Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

24.05.2022, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.

Dobrá správa je, že starať sa o záhradu nám dnes uľahčia nielen pohodlné a odpružené sedačky Grammer v manipulačnej technike, ale aj ďalší šikovní pomocníci, ktoré vám ušetria čas i peniaze. Pozrime sa preto spolu, na ktoré zariadenia sa v tom môžete spoľahnúť.

shutterstock_1789023152-akukosacka-1-X.jpg


Moderné aku kosačky

Či už je to vlna horúčav alebo dažďová prehánka, v lete musí trávnik odolať veľkému zaťaženiu. Správna starostlivosť v podobe pravidelného kosenia je preto veľmi dôležitá. Problém je, že nie vždy na to máme čas alebo chuť. S modernými aku kosačkami to však neplatí.

Akumulátorové kosačky na trávu kombinujú viaceré prednosti elektrických a benzínových strojov. Najväčšou výhodou je to, že napriek čistému elektromotoru dokáže táto kosačka pracovať nezávisle od zdroja elektrickej siete, čo sa veľmi zíde, keď je trávnik v nedostupnom teréne.

Pri kosení vám neprekážajú žiadne káble, vyhnete sa aj vdychovaniu výfukových splodín spaľovacieho motora. Najnovšie akumulátorové modely majú vysoký výkon, jednoducho sa dobíjajú a udržiavajú v čistote, vďaka čomu sú vždy pripravené vám s údržbou trávnika pomôcť.


Výkonné aku píly

Nielen trávnik, ale aj stromy a kríky zdobia našu záhradu a sú korunou jej krásy, o ktorú sa treba rovnako dobre a pravidelne starať. V prípade stromov ide najčastejšie o prerezávanie. Vďaka tomu sa k rastline dostane dostatok kyslíka a svetla, čím sa zabráni napadnutiu hubami. Prerezávanie tiež podporuje rast hrubých a stabilných konárov. Strom tak kontrolovane rastie a tvorí krásnu korunu.

Zhnité, choré a odumreté konáre sú, naopak, živnou pôdou pre choroby a hrozí, že sa samy odlomia. Pri starších stromoch má koruna tendenciu byť príliš hustá, vysoká alebo príliš široká, čo môže spôsobiť vysokú vlhkosť v mikroklíme vašej záhrady. Výsledkom je hustý porast machu na kmeni a konároch.

Strom by ste mali orezať aj vtedy, ak vrhá priveľa tieňa na pozemok alebo mu pri stene domu rastú konáre, ktoré by mohli ohroziť vašu bezpečnosť. V tomto prípade sa o menej náročné prerezávanie konárov stromov postarajú kvalitné aku píly s vysokým výkonom, nenáročnou údržbou a minimálnou hmotnosťou.

Stačí si vybrať vhodný model a nechať týchto šikovných pomocníkov, aby vám pohodu a relax v záhrade uľahčili tak, ako sa len dá.

Foto: Virrage Images / Shutterstock.com

Podobné články

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Investícia do vŕtanej studne sa rodine môže vrátiť za šesť rokov

  Voda-studna-4-X.jpg

  So zdražovaním vodného a stočného, ako aj s problémami so suchom je vlastná studňa či vrt pre mnohých ideálnym zdrojom úžitkovej i pitnej vody. Na čo všetko treba myslieť pri zabezpečení studne a koľko to stojí? Zhrnuli sme to v piatich krokoch.