Zopár inšpirácií, ako si vyzdobiť záhradu jesennými dekoráciami

30.09.2019, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Leto sa skončilo, no to neznamená, že už nemáte nárok oddýchnuť si v jesennej záhradke. Je niekoľko možností, ako si ju zariadiť tak, aby vám aj počas sychravejších dní, zamračenej oblohy alebo nižších teplôt robila radosť a mohli ste si v nej vypiť horúci čaj alebo šálku chutnej kávy.

Zahrada-dekoracie-4-X.jpg

 

Zaobstarajte si kvety jesene

Do vyblednutej jesennej záhrady môžete vniesť pestré farby pomocou rastlín, dekorácie a vhodného osvetlenia. Je rozumné vopred si nachystať kvety, ktoré budú kvitnúť v jesennej záhradke. Veľmi vďačná je napríklad čučoriedka alebo Physalis "machovka".

S príchodom zmeny počasia menia farbu listov na ohnivo oranžovú a červenú, zdobia záhradu a dodávajú jej jasné odtiene. Ak takéto rastliny u seba zatiaľ nemáte, môžete ich výsadbu naplánovať na budúci rok a zároveň vyčistiť a pripraviť túto plochu na jar.

Nahradiť tieto rastliny môžete aj výzdobou zaujímavými kvetináčmi, kvetom astry alebo chryzantémami. Rozmiestnite kvetináče s kvetmi na schodoch verandy a okolo nej, po obvode domu a v blízkosti oddychového priestoru v záhrade, ktorý zdobia možno aj zaujímavé exteriérové stoličky.

Zahrada-dekoracie-3-X.jpg


Využite tekvice

Lacným a efektným spôsobom vyzdobenia záhrady je použiť niekoľko tekvíc. Aspoň na okamih si môžete pripomenúť atmosféru slnečného leta. Ak chcete, aby vám tekvice vydržali v záhrade dlhšie, musíte odrezať vrchnú časť ich tela, odstrániť dužinu a nechať iba kôru.

Vysušte ich v teplej miestnosti a dajte do nich zhúžvané noviny. Potom môžete vyrezať otvory a rozličné vzory a dať do nich sviečku. Obložte nimi chodník alebo krásny bazénový lem, vďaka čomu vaša záhrada získa nový nádych.

Zahrada-dekoracie-1-X.jpg


Používajte sušené kvety

Relax pod veľkými slnečnými plachtami v záhrade sa s príchodom jesene ešte nekončí, babie leto sa môže ešte postarať o silnejšie slnečné lúče. Zaujímavou ozdobou jesennej záhrady budú aj elegantné ozdobné balíky slamy alebo sušených kvetov, umiestnené do váz alebo vedier. Tento jesenný dekor vydrží dlho. Na zimu ich môžete schovať niekam pod strechu, kde počká do budúceho roku.

Zahrada-dekoracie-2-X.jpg


Upleťte si veniec, nezabudnite na osvetlenie

Jesenným vencom si môžete ozdobiť dvere domu, steny stodoly alebo bránu. Na spodok venca použite vetvičku vŕby alebo plastovú kruhovú obruč. Ak nie ste zručným aranžérom, stačí rastliny pripevniť na vhodný podklad lepiacou pištoľou. Použiť môžete všetko, čo je v záhrade alebo v lese pri chate - konáre, listy, šišky, gaštany. Pridajte svetlé stuhy a dekorácia je hotová.

Aby záhrada nevyzerala pochmúrne, postarajte sa o jej osvetlenie. Môže ísť o lucerny so sviečkami na verande, girlandy a pevne umiestnené solárne svietidlá pri stromoch a popri chodníkoch. Dobré svetlo sa postará o tú správnu atmosféru a krásne jesenné ladenie.

Zahrada-dekoracie-6-X.jpg

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Zopár tipov, ako si do záhrady vybrať nízkonapäťové osvetlenie

  Zahrada-Hornbach-osvetlenie-10-X.jpg

  Cez deň vynikne v záhrade každý detail, večer sa však z nej stane tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- alebo 24-voltového osvetlenia a zázrak je hotový. Vďaka jednoduchému inštalačnému systému s nízkym napätím si môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.

 • Uvažujete o záhradnom domčeku? Na čo treba myslieť pri kúpe?

  Zahradny-domcek-2-X.jpg

  Záhradný domček je čoraz viac obľúbenou stavbou, ktorá tvorí súčasť mnohých záhrad či dvorov. Má hneď niekoľko výhod. Je skvelým pomocníkom do záhrady, ponúka aj priestor na rodinné stretnutia či oslavy. Navyše, je tiež skvelým miestom, kde môžete relaxovať a kochať sa krásami svojej záhradky a okolia. Premýšľate aj vy nad kúpou záhradného domčeka? Na čo by ste nemali zabudnúť?

 • Plánujete záhradný altánok? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť

  Altanok-2-X.jpg

  Altánok znamená dotyk šarmu a elegancie pre ktorýkoľvek kút vašej záhrady. Pri vonkajšej úprave terénu majú záhradné altány viac funkcií. Poskytujú miesto na vertikálne pestovanie rastlín, ako aj na vytvorenie tienistého zátišia. Altány pri bráne vytvoria zasa nečakaný vstupný bod do záhrady.

 • Ovocie v záhradách dozrieva, letný rez stromov sa už dá spraviť

  Strom-orezavanie-2-X.jpg

  Leto a prázdniny sú v plnom prúde. Slnečné počasie, grilovanie s rodinou či priateľmi, príjemné večery v záhrade, to všetko k tomu patrí. Aby ste podčiarkli krásu záhrady, nepotrebujete ihneď rady profesionálneho dizajnéra. Niekedy stačí pár osvedčených postupov, ktoré zvládnete aj sami.

 • Stručný sprievodca čerpadlami do záhrady a na polievanie

  Hornbach-cerpadlo-12-X.jpg

  Typov záhradných čerpadiel je veľa. Používajú sa na zalievanie a zavlažovanie, na odčerpávanie pivníc alebo na zásobovanie domácnosti vodou. Odborník z Hornbachu poradí, na čo sa aké čerpadlo hodí.

 • Kompostovanie: čo všetko by mal o ňom vedieť každý záhradkár

  Hornbach-kompost-11-X.jpg

  "Založiť, či nezaložiť kompost?" takú otázku by si určite kládol aj Hamlet, keby prepadol záhradkárčeniu. Ak záhradkárčite vy sami a pýtate sa na to isté, správna odpoveď je: "Kompostovať."