Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

19.12.2019, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

Záhradné domčeky sú čoraz populárnejšie. Vyberá si ich veľa zákazníkov, či už na oddych alebo napríklad ako miesto na uloženie dreva či náradia. Záhradné domčeky majú naozaj široké využitie, dokonca niektoré možno využívať aj počas zimy, ak sú vybavené zateplením a zdrojom tepla. Ak hľadáte ten správny záhradný domček, tu je niekoľko rád, na čo by ste pri kúpe nemali zabudnúť.

Zahradny-domcek-1-X.jpg


Vyberte domčeku správne miesto

Ešte pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétny záhradný domček, mali by ste si premyslieť, kam ho umiestnite. Domček bude totiž dominantou vašej záhrady či dvora. Nezamerajte sa však iba na to, aby sa váš záhradný domček pekne vynímal, ale aj aby spĺňal praktické požiadavky. Môžete mu vybrať také miesto v záhrade, čo bude v zátiší, aby ste mali súkromie.


Kvalita na prvom mieste

Hlavným kritériom, ktoré by mal záhradný domček spĺňať, je to, že by mal byť vyrobený z kvalitných materiálov. Záhradné domčeky dnes nájdete v rozmanitých materiálových verziách, no najčastejšie sú z dreva. Zamerajte sa to, aby drevo, z ktorého je domček zhotovený, bolo kvalitné a odolné voči poveternostným podmienkam.

Ak chcete, aby vám záhradný domček vydržal dlho, rozhodne sa vyplatí investovať do kvality. Popritom je dobré dbať i na to, aby domček mal kvalitnú strešnú krytinu aj dostatočný sklon strechy, aby ste sa vyhli nadmernej vlhkosti.


Veľkosť a štýl domčeka

Záhradné domčeky sú dnes v rozličných variantoch a veľkostiach. Svoj domček by ste si mali vybrať podľa toho, na aký účel ho budete využívať. Prispôsobte jeho výber svojim požiadavkám a preferenciám. Ak hľadáte záhradný domček na uskladnenie dreva alebo náradia, zrejme vám postačí aj menší objekt. Ak však v ňom chcete aj relaxovať či získať obývateľný priestor, zamerajte sa skôr na väčšie záhradné domčeky s oknami.


Príprava podkladovej plochy

Ak si už svoj vysnívaný záhradný domček vyberiete, treba sa postarať o podkladovú plochu, kam ho postavíte. Nie je to nič zložité. Stačí len pripraviť spevnenú a zarovnanú plochu, pričom podklad pod domček by mal byť čo najviac vodorovný v záujme čo najlepšej funkčnosti stavby.

Podklad môže mať rozličný tvar, dajme tomu kruhový, štvorcový alebo šesťuholníkový. Ako základ pri príprave podkladovej plochy pre záhradný domček môžete vysypať a zhutniť štrkové lôžko, na ktoré sa uloží zamková dlažba či prípadne rozmiestnia betónové kocky do roviny. Takáto podkladová plocha pre je tým najjednoduchším a najmenej finančne náročným riešením.

Výber záhradného domčeka nie je žiadna veda. Stačí si len ujasniť, na aký účel budete chcieť svoj domček využívať, a tomu prispôsobte svoj výber. Isteže, pri výbere nezabudnite na kvalitné materiály. Investícia do kvality sa vám vráti v podobe dlhšej životnosti a odolnosti stavby.

Foto: mojaltanok.sk

Podobné články

 • Hornbach sa pýtal na to, či Slovákom záleží na životnom prostredí

  Hornbach-ekologia-8-X.jpg

  Provokatívna reklamná kampaň reťazca Hornbach upozornila na problematiku zdravej biodiverzity v záhrade. Druhová rozmanitosť hmyzu v záhradách má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Hornbach sa tiež zaujíma, aký postoj majú Slováci k ekológii a životnému prostrediu.

 • Čo by ste mali vedieť, keď si pri rodinnom dome budujete žumpu

  74c-shutterstock_1453355495-2-X.jpg

  Žumpa je podzemná, zberná nádrž na splašky a odpadovú vodu z domácich kanalizácií. Potrebná je vtedy, ak nie je možné pripojiť sa k mestskej či obecnej kanalizačnej sieti. Pred kúpou a montážou nádrže sa oplatí oboznámiť sa s typmi septikov a konštrukčnými podmienkami pre výstavbu na pozemku.

 • Záhradný domček si navrhnite sami a objednajte si ho cez internet

  Zahradny-domcek-3-X.jpg

  Nie všetko okolo domu sa dá odhadnúť dopredu. Možno aj vy ste len postupne zistili, že v záhrade nemáte dosť krytého úložného priestoru. Obávate sa však, že nie ste taký zručný majster, aby ste si záhradný domček postavili sami?

 • Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

  Jazierko-zahrada-9-X.jpg

  Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.