Uložiť si dlaždice pri dome nie je zložité, šikovný majster to zvládne

18.07.2016, Romana Otočková | Exteriéry, záhrada

Zámková dlažba a bezprostredné okolie domu nás víta pri každom príchode. Farba a veľkosť dlažby by mali ladiť s plotom alebo farbou fasády. Jej povrch môže byť prírodný a vo viacerých odtieňoch alebo pásikavý či platinovaný, no môže mať i vzhľad starých pálených tehál.

Cesty, chodníky a spevnené plochy patria nepochybne k hlavným úžitkovým a estetickým prvkom okolia domu či záhrady. Kvalitná dlažba však vyžaduje spoľahlivé materiály a správny pracovný postup. Hornbach preto ponúka stručný návod, ako správne položiť betónové dlaždice.

"Je dôležité starostlivo zvážiť výber materiálu s ohľadom na použitie a stupeň náročnosti ukladania. Pred samotným nákupom je potrebné presne stanoviť využitie plochy. Jedným z hlavných kritérií je nosnosť dlažby, teda to, či po nej môžeme iba chodiť alebo ju budeme zaťažovať aj autom. Bežná dlažba má hrúbku šesť centimetrov, tá na príjazdovú cestu a parkovanie by mala mať minimálne 8 cm," hovorí Radim Kuřátko, odborník na stavbu z projektového marketu Hornbach.

Hornbach-dlazba-1-X.jpg


Zámková, nie zámocká

Výraz zámková dlažba nesúvisí so zámockými vežami, schodami ani s múrmi, ale vyjadruje schopnosť jednotlivých segmentov vzájomne sa viazať – uzamknúť sa. Jednotlivé "kamene" majú také tvary, ktoré dlažbe znemožnia rozpadnúť sa pod vplyvom poklesu terénu. Vzájomnou väzbou a dotykom hrán je zabezpečená vysoká stabilita spevnenej plochy proti účinkom zaťaženia a posunu. Väčšinou má zámková dlažba vďaka tvaru výliskov aj definované škáry medzi jednotlivými kameňmi.

Zámkovú dlažbu nevyužívame len na príjazd či parkovanie, ale napríklad aj ako podlahu pod pergolu alebo okolie bazéna, záhradného domčeka, grilu či krbu. Materiály sú odolné voči mrazu, nepriaznivému počasiu, voči posypovej soli.

Hornbach-dlazba-3-X.jpg


Tradičný betón a betónové dlaždice

Využitie klasického betónu ako liatych dosiek v záhrade je vhodné najmä pre základové dosky pod záhradný domček alebo garáž. Pre všetko ostatné sa dá vyberať zo sortimentu betónových dlažieb a dlaždíc. "Na trhu sú dostupné v rozličných tvaroch, veľkostiach i odtieňoch. Za klasiku sa považujú betónové zámkové dlažby. Sú funkčné, praktické a dajú sa využiť opakovane. Ak sa rozhodnete dať svojej záhrade nový vzhľad, jednoducho dlažbu kedykoľvek rozoberiete a zložíte na inom mieste do iného tvaru, vzoru či obrazca," vysvetľuje R. Kuřátko.

Súčasným trendom je betónová zámková dlažba s divokým, rovnobežným či priečnym vzorom. Na trhu je dostupný široký výber farebných odtieňov, štruktúr povrchov a dekorácií. Geometrické tvary pôsobia esteticky a výtvarne dotvárajú plochy, kde je zámková dlažba uložená. Farebné varianty dlažby umožňujú vytvárať vzory, deliace pásy a pruhy, no tiež opticky oddeliť jednotlivé plochy. Okraje dlažby je vhodné olemovať malými obrubníkmi alebo rovnými dielcami a nadviazať na trávnik.


Rovno, šikmo aj po schodoch

Po uložení dlažby sa na rozličné výškové úpravy a zakončenia používajú obrubníky a palisády. Tie by sa mali s dlažbou materiálovo a vzhľadovo vhodne dopĺňať. Pomocou zámkovej dlažby však môžete upraviť i šikmý nájazd, schodík či niekoľko stupňov, a to v kombinácii s obrubníkom alebo palisádou. Palisáda sa zapúšťa k okraju dlažby. Môže byť uložená zároveň s dlažbou, ale niekedy je vhodné nechať ju vyvýšenú napríklad okolo záhona, chodníka alebo cesty vysypanej štrkom. Pri kosení môže zvýšená časť zamedziť odlietaniu trávy do nežiadúcich zón.


Odvodnenie

Pri ukladaní vždy musíme mať na pamäti spádovanie dlažby podľa odvádzania vody, a to od domu smerom do záhrady alebo priamo do odvodňovacieho kanálika (ten môže viesť tesne popri dome). Pred uložením dlažby je dobré vedieť, ako sa pohybuje voda počas dažďa a či nepreteká cez plánovanú cestu.

Hornbach-dlazba-7-X.jpg


Ako si položiť vlastnú cestičku

Svojpomocná výstavba nie je zložitá, zvládne ju každý šikovný domáci majster. Základom je určiť najvhodnejší materiál a vzor uklladania. Najdôležitejšia je precízna príprava podložia, na ktorú sa dlažba bude klásť. Pre vyššiu záťaž je vhodné, aby sa podklad skladal z dvoch vrstiev kamenia.

Spodnú vrstvu s hrúbkou 200-300 milimetrov by mala tvoriť lomová drť (frakcia 32/63 mm), na ňu sa položí vrstva kameniva 8/16 mm s hrúbkou 100 až 200 mm. Tam, kde sú nevhodné geologické podmienky (ílové podložie), je vhodné na dno zhutneného výkopu položiť vrstvu štrkopiesku (frakcia do 8 mm) s hrúbkou 100 mm, potom geotextíliu a na ňu opäť štrkopiesok (hrúbka vrstvy 100 mm).

V poslednej fáze prichádza na rad samotné uloženie dlažobných kociek v požadovanom vzore. Pri tomto kroku je vždy dôležité zachovať škáry 3-5 mm vo zvolenom vzore. Pri zámkovej dlažbe sú škáry zväčša definované profilom výlisku. Na záver treba škáry zaniesť pieskom a celú plochu opakovane utlačiť vibračnou doskou s gumovou podložkou. Tú si možno prenajať v požičovni. Menšie plochy stačí utlačiť palicou a hranolom. Škáry sa vysypú jemným kremičitým pieskom, ktorý dobre prepúšťa vodu, a zároveň sa v ňom veľmi zle darí vegetácii burín alebo trávy. Opadne tak starosť s odstraňovaním nežiaduceho porastu zo škár.

Dlažbu si možno aj jednoducho narezať a upraviť pomocou uhlovej brúsky s vhodným rezným kotúčom na betón. Pri práci je nutné používať ochranné okuliare a rukavice.

Hornbach-dlazba-4-X.jpg

Hornbach-dlazba-5-X.jpg

Hornbach-dlazba-6-X.jpg

 Kladenie dlažby nie je nič zložité, šikovný domáci majster to zvládne aj sám


 

Výhodný nákup pod jednou strechou

Šírka ponuky betónových dlaždicových kociek je obrovská. K dispozícii sú i nepravidelné tvary na zakončenie okrajov, na lemovanie oblúkových tvarov záhonov. Farebná škála zas umožňuje vytvoriť si obrazce podľa vlastných predstáv. So správnym výberom ochotne pomôže vyškolený personál v predajniach Hornbach.

Pri kúpe dlažby treba počítať s jej hmotnosťou a prepravným balením. Hmotnosť sa udáva buď na jeden meter štvorcový plochy, jednotlivú dlaždicu alebo celú paletu. Pri nákupe je nutné rátať i s rezervou, predovšetkým na dorezy pri okrajoch alebo ako doplnenie pre ďalšie ukladanie. Rezerva by mala byť 10 až 15 percent plochy, ale záleží na zložitosti tvaru, prípadne náročnosti farebných vzorov. Jednotlivé druhy dlažieb sa dajú kombinovať. Veľká plocha potom nebude vyzerať jednoliato a monotónne. Na dopravu môžete využiť požičovňu vozíkov alebo dodávok priamo v Hornbachu.

Foto: Hornbach

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.