Ratanový nábytok vie v záhrade ponúknuť nezničiteľné pohodlie

05.07.2012, Petra Kuczmannová | Exteriéry, záhrada

Postav dom, zasaď strom. Odveká múdrosť, odkaz našich otcov platí aj dnes. A keď je oboje hotové, môžeme sa viac venovať záhrade. Otázka pritom nie je, či ju zariadiť, ale skôr to, ako a čím.

Zamyslieť sa treba predovšetkým nad tým, či bude záhrada iba prostredím na relax a oddych, alebo aj miestom osláv či dlhších posedení s rodinou alebo priateľmi. Prvoradé je preto správne rozmiestnenie jednotlivých kusov nábytku v záhrade.

Dnes už nie je problém nájsť nábytok od výmyslu sveta, a tak sa záhrada často mení na akúsi letnú obývačku, kde s chuťou trávime voľný čas. Aby sme sa tam však cítili naozaj príjemne, druhým z kritérií, o ktorom by sme mali popremýšľať, je vlastné pohodlie.

Ďalším krokom pri výbere záhradného nábytku je voľba materiálu. Aj tu si treba premyslieť, na aký účel bude nábytok slúžiť. Ľahká údržba a odolnosť materiálu by mala preto byť prvoradá. Fľaky na dreve po rozliatych drinkoch, najmä ak ich neutriete ihneď, vás môžu strašiť ešte dlho.

Otázkou je i to, či uprednostňujete prírodný alebo iný materiál. Drevený, bambusový alebo nábytok z banánových listov síce vyzerá veľmi pekne, vyžaduje si však náročnejšiu starostlivosť, údržbu a je menej odolný voči poveternostným vplyvom.

Oproti tomu je kov síce trvácnejší, niektoré druhy nábytku si však takisto vyžadujú neustálu starostlivosť, lakovanie, natieranie a môžu pôsobiť chladným dojmom. Ešte je tu aj plast, ktorý je pomerne lacný, a v súčasnosti už výrobcovia myslia aj na dizajn, no je to zavše krehký materiál a vie sa zlomiť v tej najnevhodnejšej chvíli.

Veľkej obľube sa však teší ratan – či už prírodný, alebo umelý. "Vďačí za to svojím výborným vlastnostiam," vysvetľuje Martin Berhan zo spoločnosti Top Ratan. "Umelý ratan sa vyrába zo syntetických vlákien, a tak odoláva aj vplyvom počasia , UV žiareniu, dažďu, snehu a dokonca i mrazom. Je teda prakticky nezničiteľný," dodáva.

Výhodou umelých vlákien oproti prírodnému materiálu je aj to, že neláka škodcov alebo parazitov. Svojím vzhľadom pritom umelý ratan dokonale kopíruje prírodný, od ktorého je na prvý pohľad na nerozoznanie.

Polyetylénové vlákna sú tiež zárukou odolnosti a trvácnosti nábytku. Tieto vlákna sa pri výrobe umelého ratanu pri vysokej teplote pretláčajú cez špeciálne trysky do rozmanitých tvarov. Pokročilá technológia tak garantuje nielen mäkkosť a pružnosť vlákien, ale aj ich stálofarebnosť. Vďaka svojej pružnosti sa potom vlákna vypletajú do rozličných vzorov. Ide o ručnú prácu, každý jeden kus nábytku je tak originál.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Top Ratan

Podobné články

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

  Hornbach-ziva-fasada-8-X.jpg

  Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.