Skúste využiť dažďovú vodu vo svojej záhrade a v domácnosti

04.06.2023, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Výkyvy počasia a pretrvávajúce obdobia sucha zvyšujú nároky na množstvo vody na zavlažovanie záhrady. Zber dažďovej vody je pritom účinný spôsob, ako sa postarať, aby vaša záhrada neprišla o vlahu.

Zásoby pitnej vody v prírode nie sú neobmedzené, preto by sme ňou nemali plytvať. "Realita je však taká, že pitná voda sa v mnohých častiach sveta vrátane nás používa doslova na všetko – od polievania, cez pranie až po sprchovanie či splachovanie toaliet. Vďaka zachytávaniu dažďovej vody môžete ušetriť nielen svoju peňaženku, ale aj prírodné zdroje," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v obchodnom reťazci Hornbach.

Dazdova-voda-1-X.jpg


Prečo recyklovať zrážkovú vodu

Zber dažďovej vody je rozumné a ekologické riešenie s množstvom výhod. Dažďové zrážky neobsahujú chemikálie (chlór), ktoré sú bežne vo vode z vodovodu, a sú chudobné na soli a minerály. Aj preto podporujú zdravší rast rastlín a zlepšujú celkovú vitalitu záhrady.

Okrem toho zber dažďovej vody pomáha zmierňovať jej zbytočné odtekanie, čo znižuje zaťaženie odvodňovacích systémov a minimalizuje eróziu pôdy. Zrážková voda nemusí slúžiť iba na zavlažovanie záhrady, ale aj na celú škálu využitia v domácnosti.

Dazdova-voda-7-X.jpg


Ako na zber dažďovej vody?

Zrážkovú vodu môžete zachytávať do nadzemnej alebo do podzemnej zbernej nádrže. Podzemné nádrže mávajú zvyčajne väčší objem a môžu sa využiť napríklad aj na pranie či splachovanie WC. "Systém podzemných nádrží je oproti nadzemným zložitejší. Zberná nádrž sa pripojí na samostatný vodovodný rozvod, vďaka čomu môžete vodu používať v domácnosti alebo na automatické zavlažovanie v záhrade," vysvetľuje D. Benda.

Dazdova-voda-6-X.jpg

Dazdova-voda-10-X.jpg

Nadzemné nádrže sa ponúkajú vo forme sudov s vekom. Sú výhodné predovšetkým pre jednoduchú a rýchlu inštaláciu a nevyžadujú si špeciálne terénne úpravy. Stačí ich postaviť pod odkvap či pripojiť k zberaču dažďovej vody.

Dazdova-voda-2-X.jpg

"Pre obmedzený objem sa nadzemné nádrže hodia len na používanie v záhradách. Zároveň treba dodať, že v južných regiónoch s menším počtom zrážok vám nadzemné nádrže nemusia zabezpečiť dostatok vody na celú sezónu," poznamenáva odborník z Hornbachu.

Dazdova-voda-3-X.jpg


Možnosti, ako využiť dažďovú vodu

Aby bol trávnik vždy zelený a kvety vám nezvädli, treba sa postarať o pravidelné zalievanie. Stačí zbernú nádrž napojiť na zavlažovací systém. Ak si myslíte, že zrážková voda je vhodná iba na polievanie kvetín a úrody, vyvedieme vás z omylu. Dažďovú vodu môžete použiť napríklad aj na naplnenie záhradnej sprchy, doplnenie vody do bazéna, na umývanie auta a domácich miláčikov.

Dazdova-voda-4-X.jpg

Dazdova-voda-5-X.jpg

Možnosťou je aj vybudovanie dažďovej záhrady. "Ide o záhrady so zachytávaním a riadením odtekania dažďovej vody zo striech, z príjazdových ciest a z iných povrchov. Sú vybudované tak, aby sa spomalil tok dažďovej vody, odfiltrovali znečisťujúce látky a aby voda prirodzene vsakovala späť do pôdy. Navrhujú sa do nízko položených miest záhrady, kde sa voda zvyčajne zhromažďuje. Pre tieto záhrady sú potom ideálne predovšetkým rastliny s hlbokým koreňovým systémom, ktorý pomáha absorbovať vodu a zabraňuje erózii pôdy," dodáva D. Benda.

Foto: Hornbach

Podobné články