Trávnik v záhrade potrebuje po zime mimoriadnu starostlivosť

15.04.2019, Zuzana Božeková | Exteriéry, záhrada

Trávnik v záhrade je pekný len vtedy, ak sa oň pravidelne staráme. Po zime jeho kondícia nie je ideálna, a tak ho treba oživiť. Dôvodov problémov môže byť viac. Odborníci z Hornbachu si pripravili zopár tipov, čo robiť, aby sa trávnik znovu dostal do skvelej formy.

Základom starostlivosti o trávnik je vertikulácia. "Pod vertikutáciou – vertikálnym kosením, chápeme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu a vytvorenie priestoru pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva," radí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Hornbach-travnik-1-X.jpg


Vertikutácia pre rýchlu obnovu

Pre veľmi malú alebo ťažko prístupnú plochu sú ideálne ručné vertikulátory. Na dosiahnutie dobrého výsledku však treba trochu viac zapojiť fyzické sily. Jednoduchšia manipulácia je s elektrickým vertikulátorom. Ak sú však tieto nástroje príliš ľahké, nedostanete sa v prípade stvrdnutej pôdy hlboko.

V takom prípade skúste vertikulátor zaťažiť vrecom s pieskom alebo substrátom. Pre veľké trávnaté plochy je ideálny benzínový vertikulátor, ktorý si ľahko poradí aj so suchou a tvrdou pôdou. Na druhej strane je náročnejší na údržbu a hlučnejší.


Základná starostlivosť o trávnik

Na trávniku sa môžu objaviť svetlé, žlté či prázdne miesta. Hlavnou príčinou zvykne byť nedostatok živín, svetla alebo vody. Alebo naopak, prílišná vlhkosť. Živiny dodajú trávniku špeciálne hnojivá, ktoré sú určené na konkrétny typ trávnika.

"Napríklad dlhodobé hnojivo FloraSelf je vhodné pre všetky druhy trávnikov, množstvo 10 kilogramov vystačí približne na 320 m². Na dokonalú výživu čerstvo zasiateho trávnika je ideálne Štartovacie hnojivo FloraSelf, ktoré zvyšuje odolnosť mladých výrastkov," pokračuje D. Brychta.

"Problémom v dôsledku nedostatku svetla môžete predísť výsevom špeciálneho trávnika, ktorý je určený pre tienisté plochy. Pokiaľ je trávnik veľmi vysušený, je dôležité nesekať trávu príliš nakrátko. Na takéto miesta odporúčam vysádzať trávnik určený pre suché plochy. Ak sa v trávniku hromadí voda, treba sa postarať, aby odtekala, napríklad vybudovaním drenáže, skyprením pôdy, vertikuláciou alebo dosypaním piesku," vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Hornbach-travnik-3-X.jpg


Odstránenie machu a buriny

Mach a burinu možno z trávnika odstrániť pomocou prípravkov na ich ničenie. "Pri aplikácii postupujte vždy podľa návodu. Prostriedok jednoducho dajte v požadovanom množstve na trávnik a zhnednutý mach. Odumretú burinu môžete odstrániť hrabľami. Odporúčam tiež trávnik pohnojiť," poznamenáva D. Brychta.

Na zabránenie ďalšieho rastu machu a buriny je dôležitá správna starostlivosť o trávnik. Pravidelne ho zavlažujte a hnojte, nekoste ho na menej ako na štyri centimetre a vždy na jar vykonajte vertikuláciu. Mach sa môže šíriť aj zásluhou nízkych hodnôt pH v pôde. Pri príliš nízkych hodnotách odporúčame zavápnenie.

Hornbach-travnik-5-X.jpg   Hornbach-travnik-6-X.jpg


Čo s hubami a podhubím?

V pôde chudobnej na živiny a pôdne kultúry sa často objavujú dva až päť centimetrov veľké huby. Bývajú usporiadané do kruhu a na zemi tvoria vodonepriepustný hubový spletenec – podhubie. Trávnik je v mieste výskytu týchto húb niekedy odumretý.

"Pokiaľ je výskyt húb mierny, môže trávnik zachrániť okamžité hnojenie s obsahom dusičnanov. Ak takáto aplikácia nepomôže, je potrebné hĺbkové prekyprenie a odstránenie zhutnenej pôdy. V prípade, že je výskyt veľmi silný, je nevyhnutné hĺbkové odstránenie trávnika a založenie nového," odporúča D. Brychta.

Hornbach-travnik-4-X.jpg


Snežná pleseň

Snežná pleseň je ochorenie trávnika mokrou hnilobou. Najprv sa prejaví malými kruhovými škvrnami, ktoré môžu byť časom veľké až 30 cm. Táto pleseň sa stáva problematickou v okamihu, keď sa spojí niekoľko faktorov, ktoré nahrávajú jej rozšíreniu. Medzi ne patrí napríklad dlhšie pokrytie trávnika snehom či lístím, hromadenie vody a hustá trávnatá plsť. K jej rozšíreniu prispievajú aj výkyvy teplôt a príliš silné hnojenie dusičnanmi a zavápnenie pred príchodom zimy.

Priama ochrana nie je možná, pretože využívanie fungicídov na trávnikových plochách v dome a malých záhradách je zakázané. Škvrny síce obvykle zmiznú pri vyšších teplotách, avšak napadnuté časti by sa mali v každom prípade okamžite zhrabať a odstrániť.

"Ako prevencia môže pomôcť prevzdušňovanie pôdy na jar a na konci leta a priebežné odstraňovanie napadaného lístia. Na jeseň používajte výhradne draselné hnojivá na jesenný trávnik a nevápnite (hodnota pH by nemala byť vyššia ako 6,5). Na bezveterných, tienistých miestach vysievajte iba trávnik do tieňa alebo nevysievajte vôbec žiadny trávnik," dopĺňa D. Brychta.

Hornbach-travnik-7-X.jpg   Hornbach-travnik-8-X.jpg


Odstránenie rias

Riasy vytvárajú čierny povlak medzi jednotlivými druhmi trávnika. Vyskytujú sa predovšetkým pri miernych zimách, vzhľadom na dlhšie vlhké počasie a mierne teploty. Sú však najmä na hutných pôdach, v ktorých sa hromadí voda.

"Pokiaľ v trávniku objavíte riasy, vykonajte vertikuláciu a hrabaním odstráňte povlak. Hnojte draselnými hnojivami, použite napríklad FloraSelf Select pre jesenný trávnik. Štruktúru pôdy sa vám podarí zlepšiť pomocou pôdnych aktivátorov, kompostu a substrátov. Pri veľmi hutných pôdach zvýšite priepustnosť napríklad rovnomerným posypaním trávnikovým pieskom," dodáva odborník z Hornbachu.

Foto: Hornbach

Podobné články