Jarné upratovanie na chate či chalupe: čo všetko treba stihnúť?

02.03.2021, Silvia Jáhnová | Hobby, relax, voľný čas

Jar sa hlási o slovo, nastal čas prebudiť zo zimného spánku aj chaty a chalupy. Včasnou starostlivosťou vyriešite problémy, ktoré sa mohli počas zimy objaviť, aby ste si potom chalupárčenie vychutnali bez starostí.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste chatu či chalupu pripravili na sezónu, je upratať všetko po zime. Začnite vnútri: povymetajte pavučiny, utrite prach, vyčistite okná a nezabudnite vpustiť slnečné lúče dnu. Ak je vaša nehnuteľnosť v oblasti, kde ešte nedávno mrzlo, vetrajte opatrne.

Hornbach-chata-1-X.jpg

"V takýchto lokalitách môžu byť steny ešte príliš chladné. Mohlo by sa stať, že intenzívne vetranie spôsobí zrážanie vlhkosti a steny tak môžu navlhnúť. Vetrajte skôr postupne, pri každej návšteve chaty či chalupy čas vetrania predlžujte. Vyhnete sa tak nechceným plesniam na stenách a ich následnému odstraňovaniu," upozorňuje Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia vykurovania v projektových marketoch Hornbach.

Pri upratovaní nezabúdajte ani na kúty a skryté miesta za skriňami, ktoré sú náchylné na vznik plesní. Ak nejakú pleseň nájdete, napadnuté miesto ošetrite fungicídnymi prostriedkami.


Skontrolujte strechu, odkvapy a komín

Drsné zimné podmienky môžu na vašej streche narobiť škodu, takže starostlivo skontrolujte jej stav. Silný vietor a ťažká snehová nádielka zvyknú poškodiť škridly, ktoré treba vymeniť. Závažnejšie škody, povedzme prepadnutú časť strechy, nechajte opraviť odborníkom.

Ľadové cencúle či sneh síce krásne ozdobia odkvapy a žľaby, no môžu priniesť so sebou aj riziká. Počas zimy sa v odkvapoch usádza množstvo nečistôt, pretože ľad blokuje odtok vody. Aj po roztopení posledného snehu môžu byť odkvapy stále blokované, takže je potrebné ich dobre vyčistiť. Ak nánosy nevyčistíte, riskujete, že nasledujúcu zimu vám odkvapy popraskajú.

Hornbach-chata-9-X.jpg

Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú sa pri údržbe domu často zabúda, je komín. Jar je ten pravý čas na jeho vyčistenie od vrstvy sadzí a kreozotu (horľavá látka, ktorá sa usádza na stenách komínovej rúry). Jarným čistením komína sa vyhnete nešťastiu. Hoci máte na chate či chalupe trebárs plynový krb, komín musí byť stále čistý. Kreozot je prítomný aj v plynových krboch, i keď v menšom množstve. Do čistenia sa však nepúšťajte sami, údržbu prenechajte odborníkom.


Nezabúdajte na vodu

Ak ste na konci jesene objekt dobre zazimovali a vypustili vodu zo systému, nastal čas na opätovné napustenie. Kým tak urobíte, skontrolujte všetky prístupné rúrky, hadice či rozvody, aby ste sa presvedčili, že nemajú žiadne praskliny. Po dôkladnej kontrole nechajte kohútiky na studenú vodu pootvorené. Potom uvoľnite hlavný ventil a nechajte chvíľu vodu tiecť, aby sa z rúrok vytlačil vzduch.

Ak čerpáte vodu zo studne, nezabudnite na posúdenie kvality vody. "Keď sa chcete ubezpečiť, že voda je stále vhodná na pitie, odoberte vzorky a nechajte ich analyzovať hygienikmi. Ak sa zistí prítomnosť škodlivých látok, treba vykonať kompletnú dezinfekciu vody a počkať, kým bude znovu pitná," dodáva M. Bínová.


Obnovte vonkajšie nátery

Keď bude jarné upratovanie hotové, preskúmajte, či zima nepoškodila aj vonkajšiu obálku nehnuteľnosti. Jar je ideálny čas na kozmetické opravy. Ak máte drevenú chatu, skontrolujte všetky drevené povrchy vrátane podlahy – zamerajte sa na známky poškodenia a hniloby. Platí to aj v prípade vonkajšej terasy. Každý kaz treba odstrániť čo najskôr, aby ste predišli ďalším škodám a ohrozeniu bezpečnosti.

Hornbach-chata-2-X.jpg   Hornbach-chata-8-X.jpg

Ak chcete zistiť, či povrchová úprava stále chráni drevo dobre, nastriekajte vodu na niekoľko miest chaty. Pokiaľ voda stečie, povrchová úprava stále plní funkciu bariéry proti vlhkosti. Ak voda zostáva na povrchu alebo sa vsakuje, budete musieť drevo vyčistiť a dať mu nový náter. Pamätajte, že drevenú chatu treba pravidelne ošetrovať, aby vám vydržala čo najdlhšie. Preverte tiež nátery stien, rámov okien či dverí.

Nemusíte vykonať všetko naraz. Pri prvej obhliadke zhodnotíte celkový stav chaty či chalupy, opravy a úpravy si proporčne rozdeľte na ďalšie návštevy.


Postarajte sa o okolie

Husté sneženie si môže vybrať daň na stromoch. Ľahko sa môže stať, že keď prídete na chatu po zime prvýkrát, budete len upratovať popadané konáre. Dôkladne vyčistite okolité prostredie a presvedčte sa, že stromy či kríky sa nedotýkajú stien ani strechy domu. Ak máte nehnuteľnosť v teplejších oblastiach, môžete už začať rozmýšľať nad prácami v záhrade.

Hornbach-chata-5-X.jpg   Hornbach-chata-6-X.jpg

Naplánujte si výpravu do záhradkárskeho centra a zadovážte si všetko potrebné na jarné práce. "Pred sadením odstráňte burinu, obráťte pôdu a dajte jej nové hnojivo. Namieste je tiež správne naplánovanie plodín, ktoré si chcete vysadiť. Nepretržité pestovanie rovnakej zeleniny na jednom záhone by postupne viedlo k zhoršujúcej sa úrode. Pôda sa odčerpávaním rovnakých živín časom unaví. S výsadbou semienok začnite už na konci februára alebo v marci," radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v Hornbachu.


Záhradný nábytok a gril

Ak obľubujete spoločné stolovanie pod šírym nebom, záhradný nábytok je vaším neodmysliteľným spoločníkom. Či už preferujete klasický drevený alebo moderné kúsky z ratanu alebo kovu, výber je skutočne široký.

Hornbach-chata-4-X.jpg

"Rovnako ako dokonalé posedenie aj varenie na čerstvom vzduchu je ohromný zážitok. Nie je nič lepšie ako začať víkend večerou pod hviezdnou oblohou. Šťavnaté steaky, grilované kurčatá, kukuričné klasy a chrumkavé klobásky chutia oveľa lepšie, ak ich pripravíte na grile. Vybrať si môžete z grilu na drevené uhlie, z elektrického alebo plynového. Ak ste skutočný gurmán, zaobstarajte si gril s udiarňou. Nezabúdajte tiež na príslušenstvo ako grilovacie rošty, kamene na pizzu, kliešte, špachtle, obracačky alebo lisy na hamburgery," poznamenáva D. Benda.

Hornbach-chata-3-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Jednoduchý pomocník pri miesení, najlepší odborník v pečení

  shutterstock_709212601-2-X.jpg

  Chlieb je pre mnohých ľudí základná potravina, pri ktorej sa cení nielen jej chuť, ale aj čerstvosť. Jeho príprava v domácich podmienkach bola ešte donedávna len výsadou tých najskúsenejších, ktorí si trúfli túto pochúťku upiecť aj sami.

 • Ako sa rodia a odkiaľ pochádzajú vianočné stromčeky v Hornbachu

  Hornbach-Vianoce-stromceky-9-X.jpg

  Vianočné stromčeky NordmannGold pochádzajú z produkcie certifikovaných závodov a sú pestované s ohľadom na zdravé životné prostredie. Kúpiť sa dajú len v Hornbachu. Aký je ich osud a čo všetko sa deje, kým sa dostanú do vašej obývačky?

 • 10 praktických tipov na vianočné darčeky pre domácich majstrov

  Domaci-majster-4-X.jpg

  Patrí váš manžel, brat, starý otec, švagor či kamarát k tým typom mužov, ktorých vidno viac v záhrade alebo v dome, ako niečo majstrujú? Možno si práve lámete hlavu nad tým, čím by ste ich potešili na Vianoce.

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.