Záhrada, kde sa spája krása a bezpečnosť, je ten pravý raj

12.06.2014, TopStone | Exteriéry, záhrada

Záhrady a okolie príbytkov na zelených pozemkoch hýriace pestrofarebnými kvetinami a krásnymi chodníkmi či terasami. Sen, aký zaiste sníva nejeden majiteľ rodinného domu obkoleseného záhradou.

Prvoradá je vždy bezpečnosť detíZáhradné úpravy môžu viesť k efektnému výsledku, stačí sa ne len odhodlať. Možno vás v záhrade už hnevá starý, popraskaný betónový chodník alebo nepekné dlaždice. Medzi škárami sa usádza burina či tráva, povrch sa šmýka a vyzerá prinajmenšom na rozpadnutie. To záhrade určite nepristane. Ako to však zmeniť?

Podklad stačí nahradiť takým, čo sa dá jednoducho aplikovať aj na pôvodný povrch. Mali by ste však dbať na skutočnú kvalitu, ktorá v sebe spája krásu, funkčnosť a vysokú úžitkovú hodnotu. Vyhnite sa betónovej dlažbe alebo dreveným či plastovým prvkom a zamerajte sa na kvalitný prírodný materiál.


Hit sezóny

"Trendom tohtoročnej sezóny sú materiály pôsobiace prírodným dojmom a zároveň ponúkajúce všetky výhody pevných materiálov. Ide o povrchy bez škár, tvorené zmesou prírodných kamienkov a špeciálneho spojiva, napríklad živice. Nech sa pri vonkajšom povrchu napokon rozhodneme pre akýkoľvek materiál, vždy by sa mal klásť dôraz najmä na kvalitu. Práve tá zaručí, že povrch nám poslúži až niekoľko desiatok rokov," vraví Andrej Juriš, špecialista na záhradné podklady zo spoločnosti TopStone.

Podstatné je, aby materiál nebol klzký a pri jeho používaní nehrozilo napríklad pošmyknutie na mokrej ploche okolo bazéna. Treba si tiež overiť jeho pevnosť. Zamerať by ste sa mali na odolnosť proti nárazom a zaťaženiu, ale aj voči chemikáliám a výskytu solí, ktoré zásadne ovplyvňujú životnosť materiálu.

Väčšinu z toho možno pred kúpou buď vidieť na vlastné oči, alebo si to vyskúšať. Existujú však parametre, ktoré sa overujú horšie, ale rozhodne by sme si ich mali všímať. K najdôležitejším patrí ekologická neškodnosť a bezpečnosť pre ľudský organizmus.


Pozor na skryté riziká

Kamienková dlažba sa hodí aj k bazénomNech si vyberiete pre okolie domu betón, pochôdzne rošty alebo kamenný povrch, vždy trvajte na tom, aby vám k výrobku predložili doklad o zdravotnej neškodnosti. Jednou z veľmi nebezpečných skupín látok, ktoré sa, žiaľ, stále vyskytujú aj v moderných materiáloch, sú nonylfenol etoxyláty. Na Slovensku sa vôbec nemonitorujú a podľa poslednej štúdie organizácie Greenpeace ani neexistujú žiadne emisné limity na ich vypúšťanie.

Rozpúšťajú sa vo vode, preto sú nebezpečné tak pre životné prostredie, ako aj ľudský organizmus, keďže poškodzujú hormonálny systém. V tomto prípade si dávajte veľký pozor, čo kupujete a najmä od koho. Každý kvalitný výrobca a dodávateľ by vám mal predložiť príslušné atesty alebo certifikáty, aby ste vedeli, že vaše nohy kráčajú po naozaj overenom a zdravotne spôsobilom podklade.

"Ideálne je, ak zmes prírodných kameňov obsahuje prírodné spojivo, napríklad certifikovanú živicu. Vďaka nej sa dá vytvoriť unikátny podklad pre akýkoľvek druh povrchovej úpravy," dopĺňa A. Juriš. Najlepšími výrobkami sú teda také, čo majú za sebou dlhoročný vývoj, prešli laboratórnymi testami a sú založené na patentovanej technológii spojiva, teda živici.

Foto: TopStone

Podobné články