Záhradný domček si navrhnite sami a objednajte si ho cez internet

03.07.2020, Katarína Puškarová | Exteriéry, záhrada

Nie všetko okolo domu sa dá odhadnúť dopredu. Možno aj vy ste len postupne zistili, že v záhrade nemáte dosť krytého úložného priestoru. Obávate sa však, že nie ste taký zručný majster, aby ste si záhradný domček postavili sami?

Zaiste v každej slovenskej domácnosti sa nájde aspoň jeden technicky zdatný kutil, ktorý by sa vedel podujať svojpomocne si postaviť záhradný domček. Problém je však čas, energia a v neposlednom rade i peniaze, ktoré si takýto vlastný projekt vyžaduje.

Zahradny-domcek-1-X.jpg


Všetko ja sám: zbytočné riziko

Ruku na srdce. Ak sa rozhodnete pre klasický murovaný či drevený záhradný domček, určite mu venujete každú voľnú chvíľu. S istotou vieme, že dokončenie takejto stavby môže trvať týždne, ba aj mesiace.

Otázne je, či by ste to vôbec stihli za jednu sezónu, nehovoriac o tom, že náklady pri svojpomocnej práci nie sú fixne dané, a tak pôvodný rozpočtový plán môže zakrátko vyrásť aj na dvojnásobnú sumu.


Ušetrený čas aj peniaze

Stavbár sa nad takýmto postupom môže len čudovať. Ak však nie ste vyučený remeselník, mohli by vás chyby pri vlastnoručnom stavaní záhradného domčeka vyjsť pridraho.

"Na trhu sú už efektívne a dostupné riešenia, preto ani tomu najzanietenejšiemu domácemu majstrovi by som neodporúčal svojpomocné stavanie záhradného domčeka z tehál, kvádrov či dreva. Nemá to význam. Ak však ide o pocit, že si človek postavil niečo sám, stačí si objednať modul záhradného domčeka na mieru. Ten potom za jedno popoludnie hravo poskladáte do finálnej podoby," odporúča montážnik Tomáš Steinhubl zo spoločnosti Gardeon.


Navrhni, objednaj, poskladaj

Keď sa rozhodnete pre záhradný domček, iste si želáte, aby vám slúžil roky, ba desaťročia. Určite chcete s jeho stavaním mať čo najmenej starostí a je fajn aj dopredu vedieť, koľko vás to všetko bude stáť.

K dispozícii je teraz unikátne riešenie: záhradný domček si sami navrhnete na mieru a objednáte cez internet. Už pri objednávaní sa dozviete fixnú cenu, akú za stavbu zaplatíte. Suma je nemenná, a teda so žiadnymi výdavkami navyše už rátať nemusíte.

Pri montovanom záhradnom domčeku dostanete stenové dielce už s hotovou omietkou spolu so všetkými komponentmi a s podrobným montážnym návodom, podľa ktorého si postavíte domček svojpomocne. Všetky otvory na objekte sú predpripravené, spojovací a kotviaci materiál je súčasťou dodávky. Takéto montovanie záhradného domčeka je veľmi jednoduché, za niekoľko hodín ho dokáže postaviť úplne každý.

"Klasický murovaný záhradný domček by ste stavali niekoľko dní či týždňov. Na montovaných objektoch netreba robiť žiadne povrchové úpravy, ktoré bývajú náročné na čas a zručnosť. Montáž je jednoduchá bez ohľadu na projekt či typ domčeka – zateplený alebo nezateplený, s prístreškom alebo bez neho. Princíp ostáva vždy rovnaký," vysvetľuje T. Steinhubl.

Zahradny-domcek-2-X.jpg


Kvalita a dizajn idú ruka v ruke

Ak si kladiete otázku, čo to už len bude za stavbu, ak si ju máte objednať cez internet, vedzte, že precíznosťou a kvalitou dnes na slovenskom trhu nemá konkurenciu. Montovaný záhradný domček je z masívnej oceľovej konštrukcie odolnej voči poveternostným vplyvom.

Keďže jeho vonkajší plášť tvoria steny, s dizajnom omietky je na nerozoznanie od murovaných a ani po rokoch ho netreba natierať. Je úplne bezúdržbový. "Profilové oceľové steny sa starajú o príjemný moderný vzhľad. Každý takto na mieru vyrobený záhradný domček je elegantne spracovaný do najmenšieho detailu," dodáva montážnik.


Čo treba na postavenie montovaného domčeka

 • Vytvrdnutý rovný podklad z betónu
 • Akumulátorový skrutkovač (tzv. doťahovačka), ktorý použijete na pevné dotiahnutie skrutiek
 • Súprava gola kľúčov
 • Príklepová vŕtačka a vrták – na ukotvenie domčeka sa používajú 10 centimetrov dlhé natĺkacie skrutky (nepoužívame chemické kotvy), pre ktoré treba do podkladu vyvŕtať otvory
 • Meter a uhlomer na premeranie uhlopriečok a overenie pravých uhlov medzi stenami domčeka

Foto: Gardeon

Podobné články

 • Hornbach sa pýtal na to, či Slovákom záleží na životnom prostredí

  Hornbach-ekologia-8-X.jpg

  Provokatívna reklamná kampaň reťazca Hornbach upozornila na problematiku zdravej biodiverzity v záhrade. Druhová rozmanitosť hmyzu v záhradách má priamy vplyv na kvalitu nášho života. Hornbach sa tiež zaujíma, aký postoj majú Slováci k ekológii a životnému prostrediu.

 • Čo by ste mali vedieť, keď si pri rodinnom dome budujete žumpu

  74c-shutterstock_1453355495-2-X.jpg

  Žumpa je podzemná, zberná nádrž na splašky a odpadovú vodu z domácich kanalizácií. Potrebná je vtedy, ak nie je možné pripojiť sa k mestskej či obecnej kanalizačnej sieti. Pred kúpou a montážou nádrže sa oplatí oboznámiť sa s typmi septikov a konštrukčnými podmienkami pre výstavbu na pozemku.

 • Čistenie záhradného jazierka nie je zložité. Prečítajte si, ako na to

  Jazierko-zahrada-9-X.jpg

  Nielen interiér domu, aj záhrada sa môže postarať o vašu dobrú náladu. Pre mnohých príjemná záľuba, aká sa však nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Platí to aj pre záhradné jazierko.

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.