Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami

20.08.2022, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.

Dom porastený "psím vínom", murovaný plot skrytý pod brečtanom, altánok prekvitnutý plamienkom alebo dychberúca pergola, po ktorej sa vinú voňavé popínavé ruže či úchvatná vistéria – to všetko len vďaka dômyselnej kombinácii zelene a stavby. Rastliny ľahko oživia starý popraskaný múr, ktorý slúži ako plot, a milosrdne skryjú aj rokmi skúšanú omietku. Vedia objektom vdýchnuť dušu a pohľad na ne vždy poteší.

Hornbach-ziva-fasada-1-X.jpg


Iba lístie

Ak sa vám páči iba listnatá okrasa, môžete zvoliť buď stálozelenú klasiku v podobe niektorej odrody brečtanu, alebo efektné "psie víno" (= divé hrozno, pavinič), čo sa na jeseň vyfarbí do sýtobordových odtieňov, ale na zimu opadá.

Hornbach-ziva-fasada-2-X.jpg

"Obe rastliny sú stredne rýchlo až rýchlo rastúce a samostatne popínavé, čo ich doslova predurčuje na to, aby ozdobili steny budov alebo murované ploty. Typická matná tmavozelená farba brečtanu pôsobí veľmi upokojujúco a jeho menšie listy vedia pokryť fasádu naozaj dôkladne. 'Psie víno' vyzerá na fasáde vyložene magicky a jeho farba sa v priebehu roku mení od lesklej zelenej cez tmavobordovú až po takmer fialovú," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v predajnej sieti Hornbach.

Rozmanité kultivary brečtanu a paviniča sú vhodné aj pre alergikov a migrenikov, pretože nikdy nekvitnú a nemajú žiadnu vôňu. Darí sa im i na slnku, ale najmä v tieni a polotieni.

Hornbach-ziva-fasada-5-X.jpg


Drobné kvietky

Priaznivci nežného vzhľadu ocenia prevažne listnaté rastliny s drobnými kvetmi, akým je napríklad pavinič päťlistý. Jeho lesklé listy, ktoré sú na jar a v lete sýtozelené, sa na jeseň sfarbia do výrazne vínových odtieňov. Táto rastlina je veľmi obľúbená najmä pre svoj nevšedný vzhľad, ktorý je na jar ozdobený drobným bielym kvetenstvom, z ktorého na jeseň dozrejú modré bobule.

Pavinič je veľmi nenáročný a možno ho vysádzať kedykoľvek, pokiaľ nie je zamrznutá pôda. Darí sa mu najmä v polotieni a na zimu opadáva. Najlepšie vynikne na murovanom povrchu – skrášli múry budov, murované ploty či rôzne vysoké múriky.

Hornbach-ziva-fasada-3-X.jpg   Hornbach-ziva-fasada-4-X.jpg


Kvety korunou krásy

Je vaším snom krásne prekvitnutá a omamne voňajúca pergola alebo altánok, po ktorého stĺpikoch sa vinú popínavo kvitnúce trvalky? V tom prípade môžete si vyberať z pestrej škály plamienkov, vistérií, ale aj popínavých ruží a hortenzií či rozličných odrôd zemolezu či trubača. Záleží len na dispozícii záhrady a vašich preferenciách, ku ktorému variantu sa prikloníte.

"Kým napríklad trubač miluje slnko, kvitne od júla do septembra, ale pritom nijako výraznejšie nevonia, popínavá hortenzia uprednostňuje tieň alebo polotieň a z jej málo voňajúcich kvetov sa dá tešiť od júna do augusta," spresňuje D. Benda.

Hornbach-ziva-fasada-6-X.jpg

Pre milovníkov omamnej vône a záplavy kvetín sa ponúka napríklad niektorý z výrazne voňajúcich kultivarov zimolezu, ktorého kvetmi sa môžete kochať od mája až do septembra. Svedčí im skôr polotieň. Ak potrebujete skrášliť pergolu na slnečnom mieste, zvoľte vistériu. Svojou záplavou farebných aromatických kvetov zaručene pritiahne na toto miesto všetku pozornosť.

Vždy však berte do úvahy aj obdobie, keď rastliny nekvitnú. "Nevyberajte si trvalky len podľa farby kvetu. Predovšetkým v tienistej časti záhrady využívajte rastliny, ktoré ponúkajú rozmanité tvary a veľkosti listov a predovšetkým rozličné odtiene zelenej," radí český záhradný a krajinný dizajnér Ferdinand Leffler.

Hornbach-ziva-fasada-7-X.jpg

Ak túžite po kvetmi zdobených múroch domu, je ideálnym riešením nainštalovať na steny drevené alebo kovové konštrukcie, po ktorých sa budú môcť kvitnúce popínavé trvalky plaziť. Rozprávkovú krásu vedia domom prepožičať popínavé ruže a rôzne odrody plamienka. Efektne ozdobia vstupné dvere či okná, ale pri troche snahy a uváženej výsadbe dokážu pokryť aj celé múry. Ruže navyše svoje okolie aj krásne prevoňajú.

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Ako sa starať o septik a čističku odpadových vôd? Poradíme vám

  Shutterstock_2006463839-zumpa-2-X.jpg

  Majitelia žúmp, septikov a čističiek odpadových vôd iste vedia, že pri nevhodnej starostlivosti môže byť bývanie znepríjemnené nepríjemným zápachom. Ako mu účinne čeliť? Vezmite si na pomoc baktérie: odstránia zápach, pomôžu vám aj inak.

 • Prečo môže byť záhradný domček z dreva lepším riešením?

  Zahradny-domček-shutterstock-2-X.jpg

  Drevo, plast, plech či murovaná stavba? S touto dilemou sa stretávame aj pri záhradných domčekoch, ktoré sú aj v našich končinách čoraz populárnejšie. Dajú sa využiť na viacero účelov, nielen na skladovanie vecí či dreva. Aj preto sa vynára otázka, ako si vybrať konkrétny záhradný domček a aký materiál zvoliť. Ako teda na to?

 • Vrúbľovacie kliešte: skvelý pomocník v záhrade a vo vinohrade

  Vrublovacie-klieste-6-X.jpg

  Práce v záhrade a vo vinohradoch sezónne obmedzujeme aj na proces vrúbľovania. S tým sa spájajú rozličné klimatické obmedzenia a technické vychytávky. Práve pre efektívnosť pri práci využívame aj špeciálne náradie na vrúbľovanie. Nezaobídeme sa bez vrúbľovacích klieští, ktoré si vyberáme podľa funkčných vlastností. Aké majú byť, aby nám uľahčili vrúbľovanie?

 • Máte doma materiál a chýba vám naň miesto? Pomôže vám stan

  shutterstock_199197917-stan-2-X.jpg

  Podnikatelia, stavitelia či bežní pracovníci. Pre tieto skupiny je obvyklé, že majú doma materiály, ktoré práve nevyužívajú. Môže ísť o zásoby na príležitostné použitie, prípadne o zvyšný materiál, ktorý sa pri práci nespotreboval.

 • Pri údržbe záhrady vám bez veľkej námahy poslúžia šikovní pomocníci

  shutterstock_1789023152-akukosacka-2-X.jpg

  Azda uznáte, že exotické dovolenkové destinácie dokáže nahradiť aj záhrada. Posledné dva roky nás v tom určite utvrdili. Nie je to však také priamočiare, ako sa zdá. Aby nám záhrada na relax ponúkla dobré podmienky, treba sa o ňu pravidelne starať. A ani teraz s príchodom teplejších dní to nebude inak.

 • Investícia do vŕtanej studne sa rodine môže vrátiť za šesť rokov

  Voda-studna-4-X.jpg

  So zdražovaním vodného a stočného, ako aj s problémami so suchom je vlastná studňa či vrt pre mnohých ideálnym zdrojom úžitkovej i pitnej vody. Na čo všetko treba myslieť pri zabezpečení studne a koľko to stojí? Zhrnuli sme to v piatich krokoch.