Ako sa rodia a odkiaľ pochádzajú vianočné stromčeky v Hornbachu

14.12.2019, Zuzana Božeková | Hobby, relax, voľný čas

Vianočné stromčeky NordmannGold pochádzajú z produkcie certifikovaných závodov a sú pestované s ohľadom na zdravé životné prostredie. Kúpiť sa dajú len v Hornbachu. Aký je ich osud a čo všetko sa deje, kým sa dostanú do vašej obývačky?

"Semená pochádzajú z gruzínskeho Kaukazu. Pôvodné Nordmannové jedľové lesy na Kaukaze poskytujú pre naše stromčeky druhovo čisté osivo s vynikajúcimi vlastnosťami," vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad v Hornbachu. Semená sa získavajú zodpovedne, pri trvalo udržateľnom obhospodarovaní stromových porastov vrátane dodržiavania zásad bezpečnosti práce pre zberačov šišiek.

Hornbach-Vianoce-stromceky-1-X.jpg

 Nordmannové jedľové lesy na Kaukaze


 

Zo semienka vyrastie semenáčik

V nemeckých a dánskych škôlkach pre stromčeky vyrastajú zo semien semenáčiky. Z jedného kilogramu semien sa vypestuje až 5-tisíc mladých rastlín. V prvom roku vyrastú semenáčiky iba pár centimetrov. Po dvoch rokoch sú sadenice veľké 6 až 8 centimetrov, čo je dostatočná výška na presádzanie do škôlkarského záhonu.

Hornbach-Vianoce-stromceky-7-X.jpg   Hornbach-Vianoce-stromceky-8-X.jpg

 Zo semienka vyrastie semenáčik. Na konci je vianočný stromček NordmannGold.


 

Z lesnej škôlky na plantáž

Vo veku troch-štyroch rokov sa mladá rastlina odoberie zo záhonu v škôlke a presadí sa na plantáž. Na jednom hektári (10-tis. m²), sa zasadí približne 7-tis. stromčekov. Ďalších sedem až desať rokov rastie strom na plantáži, pričom potrebuje neustálu starostlivosť – tvarovanie, korigovanie rastu, orezávanie pahýľov, ochranu pred škodcami, hnojenie.

Hornbach-Vianoce-stromceky-2-X.jpg

 Z lesnej škôlky na plantáž


 

Jednotlivé práce často tvoria kontinuálnu starostlivosť, ktorá sa sústavne opakuje.
Stromček za svoj život potrebuje najmenej sedemkrát absolvovať tento starostlivý cyklus. K tomu sa pridávajú obvyklé práce na plantáži, napríklad kontrola a oprava plotov, budovanie a údržba ciest, kosenie atď. To všetko robí z pestovania vianočných stromčekov celoročnú záležitosť.


Keď stromček vyrastie...

...prichádza na rad "etiketovanie". Ak stromček spĺňa požadované vysoké nároky, dostane etiketu NordmannGold. "Každý stromček NordmannGold má individuálne kontrolné číslo kvality a je tiež jedinečný. Pomocou tohto individuálneho kontrolného čísla možno kedykoľvek vyhľadať nielen plantáž, odkiaľ stromček pochádza, ale aj zodpovedného lesníka. To garantuje kvalitu a istotu, že stromček naozaj pochádza z ekologického hospodárstva," hovorí D. Brychta. 

Hornbach-Vianoce-stromceky-3-X.jpg

 Keď stromček vyrastie


 

Zber a balenie stromčekov

V polovici novembra sa vybrané stromčeky odrežú, očistia a zabalia do siete, potom sa pomocou špeciálneho stroja napaletujú. Jeden paletovací stroj dokáže pripraviť až 1 500 stromčekov za deň. Po napaletovaní sa stromčeky odvezú z plantáže k miestu naloženia na kamióny a už päť dní od spustenia zberu prvé stromčeky vyrážajú na cestu. Na jeden kamión sa naloží priemerne 1 100 stromčekov. Priemerná trasa jedného auta je zhruba 600 kilometrov, na jeden stromček tak pripadá 0,55 km prepravnej trasy.

Prvým krokom k spoľahlivej logistike je bezchybný priebeh zberu. V záujme toho je potrebné skoordinovať všetky pracovné sily, jednotlivé úlohy a časové možnosti tak, aby na seba plynule nadväzovali. "Treba sa napríklad postarať, aby dopravenie strojov na balenie do siete a paletovacích strojov medzi jednotlivými plantážami prebiehalo s čo najmenšími stratami," pokračuje D. Brychta. Vianočné stromčeky NordmannGold sa v predajniach Hornbachu objavili už 21. novembra, pravidelné dodávky do obchodov budú pokračovať až takmer do Vianoc.

Hornbach-Vianoce-stromceky-4-X.jpg

Hornbach-Vianoce-stromceky-5-X.jpg

Hornbach-Vianoce-stromceky-6-X.jpg

 Zber a balenie vianočných stromčekov


 


Dva ekologické dôvody pre stromček NordmannGold

 • Porasty starších vianočných stromčekov často vytvárajú uzatvorený vegetačný kryt a ponúkajú rozličným druhom živočíchov životné prostredie, aké vo vysokom lese alebo v normálnom hospodárstve už nenájdu. Výskumy zo Sauerlandu ukázali, že 80 percent hniezdiacich párov škovránkov lesných hniezdi práve v kultúrach stromčekov NordmannGold.
 • Jeden hektár kultúry vianočných stromčekov počas svojej fázy rastu viaže za desať rokov 145 ton CO₂ a za rovnaký čas vyprodukuje až 105 ton kyslíka.

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Nákupné centrá lákajú najmä na zábavu a voľnočasové aktivity

  Nakup-centra-Central-2-X.jpg

  Vo voľnočasovej ponuke nákupných centier v strednej a vo východnej Európe vedú multiplexové kiná a fitnes centrá. Do mixu však pribúdajú aj ďalšie koncepty. Najviac na zábavu dávajú českí spotrebitelia, priemerne 38,23 eura mesačne.

 • Bikesharing v Bratislave zdražie, pribudne aj mobilná aplikácia

  BA-bikesharing-Refresher-2-X.jpg

  Testovacia prevádzka zdieľaných bicyklov v Bratislave sa končí. Od 1. apríla 2019 začne platiť nový cenník s vyššími cenami pre cyklistickú sezónu 2019.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

  38c-Shutterstock_109336109-2-X.jpg

  Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.

 • Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé

  Hornbach-bylinky-2-X.jpg

  Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.