade nahromadili počas zimy. Pomôžete tak zabrániť šíreniu škodcov aj chorôb a zároveň umožníte rozvíjať sa novému rastlinstvu.

Zahrada-jar-2-X.jpg

"Odstránenie nečistôt je kľúčové pre zdravie záhrady. Zníži počet úkrytov pre škodcov a umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo môže zabrániť rozmanitým chorobám," pokračuje D. Benda. Pri náročnejších úlohách, trebárs pri čistení chodníkov či odolných nečistôt, zvážte použitie vysokotlakového čističa. Tieto výkonné nástroje dokážu rýchlo odstrániť nahromadenú špinu bez potreby použitia chemikálií.


Krok 3: Príprava pôdy

Zdravá pôda je základom prosperujúcej záhrady. Venujte preto dostatok času jej príprave pridaním kompostu alebo organickej hmoty, aby ste doplnili živiny a zlepšili jej štruktúru. Veľmi dôležité je pôdu prevzdušniť, aby sa hlbšie vrstvy dostali na povrch a rozbili sa zhutnené miesta.

"V prípade rozsiahlych záhrad vyskúšajte benzínový kultivátor alebo rotavátor. Pre menšie až stredne veľké záhrady predstavuje elektrický kultivátor z hľadiska údržby zvládnuteľnejšiu alternatívu k jeho benzínovému variantu. Nezabudnite pred začatím práce skontrolovať radlice," spresňuje odborník.


Krok 4: Strihanie a orezávanie

Jar je ideálny čas na zastrihávanie stromov, kríkov a trvaliek. Odstráňte odumreté či poškodené konáre a vytvarujte prerastené línie. Prerezávanie stimuluje zdravý rast a zlepšuje celkový vzhľad záhrady. Dávajte však pozor, aby ste to so zastrihávaním nepreháňali, pretože to môže rastlinu oslabiť.

Nezabudnite tiež používať ostré a čisté nástroje, aby ste vykonali presné rezy a minimalizovali riziko poškodenia či ochorenia rastlín. Aby bolo strihanie kríkov a stromov jednoduchšie, použite akumulátorové nožnice. Oproti klasickým ručným ponúkajú konzistentný strihací výkon, čo zaručuje efektívne a spoľahlivé výsledky. Strihanie je rýchlejšie a menej namáhavé, čím sa znižuje únava rúk a zápästí.

Zahrada-jar-6-X.jpg

Po mesiacoch vegetačného pokoja si aj váš trávnik zaslúži jarný "strih". Pravidelné kosenie pomáha stimulovať rast tým, že odstraňuje vrchnú vrstvu odumretej trávy, čím umožňuje prístup slnečného svetla do pôdy a podporuje rast nových stebiel. Na menšie trávniky s rovným terénom postačí ľahká a obratná elektrická či aku-kosačka. Na väčšie alebo nerovné trávniky sa hodí výkon a všestrannosť kosačky s benzínovým pohonom.


Krok 5: Výsadba

Po precíznej príprave je čas začať s výsadbou. Vyberte si rastliny, ktorým sa vo vašich klimatických a pôdnych podmienkach darí, a pouvažujte o pridaní pôvodných druhov na podporu miestnej fauny a flóry. „Pri sadení myslite na dlhodobé potreby svojej záhrady. Zvážte faktory, ako je slnečné žiarenie, nároky na vodu a veľkosť v dospelosti, aby ste zabezpečili optimálny rast," vysvetľuje D. Benda.

Zahrada-jar-4-X.jpg

Novovysadené rastliny dôkladne zalievajte a pozorne sledujte vlhkosť pôdy, aby ste podporili ich rast počas celej sezóny. Veľkým pomocníkom pri zavlažovaní sú predovšetkým automatizované zavlažovacie systémy, ktoré sa postarajú o prísun správneho množstva vody v správnom čase. Nielenže zabezpečia komfort pri zavlažovaní, ale sú aj ekologické, pretože dokážu ušetriť až 70 percent vody spotrebovanej v záhrade.


Krok 6: Mulčovanie

Prípravu záhrady ukončite nanesením vrstvy mulča okolo rastlín. Mulčovanie pomáha zadržiavať vlhkosť, potláča rast buriny a reguluje teplotu pôdy, čím vytvára zdravé prostredie pre prosperitu rastlín. "Mulčovaním dáte záhrade príjemnú prikrývku. Chráni rastliny pred extrémnymi teplotami a šetrí vlhkosť, čím znižuje potrebu častého zalievania," dodáva odborník z Hornbachu.

Zahrada-jar-5-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.