Vonku je čoraz teplejšie, je čas spustiť v záhrade jarnú sezónu

14.03.2019, Natália Petkáčová | Exteriéry, záhrada

Jar je pomaly tu, teploty mieria smerom nahor. To je signál pre záhradkárov, že je čas pripraviť záhradu na jar, aby sa neskôr mohli tešiť z krásnych kvetov alebo bohatej úrody ovocia a zeleniny.

Tvrdiť, že záhrada v zime spí, celkom nesedí. Odpočíva, to áno. Vo februári nastáva čas upratovania, keď sa vonku zbavujeme všetkého, čo by bránilo v raste flóry, ktorá postupne bude ožívať. A v marci sa do záhrady treba pustiť už naozaj.

63b-shutterstock_634422314-1-X.jpg

Vyvýšená záhrada môže byť štýlovým miestom, kde si dokážete efektívne vypestovať okrasný záhon, ale aj chutnú zeleninu či ovocie. Dá sa využiť aj namiesto klasických kvetináčov, ktoré sa časom opotrebujú alebo pokazia. Záhrada s využitím betónu má navyše množstvo výhod. Okrem toho, že betón ako materiál je momentálne veľmi moderný, vďaka svojej neutrálnej sivej farbe sa hodí doslova všade. A je aj praktický –vyznačuje sa odolnosťou a trvácnosťou.


Moderný a estetický materiál

To, že betón je nevzhľadný, už dávno neplatí. Prešiel radikálnymi zmenami a dnes ide o moderný a estetický materiál, ktorý je často súčasťou domácností, podláh, stien a dokonca aj doplnkov do interiéru či exteriéru. Vďaka betónovému vyvýšeniu si tentoraz šetríte aj chrbát, keďže záhradku umiestníte do výšky, aká vám najlepšie vyhovuje, a nemusíte sa neustále zohýbať až k zemi.

Ak nepatríte k milovníkom šedej, nemusíte sa obávať, betón sa dnes dá vyrobiť už v akomkoľvek odtieni. "Pohľadový betón sa dá čoraz krajšie odlievať v rozličných farebných variáciách. Od širokej palety sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí sa pri antracite, až po takmer všetky farby dúhy," hovorí Miki Kasza, odborník na betón z firmy Renit beton. "Nefarbí sa však klasickými nátermi a farbami na fasády, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú priamo do betónu, nie naň," dodáva M. Kasza.

Jar-zahrada-X.jpg


Ukladanie betónovej dlažby

Aby ste sa k záhradke dostali bez problémov aj v daždivých dňoch, keď je zem mäkká, treba si vybrať kvalitnú dlažbu, z ktorej urobíte šikovný chodník všade tam, kde potrebujete. A prečo si namiesto iných materiálov a umelých odliatkov vybrať práve betón?

Betónovú dlažbu je radosť udržiavať, pretože si po položení nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. "Betón je stopercentne prírodný, vysokoodolný a navyše aj dizajnovo štýlový. Lesklý alebo matný povrch a odtieň si zvolíte podľa vlastného vkusu," ozrejmuje odborník.


Príprava pôdy

Pred sadením si treba dôkladne pripraviť aj pôdu. Najprv sa presvedčte, či zem nie je príliš mokrá. K prvým prácam patrí úprava kyprením a rozrušením veľkých hrúd, ktoré by mohli brániť hľuzám v raste. Pre tie rastliny, ktoré si to vyžadujú, nezabudnite miesta, kde ich plánujete sadiť, pohnojiť. Potom celú plochu zarovnajte. Keď máte areál záhrady pripravený, stačí si už iba vybrať konkrétne rastlinky, ktoré v nej túžite mať, a môžete sa pustiť do sadenia.

 

Štýlový záhradný nábytok

Po tuhej zime vyťahujeme znovu na terasy aj záhradný nábytok. Pri jeho výbere treba myslieť na to, že bude umiestnený vonku, a ešte ďalších niekoľko dôležitých vecí. Určite chcete, aby sa na ňom sedelo alebo ležalo pohodlne a pri skladovaní nezaberal veľa miesta v garáži či pivnici. Taktiež materiál by ste mali vybrať taký, aby sa jednoducho a ľahko udržiaval. Dôležité je premyslieť, koľkým ľuďom má slúžiť a či k nemu potrebujete aj záhradný stolík.

Ďalším významným parametrom je kvalita. Typický plastový nábytok, ktorý bol v móde skôr v minulosti, je cenovo síce najdostupnejší, ale jeho životnosť je relatívne nízka. Navyše, na slnku môže meniť farby a na uskladnenie potrebuje dosť miesta.

Dnes už na trhu existuje nábytok, ktorý nie je potrebné sezónne odkladať a na jednom mieste ho môžete mať položený po celý rok. Ide o betónový exteriérový nábytok, ktorý má hneď niekoľko výhod. Konštrukcia je z kovu a betónu, vydrží teda vo vonkajšom prostredí počas všetkých štyroch ročných období. V chladných dňoch stačí odložiť epedy, samostatné časti sedačky. Vďaka tomu už nie je nutné hľadať priestor na uskladnenie, nehovoriac o bezproblémovej údržbe.

Jar-nabytok-beton-X.jpg

Foto: Shutterstock, Renit beton

Podobné články

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.

 • Zopár inšpirácií, ako si vyzdobiť záhradu jesennými dekoráciami

  Zahrada-dekoracie-5-X.jpg

  Leto sa skončilo, no to neznamená, že už nemáte nárok oddýchnuť si v jesennej záhradke. Je niekoľko možností, ako si ju zariadiť tak, aby vám aj počas sychravejších dní, zamračenej oblohy alebo nižších teplôt robila radosť a mohli ste si v nej vypiť horúci čaj alebo šálku chutnej kávy.

 • Ovocie v záhradách dozrieva, letný rez stromov sa už dá spraviť

  Strom-orezavanie-2-X.jpg

  Leto a prázdniny sú v plnom prúde. Slnečné počasie, grilovanie s rodinou či priateľmi, príjemné večery v záhrade, to všetko k tomu patrí. Aby ste podčiarkli krásu záhrady, nepotrebujete ihneď rady profesionálneho dizajnéra. Niekedy stačí pár osvedčených postupov, ktoré zvládnete aj sami.

 • Plánujete protislnečnú ochranu? Poradíme vám, čo je najlepšie

  Hornbach-tienenie-5-X.jpg

  Ani na tom najpohodlnejšom záhradnom nábytku si v lete neoddýchnete, ak na vás praží slnko. Vhodná protislnečná ochrana je kľúčom k dokonalému relaxu. Vyberte si dobrý spôsob tienenia a vychutnajte si leto.