Viete, ako sa treba starať o drevo v záhrade? Poradíme vám

02.09.2023, Silvia Jáhnová | Exteriéry, záhrada

Drevené povrchy, ako sú terasy, prístrešky, záhradný nábytok či domčeky, dodávajú vonkajším priestorom prirodzenú útulnosť a pôvab. Sú však zväčša vystavené poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu, čo ich môže časom poškodiť a znehodnotiť.

Drevo je v záhradách veľmi obľúbené z viacerých dôvodov. Pôsobí prirodzeným dojmom, ktorý sa dokonale spája s okolitým prostredím a vytvára príjemnú a hrejivú atmosféru. Na zachovanie krásy a dlhej životnosti drevených povrchov je však nevyhnutné ich chrániť a zabezpečovať pravidelnú údržbu.

Drevo-ochrana-1-X.jpg

"Jeho veľkou výhodou je to, že je nadčasové a dá sa ľahko prispôsobiť rozličným dizajnovým preferenciám, či už ide o rustikálny, moderný alebo tradičný štýl. Okrem toho, pri správnej údržbe je odolným materiálom, ktorý nepodľahne ani náročným poveternostným podmienkam," hovorí Monika Linghartová, odborníčka na farby a laky v obchodnom reťazci Hornbach.

Drevo-ochrana-2-X.jpg


Ochrana proti vplyvom počasia a slnku

Ochrana drevených povrchov pred poškodením slnkom a poveternostnými vplyvmi je mimoriadne dôležitá. Pomáha predĺžiť životnosť dreva a predchádzať problémom. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môže spôsobiť, že drevo postupne vybledne, zmení farbu alebo sa stane krehkým.

Drevo-ochrana-3-X.jpg

Extrémne výkyvy teplôt zasa môžu spôsobiť rozpínanie a zmršťovanie dreva, čo vedie k vzniku prasklín a trhlín. Okrem slnka a kolísajúcich teplôt predstavuje ďalšie riziko aj vlhkosť z dažďa a snehu, ktorá môže preniknúť do dreva a viesť k jeho napučaniu, deformácii či vzniku plesní.

Drevo-ochrana-4-X.jpg

"Ak túžite po drevenej terase, pergole či záhradnom nábytku, úplným základom bude pravidelná starostlivosť a nanesenie vhodného ochranného náteru. Ten sa postará, že drevo bude dobre odolávať počasiu aj UV žiareniu. Údržba však nespočíva iba v natretí. Drevo tiež priebežne zametajte alebo vyčistite jemným čistiacim prostriedkom zmiešaným s vodou," vysvetľuje odborníčka.

V prípade drevených nábytkov treba dávať pozor aj na vlhkosť zo zeme, preto sa neodporúča položiť drevený nábytok priamo na mokrú trávu či pôdu. Vždy zabezpečte tiež prístrešok na ochranu drevených povrchov pred extrémnymi poveternostnými podmienkami. Ak nemáte garáž ani záhradný domček, zaobstarajte si špeciálne obaly na nábytok, ktoré ich účinne ochránia.

Drevo-ochrana-8-X.jpg


Ako ošetriť už napadnuté drevo

Ak drevené povrchy vykazujú známky poškodenia, bude potrebné ich ošetriť. Pred samotným ošetrovaním ale začnite dôkladným očistením povrchu od starých náterov a nečistôt. Na vyhladenie mechanicky poškodeného povrchu použite brúsny papier a pracujte v smere kresby dreva. Začnite brúsnym papierom s hrubšou zrnitosťou. Keď je povrch rovný, postupne prejdite na jemnejšie zrnitosti, aby ste dosiahli leštený povrch. Malé poškodenia, povedzme trhliny či diery v dreve, sa dajú jednoducho opraviť vhodným výplňovým materiálom.

Drevo-ochrana-5-X.jpg

V prípade napadnutia škodcami bude prvým krokom identifikácia škodcu a výber správneho ošetrenia. Ak je stupeň napadnutia príliš veľký, na rad nastupuje píla. "Poškodené časti treba odstrániť alebo poriadne spevniť. Keď si na ošetrenie netrúfate, vždy je vhodné obrátiť sa na špecialistov, ktorí vám ochotne poradia a profesionálne odstránia a nahradia poškodené časti," radí M. Linghartová.

Drevo-ochrana-6-X.jpg

Čo však v prípade, ak drevo poškodené nie je, ale stratilo svoju žiarivú farbu? "Ak pôsobením slnka iba vybledlo, môžete obnoviť farbu použitím lazúry na drevo alebo tónovaného oleja. Lazúry sú vhodné predovšetkým pre mäkké druhy dreva, oleje zasa pre tie tvrdé. Vyberte si odtieň, ktorý zodpovedá pôvodnej farbe dreva alebo ju zvýrazňuje. Pri olejoch si zvoľte tónované produkty, pretože priehľadný olej neposkytuje exteriérovému drevu dostatočnú ochranu pred UV. Zvolený produkt rovnomerne naneste štetcom alebo handričkou podľa odporúčaní výrobcu a nechajte ho dôkladne zaschnúť," dodáva odborníčka.

Drevo-ochrana-7-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články